Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 maja 2009, 11:30

autor: Maciej Śliwiński

DJ Shadow opowiada o DJ Hero

Parę dni temu donosiliśmy o kolejnych rewelacjach związanych z DJ Hero, nową grą muzyczną tworzoną przez Activision Blizzard. Przy okazji ujawnienia pierwszych utworów z gry, okazało się, że pracował nad nimi DJ Shadow. Z opublikowanego w sieci wywiadu z tym producentem, dowiadujemy się, że jego wpływ na powstający tytuł jest o wiele większy.

Parę dni temu donosiliśmy o kolejnych rewelacjach związanych z DJ Hero, nową grą muzyczną tworzoną przez Activision Blizzard. Przy okazji ujawnienia pierwszych utworów z gry, okazało się, że pracował nad nimi DJ Shadow. Z opublikowanego w sieci wywiadu z tym producentem dowiadujemy się, że jego wpływ na powstający tytuł jest o wiele większy.

DJ Shadow opowiada o DJ Hero - ilustracja #1

DJ Shadow, czyli Josh Davis jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli turntablismu, tworzy muzykę zaliczającą się do gatunku trip-hop. Od 1991 roku wydał 6 swoich albumów i współpracował przy produkcji niezliczonej ilości kolejnych. Nic więc dziwnego, że Activision postanowiło się zwrócić do niego z prośbą o pomoc przy tworzeniu DJ Hero. Internetowa wersja magazynu Game Informer publikuje obszerny wywiad z artystą, dotyczący właśnie tej produkcji. Dla fanów tego rodzaju brzmień i Shadowa ciekawą informacją może być fakt, że jest to pierwszy wywiad udzielony przez Davisa od ponad roku.

Pierwsze informacje o pracach nad zupełnie nowym muzycznym projektem dotarły do nas już pod koniec ubiegłego roku. Praktycznie od tego samego momentu DJ Shadow pracuje wspólnie z ekipą programistów FreeStyleGames nad dopracowywaniem wszystkich elementów tej gry. Jak wynika ze słów Davisa, o współpracę poproszono go w grudniu ubiegłego roku, a jego rola nie ogranicza się tylko do miksowania poszczególnych utworów. Od samego początku DJ Shadow pełni rolę swoistego doradcy składu pracującego nad DJ Hero, a decyzje o dołączeniu do gry pewnych elementów, wyborze utworów czy sama muzyczna kontrola nad tytułem należą właśnie do niego.

Jak jednak sam przyznaje, nie wszystkie jego pomysły zostały wprowadzone do DJ Hero. Najwięcej problemów było przy doborze odpowiedniej muzyki. „Często okazywało się, że posiadamy już licencję na zbyt dużą ilość piosenek albo nie możemy znaleźć właściciela praw autorskich do danego tekstu. Bywało też tak, że zespół programistów nie mógł sobie poradzić z wprowadzeniem skomplikowanego utworu muzycznego do gry.” – przyznaje DJ Shadow.

DJ Shadow opowiada o DJ Hero - ilustracja #2

Wszyscy ci, którzy czytając o zaangażowaniu muzyka w produkcję DJ Hero, mieli nadzieję na wprowadzenie do gry jednego ze starych i znanych utworów DJ Shadowa, przeżyją małe rozczarowanie. Żaden z klasyków wyprodukowanych przez tego artystę najprawdopodobniej nie znajdzie się na liście dostępnych utworów. Sam Davis tłumaczy to w dość prozaiczny sposób: „Naprawdę nie mam przytłaczającego pragnienia, by ponownie użyć jednego z moich kawałków po raz któryś tam. Więc w remiksach, które przygotowałem do tej pory, nie ma żadnego z moich utworów” . Artysta zaznacza jednak, że taka sytuacja może się zmienić i możliwe, że nagra on jakieś utwory specjalnie na potrzeby DJ Hero.

Całą, niesamowicie obszerną rozmowę z Joshem Davisem znajdziecie pod tym adresem, oczywiście w języku angielskim. Samo DJ Hero zapowiada się niezwykle ciekawie. Gra, która celuje w gusta muzyczne fanów innych brzmień niż gitarowe, może okazać się kolejnym hitem, który odniesie spory sukces na świecie i zapewni kolejne wielomilionowe wpływy na konta Activision Blizzard.