Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 stycznia 2005, 16:04

autor: Speed

Ciekawostki ze świata Football- oraz Championship Managera

Co jakiś czas na łamach naszego serwisu publikujemy krótkie raporty, podsumowujące ostatnie wydarzenia na tzw. scenie menedżerskiej. Tym razem mamy dla Was kilka świeżych doniesień z podwórka Football- oraz Championship Managera.

Co jakiś czas na łamach naszego serwisu publikujemy krótkie raporty, podsumowujące ostatnie wydarzenia na tzw. scenie menedżerskiej. Tym razem mamy dla Was kilka świeżych doniesień z podwórka Football- oraz Championship Managera.

Ciekawostki ze świata Football- oraz Championship Managera - ilustracja #1

Na początku przypomnijmy sytuację, jaka obecnie panuje na rynku. O rozejściu się firm Sports Interactive, doświadczonego studia developerskiego od lat tworzącego potęgę serii Championship Manager i Eidosa, brytyjskiego konsorcjum wydawniczego, powiedziano już wiele słów. Jak wszyscy wiemy, znany producent stracił prawa do marki CM właśnie na rzecz tego wydawcy. Sytuacja ta zmusiła ludzi z SI Tower do podjęcia ważnej decyzji – stworzenia całkowicie nowej gry, pod zupełnie nową nazwą, ale z zachowaniem kodu źródłowego wszystkich poprzednich edycji. Nowe dzieło nazwano Football Managerem 2005 – gra ma już rynkowy debiut dawno za sobą, zebrała wiele pozytywnych opinii (jak np. Rekomendacja GRY-OnLine). Na piątą odsłonę popularnego CeeMa pozostaje nam natomiast nadal czekać...

Tyle mowy wstępnej, czas przyjrzeć się bieżącej sytuacji!

Ciekawostki ze świata Football- oraz Championship Managera - ilustracja #2

Fernando Morientes gra już w klubie Jurka Dudka, FC Liverpool

Operacja „Graj Aktualnie”. Część III.

Jak powszechnie wiadomo, baza danych Football Managera 2005 należy do największych w tego typu grach. Największa, nie znaczy jednak najlepsza i najbliższa rzeczywistości. Wiedzą o tym doskonale dwaj polscy, bardzo ambitni i przy tym utalentowani gracze, dobrze znani na naszej rodzimej, jak i również światowej scenie – Robi Robson oraz GeedieZ, którzy wraz z serwisem internetowym CM Revolution opublikowali trzecią wersję swojego sztandarowego uaktualnienia.

Ważący około 30 mebabajtów plik jest w pełni kompatybilny z najnowszą łatką (5.0.2), a lista zmian jest doprawdy imponująca. Poniższa tabelka przedstawia kilka z nich:

Ligi światowe

Liga polska

wszystkie najnowsze transfery w ligach europejskich, aktualne na dzień 12.01.2005, np. Morientes i setki innych

najnowsze transfery w polskich ligach, aktualne na dzień 12.01.2005, np. Mila, Folc, Misiura

najnowsze transfery w ligach Ameryki Południowej

najnowsze transfery w polskich niższych klasach rozgrywek

uwzględnione zmiany trenerów ligowych na całym świecie, np. De Canio, Donadoni, Gravelaine itp

usunięte nieaktualne wypożyczenia, np. Brożek, Nawotczyński, Paszulewicz

dodano niektóre kontuzje piłkarzy

dodane nowe stadiony i miasta do polskiej bazy danych

usunięte kolejne nieaktualne wypożyczenia na całym świecie

zmiany wśród trenerów polskich klubów, np. Kretek, Matysek, Chrobak

do bazy danych dodano wielu młodych, perspektywicznych zawodników

dodane historie karier dla dużej ilości piłkarzy I, II, i III ligi polskiej

dodano wiele przyszłych transferów, na sezon 2005/2006, np. Ernst, Degen, van der Heyden

poprawione statystyki wielu postaci, mające na cele urealnienie

poprawione błędy w nazwiskach, pozycjach na boisku, potencjale itp.

dodane nowe polskie media, np. Gazeta Wyborcza, TVN 24

zmiany trenerów reprezentacji narodowych, np. Artur Jorge

ogromna ilość postaci: piłkarzy, trenerów i działaczy, dodana do polskiej bazy danych

usunięto wielu podwójnych lub nieistniejących postaci

dodane kolejne zmiany w opcjach "lubi - nie lubi", np. Moskalewicz-Ptak

Dodatek pobrać możecie z oficjalnej strony internetowej.

Ciekawostki ze świata Football- oraz Championship Managera - ilustracja #3

David Rutter (pierwszy z prawej) podczas jednej z prezentacji CM5. Obok nasz człowiek, Shuck.

Wirtualna osobowość

Nadal niewiadomą pozostaje data premiery Championship Managera 5. Według oficjalnych źródeł, gra pojawi się na rynku w okresie pomiędzy styczniem, a czerwcem tego roku. W ostatnim czasie widać jednak zwiększoną aktywność pracowników studia BGS, twórców CM5. Niedawno wywiadu dla nieoficjalnego serwisu Assistant Manager udzielił Anthony Kyne, który opowiadał m.in. o braku trybu multiplayer. Ostatnio wzięto również na spytki innego członka ekipy tworzącej Championship Managera 5, Davida Ruttera, który podobnie opowiada o największych zaletach nowej gry.

Jednym z największych plusów ma być szybkość gry – w porównaniu do ostatniego CM 03-04 ma być ona aż kilkakrotnie większa. Całość została poddana znaczącym ulepszeniom (zastanawiający jest jednak fakt, jakim cudem to możliwe, skoro gra pisana jest od zera?), a wszystko zdobić będzie nowa oprawa graficzna, stylem jednak przypominająca dotychczasowe odsłony. Ciekawostką jest fakt, że wirtualni piłkarze w CM5 mają posiadać własną osobowość, która będzie miała duży wpływ na przebieg właściwej rozgrywki.

Brzmi ciekawie, o szczegółach poczytacie w tym miejscu.

Ciekawostki ze świata Football- oraz Championship Managera - ilustracja #4

Profil zawodnika w CM5

O sukcesach w grze opowiada Marc V.

Na koniec krótka porada, która może się Wam nieraz przydać.

Wiadomo, że na końcowy sukces w drużynie piłkarskiej składa się całą masa detali, praca wielu osób, całego sztabu trenerskiego, a także – a może przede wszystkim zespołu. Czołowy programista Sports Interactive, Marc Vaughan potwierdził, że kluczową rolę w odniesieniu sukcesu w Football Managerze 2005 jest posiadanie w kadrze rasowego lidera, który cechować winien się przede wszystkim wysokim współczynnikiem „Znaczenie”.

Jeżeli zatem Twój zespół przeżywa regres formy, koniecznie ściągnij do ekipy takiego zrodzonego przywódcę, a na pewno pomoże to reszcie graczy. Ponadto staraj się unikać częstych rotacji w składzie, gdyż one również mogą osłabić cały team.

Wymarzona drużyna piłkarska każdego prawdziwego kibica.

Szukasz informacji?

Większą ilość tego typu doniesień znajdziecie bezpośrednio w serwisie CM Revolution. Zachęcamy też do odwiedzenia naszej Encyklopedii Gier, w której znajdują się obszerne opisy oraz odnośniki do wielu innych materiałów związanych tematycznie z omawianymi pozycjami: