Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 sierpnia 2007, 17:26

autor: Maciej Jałowiec

Verbatim wkrótce udostępni płyty Mini Blu-Ray

50 GB pojemności płyt Blu-Ray to jeszcze trochę za dużo na dzisiejsze standardy zarówno w przemyśle filmowym, jak i branży gier. Potrzebne są etapy przejściowe między znanymi od dawna płytami DVD, a BD. Z pomocą przychodzi firma Verbatim, która już wkrótce wypuści na rynek płyty Mini Blu-Ray, i to zarówno te jedno-, jak i wielokrotnego zapisu.

50 GB pojemności płyt Blu-Ray to jeszcze trochę za dużo na dzisiejsze standardy zarówno w przemyśle filmowym, jak i branży gier. Potrzebne są etapy przejściowe między znanymi od dawna płytami DVD a BD. Z pomocą przychodzi firma Verbatim, która już wkrótce wypuści na rynek płyty Mini Blu-Ray, i to zarówno te jedno, jak i wielokrotnego zapisu.

Nowy nośnik ma mieć trzy cale średnicy (czyli niecałe osiem centymetrów), a jego pojemność będzie wynosić 7,5 GB. Jest to wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić godzinny film w rozdzielczości 1920x1080i lub dwugodzinny materiał w standardzie 1440x1080i. Jeśliby użyć nośnika MBD w kamerze HD, długość filmu byłaby porównywalna z tą, jaką da się nagrać na kasecie VHS.

Pierwszą kamerę obsługującą płyty Mini Blu-Ray stworzyła firma Hitachi. Sprzęt ten pojawił się kilka dni temu w Japonii, zatem to właśnie tam MBD zostanie dopuszczone do sprzedaży w pierwszej kolejności, i to jeszcze w tym miesiącu. Zarówno kamera, jak i nośnik zawitają w Ameryce Północnej w październiku br. O sprzedaży w Europie obecnie jeszcze się nie mówi. Verbatim nie zdradził także ceny płyty. Nie wiemy również, które firmy jako pierwsze zdecydują się na skorzystanie z MBD. Gdy powyższe kwestie zostaną wyjaśnione, od razu Was o nich poinformujemy.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.