Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry akcji wydane w 1992 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Wolfenstein 3D
Wolfenstein 3D

Akcji 5 maja 1992

Kultowa strzelanina z 1992 roku nazywana często „pradziadem” trójwymiarowych FPS-ów. Wolfenstein 3D jest dziełem słynnego studia id Software, odpowiedzialnego również za markę Doom i Quake. Gracz wciela się w Williama „B.J.” Blazkowicza, agenta alianckich sił specjalnych, który wykonuje najbardziej niebezpieczne misje na terenie wroga. Blazkowicz zostaje wysłany do nazistowskich Niemiec w celu spenetrowania zamku Hollehammer, w którym przygotowywany jest tajny projekt superżołnierza. Kampania dla jednego gracza składa się z sześciu epizodów, które zaczynają się od ucieczki z tytułowej twierdzy Wolfenstein. Przemierzając korytarze zamkniętych lokacji, gracz walczy z rozmaitymi przeciwnikami: od psów bojowych, przez szeregowych żołnierzy, po potężne mutanty – na końcu każdego etapu czeka silny boss. W walce bohater posługuje się nożem i kilkoma rodzajami broni palnej. Poziomy zbudowane są niczym labirynty, a nadrzędnym zadaniem gracza jest odnalezienie klucza do wyjścia i przejście do kolejnej lokacji.

PCX360PS3iOSGBA

Dyna Blaster
Dyna Blaster

Akcji 12 czerwca 1992

Sympatyczna gra zręcznościowa, w której wcielamy się w rolę ludzika odzianego w kosmiczny skafander. Naszym zadaniem jest uratować ukochaną z rąk czarnego charakteru, który porwał ją a następnie umieścił w niedostępnym zamku.

PC

The Terminator 2029
The Terminator 2029

Akcji 15 grudnia 1992

Utrzymana w konwencji cyberpunk pierwszoosobowa strzelanka, bazująca na motywach filmowej serii Terminator. Podczas zabawy wcielamy się w rolę podwładnego pułkownika Johna Connora, stojącego na czele specjalnej grupy uderzeniowej, której zadaniem jest zniszczenie zbrodniczej sztucznej inteligencji Skynet i kontrolowanej przez nią armii robotów.

PC

Spear of Destiny
Spear of Destiny

Akcji 2 września 1992

Kontynuacja niezwykle popularnej strzelaniny od studia id Software Wolfenstein 3D. Spear of Destiny ukazało się w 1992 roku, a więc wkrótce po premierze części pierwszej, w związku z czym różnice w mechanice i wykonaniu pomiędzy dwoma tytułami są nieznaczne. Gracze ponownie wcielają się w Williama B.J. Blazkowicza, amerykańskiego komandosa od zadań specjalnych wysłanego do nazistowskich Niemiec. Tym razem jego zadaniem jest odzyskanie legendarnej Włóczni Przeznaczenia, którą hitlerowcy na początku II Wojny Światowej wywieźli z Wersalu i umieścili w niedostępnej twierdzy. Spear of Destiny oferuje kilkanaście nowych map i kilku niespotykanych wcześniej przeciwników. W odróżnieniu od Wolfensteina 3D, etapy nie są podzielone na epizody, lecz stanowią spójną, długą misję, której zwieńczeniem jest pojedynek z Adolfem Hitlerem. Rozgrywka jednak pozostała niezmienna – obserwując akcję z widoku pierwszoosobowego gracz przemierza korytarze wypełnione wrogami, z którymi walczy głównie przy użyciu broni palnej. Pokonanie bossa z reguły nagradzane jest otrzymaniem klucza odblokowującego przejście do kolejnej lokacji.

PC

Heimdall
Heimdall

Akcji 12 kwietnia 1992

Heimdall to gra z gatunku action/adventure, która pozwoli Ci się wcielić w rolę tytułowego wojownika, oddelegowanego do walki z demonem zniszczenia, Lokim. To właśnie za jego sprawką, z Asgardu zniknęły trzy potężne bronie: młot Thora, włócznia Frey’a oraz miecz Odyna. Heimdall, dobrawszy do wyprawy wiernych kompanów, musi zwiedzić trzy ogromne światy w których ukryto potężne artefakty i oczywiście odzyskać je.

PC

Double Dragon III: The Rosetta Stone
Double Dragon III: The Rosetta Stone

Akcji 21 maja 1992

Trzecia i ostatnia odsłona serii Double Dragon, która podobnie jak w przypadku pierwowzoru, była bezpośrednią konwersją gry z automatów. Tym razem Billy i Jimmy nie będą załatwiać swoich porachunków na ulicach dużego miasta, ale wyruszą w świat.

PC

The Catacomb Abyss
The Catacomb Abyss

Akcji 12 stycznia 1992

The Catacomb Abyss to gra akcji, za której powstanie odpowiada studio Softdisk. W 1992 roku w jego szeregach znajdował się John Carmack i to właśnie on stworzył silnik napędzający omawiany produkt. Engine został zresztą później odpowiednio zmodyfikowany i wykorzystany w słynnej strzelaninie Wolfenstein 3D.

PC

Curse of the Catacombs
Curse of the Catacombs

Akcji 11 lutego 1992

Gra The Catacomb Armageddon (w komercyjnej wersji znana jako Curse of the Catacombs) to druga po The Catacomb Abyss opowieść o przygodach dzielnego maga, który w pojedynkę zamierza zabić Nemesisa oraz jego popleczników.

PC

Fox Ranger
Fox Ranger

Akcji 20 marca 1992

Fox Ranger to kolejny przedstawiciel popularnego gatunku strzelanin, tym razem autorstwa koreańskiej firmy Soft Action. Głównym bohaterem gry jest pilot nowoczesnego myśliwca, który jak to zwykle bywa, jest jedyną nadzieją ludzkości na powstrzymanie kosmicznych najeźdźców, atakujących Ziemię.

PC

One Must Fall
One Must Fall

Akcji 12 maja 1992

One Must Fall to klasyczne, dwuwymiarowe mordobicie, stworzone przez Roba Elama i jego studio Diversion Entertainment. Nie jest to oficjalna gra, ale wczesna wersja produktu One Must Fall 2097, który trafił do powszechnej sprzedaży w 1994 roku.

PC

Guy Spy and the Crystals of Armageddon
Guy Spy and the Crystals of Armageddon

Akcji 11 sierpnia 1992

Akcja gry Guy Spy and the Crystals of Armageddon rozgrywa się podczas II wojny światowej. Baron Von Max – szalony naukowiec bezgranicznie oddany III Rzeszy, próbuje skonstruować tajemniczą maszynę, która pomogłaby odnieść zwycięstwo hitlerowskiej armii. Do ukończenia prac potrzebuje kilku niezwykle rzadkich kryształów, dlatego też wysyła na ich poszukiwanie swoich żołnierzy. W tym momencie do akcji wkraczasz Ty, graczu.

PC