Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Spear of Destiny (PC)
OkładkaSpear of Destiny (PC)

Spear of Destiny PC

Kontynuacja niezwykle popularnej strzelaniny od studia id Software Wolfenstein 3D. Spear of Destiny ukazało się w 1992 roku, a więc wkrótce po premierze części pierwszej, w związku z czym różnice w mechanice i wykonaniu pomiędzy dwoma tytułami są nieznaczne.

Akcji | FPP | strzelanki

Spear of Destiny Premiera PC

2września1992

producent: id Software wydawca: FormGen

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Spear of Destiny

Doom II: Hell on Earth

Doom (1993)

Wolfenstein 3D

Amerykański komandos z polskimi korzeniami powraca. Tym razem głównym zadaniem B.J. Blazkowicza, jest odzyskanie legendarnej Włóczni Przeznaczenia, którą Naziści na początku II Wojny Światowej wywieźli z Wersalu i umieścili w niedostępnej twierdzy. Hitler uparcie wierzy, że artefakt daje nadludzką moc i pomoże jego armiom podbić cały świat.

Wolfenstein 3D okazała się grą na tyle popularną, że w kilka miesięcy po jej premierze, szefowie id Software podjęli decyzję o wydaniu oficjalnej kontynuacji. Przygotowanie sequelu zlecono firmie FormGen i trzeba przyznać, że było to dobre posunięcie. Chociaż autorzy nie dokonali rewolucyjnych zmian w enginie gry, zaprojektowali raptem kilkanaście map i paru nowych przeciwników, to w efekcie końcowym produkt okazał się zdecydowanie ciekawszy od pierwowzoru. Złożyło się na to kilka czynników. Przede wszystkim zrezygnowano z podziału na epizody, w Spear of Destiny gracz wyrusza po prostu w jedną, długą misję, na której końcu czeka sam Adolf Hitler. Kolejne etapy naładowano olbrzymią ilością skarbów, sekretnych miejsc i tego typu atrakcji, dzięki czemu ich eksploracja stała się zdecydowanie ciekawsza. Raz na jakiś czas pojawia się unikatowy boss, który próbuje nam przeszkodzić w wykonaniu zadania. Jego śmierć jest oczywiście niezbędna w kontynuowaniu gry, jako że zazwyczaj posiada on klucz, potrzebny do otwarcia zamkniętych drzwi. W grze wykorzystano wszystkie tekstury zawarte w pierwowzorze, ale wprowadzono także kilkadziesiąt nowych, dzięki czemu unikniemy sytuacji, w których kolejne lokacje biją po oczach monotonią i na kilometr wieją nudą.

Nie jest to produkt rewolucyjny, ale też nie takie było jego zadanie. Spear of Destiny to po prostu doskonałe rozwinięcie starego tematu i jako takie powinno być traktowane. Jeżeli uwielbiasz Wolfenstein 3D, jest to gra dla Ciebie. Jeżeli nie, przerzuć się na coś innego, FPS-ów, nawet tych archaicznych, jest wszakże na pęczki.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,7 / 10 na podstawie 177 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Spear of Destiny: 16+