Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Spear of Destiny (PC)

Spear of Destiny PC

Kontynuacja niezwykle popularnej strzelaniny od studia id Software Wolfenstein 3D. Spear of Destiny ukazało się w 1992 roku, a więc wkrótce po premierze części pierwszej, w związku z czym różnice w mechanice i wykonaniu pomiędzy dwoma tytułami są nieznaczne.

Akcji | FPP | strzelanki

PC Windows
Okładka Spear of Destiny (PC)

producent: id Software

wydawca: FormGen

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

2września1992

Amerykański komandos z polskimi korzeniami powraca. Tym razem głównym zadaniem B.J. Blazkowicza, jest odzyskanie legendarnej Włóczni Przeznaczenia, którą Naziści na początku II Wojny Światowej wywieźli z Wersalu i umieścili w niedostępnej twierdzy. Hitler uparcie wierzy, że artefakt daje nadludzką moc i pomoże jego armiom podbić cały świat.

Wolfenstein 3D okazała się grą na tyle popularną, że w kilka miesięcy po jej premierze, szefowie id Software podjęli decyzję o wydaniu oficjalnej kontynuacji. Przygotowanie sequelu zlecono firmie FormGen i trzeba przyznać, że było to dobre posunięcie. Chociaż autorzy nie dokonali rewolucyjnych zmian w enginie gry, zaprojektowali raptem kilkanaście map i paru nowych przeciwników, to w efekcie końcowym produkt okazał się zdecydowanie ciekawszy od pierwowzoru. Złożyło się na to kilka czynników. Przede wszystkim zrezygnowano z podziału na epizody, w Spear of Destiny gracz wyrusza po prostu w jedną, długą misję, na której końcu czeka sam Adolf Hitler. Kolejne etapy naładowano olbrzymią ilością skarbów, sekretnych miejsc i tego typu atrakcji, dzięki czemu ich eksploracja stała się zdecydowanie ciekawsza. Raz na jakiś czas pojawia się unikatowy boss, który próbuje nam przeszkodzić w wykonaniu zadania. Jego śmierć jest oczywiście niezbędna w kontynuowaniu gry, jako że zazwyczaj posiada on klucz, potrzebny do otwarcia zamkniętych drzwi. W grze wykorzystano wszystkie tekstury zawarte w pierwowzorze, ale wprowadzono także kilkadziesiąt nowych, dzięki czemu unikniemy sytuacji, w których kolejne lokacje biją po oczach monotonią i na kilometr wieją nudą.

Nie jest to produkt rewolucyjny, ale też nie takie było jego zadanie. Spear of Destiny to po prostu doskonałe rozwinięcie starego tematu i jako takie powinno być traktowane. Jeżeli uwielbiasz Wolfenstein 3D, jest to gra dla Ciebie. Jeżeli nie, przerzuć się na coś innego, FPS-ów, nawet tych archaicznych, jest wszakże na pęczki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 157 głosów czytelników.

Gry podobne do Spear of Destiny

Wymagania wiekowe Spear of Destiny

16+

Bethesda niedługo zapowie nową grę. Czyżby Wolfenstein?
Bethesda niedługo zapowie nową grę. Czyżby Wolfenstein?

wiadomość7 maja 2013

Bethesda nie spoczywa na laurach - najpierw The Evil Within, teraz zapowiedź kolejnej gry w stosunkowo krótkim odstępie czasu. Na oficjalnym Twitterze firmy udostępniono kilka tajemniczych obrazków, które mogą sugerować powrót serii Wolfenstein.

Nowy Wolfenstein coraz bliżej
Nowy Wolfenstein coraz bliżej

wiadomość12 lipca 2008

Wielkimi krokami zbliża się ku końcowi długi okres oczekiwania graczy na pierwsze konkretne informacje, dotyczące nowej produkcji spod znaku Wolfenstein. Sierpniowy numer magazynu Game Informer prezentuje bowiem obszerny artykuł, zapowiadający kolejne przygody B.J. Blazkowicza – jest to zresztą temat z okładki.

Młoda aktorka uczestniczy w sesjach motion capture na potrzeby nowego Wolfensteina
Młoda aktorka uczestniczy w sesjach motion capture na potrzeby nowego Wolfensteina

wiadomość13 maja 2007

Gry z cyklu Wolfenstein przyzwyczaiły nas do męskich bohaterów, twardo walczących z siłami nazistowskimi. Nowy produkt z tej serii, przygotowywany przez fachowców z Raven Software wyłącznie z myślą o Xboxie 360, z pewnością nas zaskoczy. W developingu tej gry uczestniczy bowiem Carrie Conn, użyczająca przykładowo dzięki technice motion capture swoich ruchów wirtualnej postaci elitarnej zabójczyni.

Jak się miewa Wolfenstein w wersji dla X360?

wiadomość17 listopada 2006

Pierwsze informacje na temat nowej gry z serii Wolfenstein pojawiły się ponad rok temu. Kolejny epizod legendarnego cyklu powstaje wyłącznie z myślą o konsoli Xbox 360, a jego produkcją zajmują się ludzie z id Software. Pomagają im pracownicy firmy Raven Software, którzy ostatnio odnieśli spory sukces za sprawą Quake 4.

Studio Nerve Software włącza się do produkcji nowego Wolfensteina
Studio Nerve Software włącza się do produkcji nowego Wolfensteina

wiadomość18 października 2005

Prawie dwa tygodnie temu dowiedzieliśmy, że firma id Software planuje nowy rozdział w serii Wolfenstein, który zostanie zaprojektowana z myślą o użytkownikach PeCetów oraz konsoli Xbox 360. Produkcją programu zajmie się sprawdzony partner Carmacka i spółki, mianowicie Raven Software. Wczoraj okazało się, że nie będzie to jedyne studio zamieszane w przygotowanie gry.