Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 września 2008, 12:42

autor: Hed

Szczegóły dotyczące zmian w Alone in the Dark na PlayStation 3

Znamy szczegóły zmian jakie zostaną wprowadzone do wersji tej gry na konsolę firmy Sony. Możemy więc przekonać się, na razie tylko w teorii, które elementy zostaną udoskonalone i ulepszone. Niestety, edycja na inne platformy (PC, Xbox 360, Wii) wymagała wielu poprawek, co między innymi zadecydowało o dość kiepskich ocenach w branżowej prasie.

Znamy szczegóły zmian jakie zostaną wprowadzone do wersji tej gry na konsolę firmy Sony. Możemy więc przekonać się, na razie tylko w teorii, które elementy zostaną udoskonalone i ulepszone. Niestety, edycja na inne platformy (PC, Xbox 360, Wii) wymagała wielu poprawek, co między innymi zadecydowało o dość kiepskich ocenach w branżowej prasie.

Alone in the Dark to survival horror stanowiący piątą odsłonę rozpoczętej już w 1992 roku serii opowiadającej o przygodach detektywa Edwarda Carnby. Seria ta notuje wzloty i upadki, oscylując od naprawdę świetnego i mrocznego horroru aż po niezbyt wyszukaną grę akcji pozbawioną kompletnie nastroju grozy. Dla wielu fanów ideałem pozostaje część pierwsza, która dziś nie jest już zbyt przystępna dla nowych graczy ze względu na leciwą oprawę. Kontynuacje, część druga i trzecia, niestety były już znacznie gorsze – oferowały więcej akcji, co mogło przecież cieszyć niektórych graczy. Zmiana mechaniki gry została jednak okupiona co najmniej częściową utratą klimatu tajemniczości i zagrożenia. Wydawało się, że seria nie będzie kontynuowana. Po 6 latach wypuszczono jednak Alone in the Dark 4: The New Nightmare wyprodukowaną przez DarkWorks – tytuł zebrał bardzo dobre oceny i zdobył przychylność fanów. Na ponowne przygody detektywa Carnbiego przyszło nam czekać kolejne kilka lat.

Szczegóły dotyczące zmian w Alone in the Dark na PlayStation 3 - ilustracja #1

Wydana w lipcu tego roku, piąta część wyprodukowana przez Eden Studios, okazała się średnio dopracowana. Oceniliśmy ją na niecałe 6 punktów w naszej recenzji, wskazując na tragicznie zrealizowane elementy: interfejs i sterowanie postacią, uniemożliwiające bezstresową zabawę. Mimo tego, że gra miała pewny potencjał, nastąpił kolejny niezbyt udany zwrot w kierunku większej ilości akcji. Średnie oceny nie zmieniły postanowień autorów co do planu wydania gry także na PlayStation 3.

Już na początku wakacji informowaliśmy, że Alone in the Dark zostanie odmieniony aby zadowolić i zainteresować posiadaczy konsol Sony – trudno było przecież oczekiwać żeby wykazali wielkie zainteresowanie grą, która spotkała się wcześniej z mocną krytyką. Rozwiązaniem było więc właśnie popracowanie nad tytułem. Czego możemy oczekiwać?

Szczegóły dotyczące zmian w Alone in the Dark na PlayStation 3 - ilustracja #2

Przede wszystkim dopracowano pracę kamery – do tej pory był to poważny minus. Teraz otrzymamy większą swobodę w operowaniu widokiem oraz lepiej rozwiązaną perspektywę pierwszoosobową. Rozwiązano ponoć też jeden z ważnych minusów gry, opisywanych także przez nas – powolne reakcje bohatera, szczególnie w widoku z trzeciej osoby. Teraz powinien on reagować o wiele szybciej i dynamiczniej. Dopracowano także ciekawy, aczkolwiek średnio funkcjonalny sposób przechowywania ekwipunku – nasz bohater trzyma wyposażenie w kieszeni swojej kurtki. System pozwoli na prostszy i szybszy dostęp do przedmiotów. To samo uczyniono z ich łączeniem – będzie ono bardziej intuicyjne. Gra będzie oferowała także większą ilość podpowiedzi dla gracza – aby łatwiej było odnaleźć się w nowych sytuacjach. Także sposób prowadzenia pojazdów będzie lepszy – w podstawowej wersji programu był on zdaniem wielu fatalny, co było zaskakujące, gdyż firma Eden Studios pracowała wcześniej przy grze Test Drive Unlimited. Zmian doczeka się też jeden z poziomów - 59th Street (do wyścigu dodano np. głosowe wskazówki co do wyboru trasy). Posiadacze PS3 otrzymają też ekskluzywną zawartość fabularną – nową sekwencję w szóstym epizodzie gry.

Szczegóły dotyczące zmian w Alone in the Dark na PlayStation 3 - ilustracja #3

Widać więc wyraźnie, że twórcy wzięli sobie do serca opinie branży i samych graczy – większość elementów, które stanowiły zgrzyty wersji podstawowej powinno zostać dopracowane. Posiadacze Xboksów 360 nie zostaną tutaj jednak w tyle – firma obiecała już jakiś czas temu wypuścić poprawkę, która wprowadzi wszystkie powyższe elementy do konsolowej edycji Alone in the Dark. To zdecydowanie dobra polityka, chociaż można zastanawiać się czy taki patch ukazałby się w przypadku braku wersji na PS3, pozostawiając graczom średnio grywalny produkt. Twórcy mają coraz mniej czasu – gra w wersji na PS3 zapowiedziana została na październik tego roku. Kiedy pojawi się opcja ściągnięcia poprawki dla Xboksów 360 jeszcze nie wiemy.