Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 marca 2024, 19:00

RPG-owa karczma Vergila - polska taumaturgia oraz ostatnie fantazje i epoki

Minione 30 dni upłynęło fanom RPG pod znakiem premier Final Fantasy VII Rebirth, Last Epoch i The Thaumaturge. W ich cieniu przemknął szereg innych, równie interesujących produkcji, a także garść mniejszych, wciąż wartych uwagi tytułów. Zapraszam do drugiego odcinka przeglądu gier RPG.

Źródło fot. Square Enix / 11 bit studios / Eleventh Hour Games
i

Przed Wami drugi odcinek rozpoczętego w lutym cyklu przeglądów, w których wspólnie przyglądamy się grom RPG z ostatnich trzydziestu dni. Zgodnie z trendem zapoczątkowanym w pierwszym artykule z tej serii, opisuję w nim zarówno głośne produkcje, jak i nieco mniejsze projekty, a także szereg stosunkowo niewielkich pozycji, którymi jednak wciąż warto się zainteresować.

Rozbudowałem też całość – między innymi w oparciu o Wasze komentarze, za które serdecznie dziękuję, i jednocześnie proszę o więcej – o zestawienie najciekawszych RPG-owych wiadomości oraz listę potencjalnie interesujących premier na kolejne 30 dni.

A zatem bez zbędnego przedłużania – karczmarzu, podaj nam najlepsze jadło i napitek, jakie tu serwujecie, by przyjemniej nam się czytało!

Głośne premiery gier RPG

Mogłoby się wydawać, że zestawienie głośnych gier RPG z minionych 30 dni zdominuje jeden tytuł. Nic bardziej mylnego, gdyż na liście znalazł się również co najmniej jeden „czarny koń”, jedna perełka rodem z Polski oraz dwie inne duże pozycje zasługujące na uwagę graczy.

Final Fantasy VII Rebirth

Data premiery: 29 lutego 2024 r.

Platforma: PS5

Produkcją, która miałaby zdominować pozostałe tytuły z tego zestawienia, jest oczywiście Final Fantasy VII Rebirth, czyli druga część trylogii remake’ów bestsellerowego i kultowego Final Fantasy VII. Dzieło firmy Square Enix trafiło na PlayStation 5 i zaskarbiło sobie uznanie, ciesząc się średnią ocen od branżowych krytyków na poziomie 92/100 oraz średnią not wystawionych przez graczy wynoszącą 9/10 (według serwisu Metacritic). Zachwycony był nim również nasz recenzent, który wystawił „dziesiątkę”.

Co prawda omawianej pozycji udało się również odnieść sukces finansowy, jednak wyniki z Japonii wskazują na to, że pod względem sprzedaży detalicznej wypadła ona gorzej od pierwszego remake’u oraz Final Fantasy XVI. Czas pokaże, czy ów rezultat zostanie poprawiony.

Last Epoch

Data premiery: 21 lutego 2024 r.

Platforma: PC

Na miano „czarnego konia” niniejszego zestawienia bez wątpienia zasłużyło Last Epoch, czyli RPG akcji rzucające rękawicę seriom Diablo oraz Path of Exile. Dzieło Eleventh Hour Games ma za sobą udaną kampanię crowdfundingową w serwisie Kickstarter, a gracze mogli je sprawdzić w ramach Wczesnego dostępu od kwietnia 2019 roku.

Pełna wersja gry trafiła do sprzedaży 21 lutego i cieszy się „w większości pozytywnymi” recenzjami na platformie Steam, średnią ocen od branżowych mediów na poziomie 79/100 (za Metacritic) oraz dużą popularnością. Choć gra odniosła sukces, cierpi na pewne bolączki. Autorzy są świadomi tych ostatnich, toteż nie zamierzają spoczywać na laurach i szybko przystąpili do łatania dzieła, jednocześnie snując dalekosiężne plany jego rozwoju.

The Thaumaturge

Data premiery: 4 marca 2024 r.

Platforma: PC (na konsole gra trafi z opóźnieniem)

Ekipa Fool’s Theory dała się poznać fanom RPG-ów i skradanek za sprawą ciepło przyjętego Seven: The Days Long Gone. W lutym studio powróciło ze swoim kolejnym dziełem, czyli The Thaumaturge, którego akcję osadzono w alternatywnej wersji Warszawy z 1905 roku. Pomysł najwyraźniej „chwycił”, gdyż tytuł cieszy się „w większości pozytywnymi” recenzjami na Steamie oraz średnią ocen od branżowych mediów na poziomie 75/100.

Mimo to wiele wskazuje na to, że gra najwyraźniej nie odniosła wielkiego sukcesu sprzedażowego; z drugiej strony zgodnie z szacunkami analityków już sprzedaż na poziomie 250 tysięcy egzemplarzy może pozwolić tej produkcji zarobić na siebie. The Thamaturge trafiło wyłącznie na komputery osobiste, jednak ma również pojawić się na konsolach.

Unicorn Overlord

Data premiery: 8 marca 2024 r.

Platformy: PS4, PS5, Switch, XSX/S

Studio Vanillaware zdążyło zapisać się złotymi zgłoskami na kartach historii gier wideo za sprawą takich gier, jak Odin Sphere czy Dragon’s Crown. Nie dziwi zatem, że jego kolejne dzieło, czyli taktyczne RPG pod tytułem Unicorn Overlord, okazało się hitem – zarówno pod względem artystycznym, jak i komercyjnym.

Wysokie oceny oraz równie wysoka sprzedaż gry (o którą modlił się Yasumi Matsuno, czyli reżyser Final Fantasy Tactics) dają fanom nadzieję na to, że gatunek strategicznych RPG-ów czeka swoisty renesans, a wspomniane już FF Tactics otrzyma w końcu nową odsłonę.

Bandle Tale: A League of Legends Story

Data premiery: 21 lutego 2024 r.

Platformy: PC, Switch

Firma Riot Games przyzwyczaiła swoich fanów do tego, że poboczne projekty osadzone w uniwersum League of Legends prezentują solidny poziom. Nie inaczej mają się sprawy z Bandle Tale: A League of Legends Story, czyli produkcją autorstwa Lazy Bear Games – twórców takich gier, jak Graveyard Keeper czy Punch Club.

Tytuł, w którym wcielamy się w Yordla poznającego świat i przywracającego w nim dawny ład i porządek, cieszy się „w większości pozytywnymi” opiniami na Steamie i średnią ocen od branżowych mediów z przedziału 75-76/100 (według Metacritic, w zależności od platformy). Aż szkoda, że będzie to ostatnia produkcja wydana w ramach inicjatywy Riot Forge, pozwalającej innym deweloperom na tworzenie gier single player w uniwersum Riotu.

Bandle Tale: A League of Legends Story. Źródło: Lazy Bear Games / Riot Forge. - RPG-owa karczma Vergila - polska taumaturgia oraz ostatnie fantazje i epoki - wiadomość - 2024-03-15
Bandle Tale: A League of Legends Story. Źródło: Lazy Bear Games / Riot Forge.

Mniejsze, warte uwagi gry RPG

W cieniu wielkich projektów przemykają inne, nieco mniejsze produkcje, którym warto dać szansę. Chcąc oddać sprawiedliwość przynajmniej części z nich, poniżej prezentuję wybrane pozycje niebędące „blockbusterami”, którymi warto się zainteresować.

Powerlust

Data premiery: 19 lutego 2024 r. (PC)

Platformy: PC, AND (od maja 2018 roku), iOS (od stycznia 2022 roku)

Duch takich gier jak Diablo czy Nox jest wyjątkowo silny w Powerlust. Mowa o polskim hack’n’slashu od niezależnego dewelopera – Bartłomieja Mamzera. Produkcja oferuje bezklasowy system rozwoju postaci, otwarty świat oraz generowane proceduralnie podziemia. Hordy przeciwników możemy posyłać w niej do piachu zarówno w pojedynkę, jak i w trybie współpracy.

Robin Hood: Sherwood Builders

Data premiery: 29 lutego 2024 r.

Platforma: PC

Inni polscy deweloperzy, tym razem ze studia MeanAstronauts, postanowili zmierzyć się z, no cóż, inną legendą. Robin Hood: Sherwood Builders pozwala nam wcielić się w tytułowego łucznika, który przez zabieranie bogatym i dawanie biednym zostaje zmuszony do ukrywania się w przepastnym lesie Sherwood. Protagonista i reszta jego świty wpadają na pomysł, że gęstwina stanowi doskonałe miejsce na wzniesienie obozu; nasza w tym głowa, by to przedsięwzięcie zakończyło się powodzeniem. W efekcie otrzymaliśmy ciekawą hybrydę RPG-a oraz city buildera, która trzyma całkiem solidny poziom.

Between the Stars

Data premiery: 7 marca 2024 r.

Platforma: PC

Pierwsze science fiction z prawdziwego zdarzenia w niniejszym zestawieniu. Between the Stars to produkcja z pogranicza symulatorów kosmicznych, RPG-ów, strategii oraz roguelike’ów, którą od maja 2019 roku można było sprawdzić we Wczesnym dostępie. W trakcie rozgrywki wcielamy się w kapitana statku kosmicznego, którego zadaniem jest obrona imperium przed złowrogimi Dziećmi Słońca. Gra oferuje proceduralnie generowany kosmos, który przemierzamy, realizując zadania oraz tocząc bitwy z nieprzyjaciółmi. W miarę postępów nie tylko zdobywamy coraz potężniejsze okręty i rozwijamy te już posiadane, lecz również kompletujemy załogę (w razie potrzeby zastępując jej poległych członków nowymi kosmicznymi „marynarzami”).

Zoria: Age of Shattering

Data premiery: 7 marca 2024 r.

Platforma: PC

Wraz z Between the Stars do sprzedaży trafiła gra zatytułowana Zoria: Age of Shattering, będąca klasycznym, izometrycznym RPG-iem z turowym systemem walki. W dziele Tiny Trinket Games, wydanym przez polskie Anshar Publishing, prowadzimy do boju czteroosobową drużynę, która chcąc przywrócić tytułowemu królestwu dawną świetność, przemierza świat, wykonuje zadania i walczy z napotkanymi przeciwnikami. Ciekawym rozwiązaniem jest konieczność zwracania uwagi na poziom zmęczenia i zapasy naszego zespołu; ponadto zaimplementowano tu system rozbudowy bazy wypadowej, a także możliwość wysyłania członków drużyny na samodzielne misje.

Stolen Realm

Data premiery: 8 marca 2024 r.

Platformy: PC, XONE, Switch

Taktyczne dungeon crawlery z turowym systemem walki cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników RPG-ów. Dowodem na to jest sukces Stolen Realm, czyli dzieła zespołu Burst2Flame Entertainment, inspirowanego między innymi grą Divinity: Original Sin. W trakcie rozgrywki przejmujemy kontrolę nad sześcioosobową drużyną, która przemierza fantastyczny świat i rozpościerające się pod nim lochy, eliminuje zastępy przeciwników, rozwija swe zdolności oraz gromadzi coraz potężniejsze przedmioty i cenne łupy. Wszystko to w ramach przygód generowanych proceduralnie, co sprawia, że każda wyprawa wygląda tu inaczej od poprzednich. Tytuł oferuje możliwość gry w pojedynkę, a także zabawę w trybie współpracy, przez Internet lub lokalnie.

Stolen Realm. Źródło: Burst2Flame Entertainment. - RPG-owa karczma Vergila - polska taumaturgia oraz ostatnie fantazje i epoki - wiadomość - 2024-03-15
Stolen Realm. Źródło: Burst2Flame Entertainment.

Perełki tak małe, że łatwo je przeoczyć

Poniżej znajdziecie zazwyczaj naprawdę małe, ale równie(ż) ciekawe propozycje dla fanów RPG-ów, które zadebiutowały w ciągu ostatnich trzydziestu dni.

 1. Subterrain: Mines of Titan – hybryda RPG-a i gry survivalowej, w której walczymy o przetrwanie na Tytanie opanowanym przez koszmarne istoty i mroczne siły nie z tego świata. Platforma: PC.
 2. Duel Revolution – oldskulowe RPG przywodzące na myśl serię Pokemon, w którym łapiemy fantastyczne stworzenia, tresujemy je i wystawiamy do walk przeciwko innym stworkom. Platformy: PC, AND, iOS.
 3. Goblin Stone – taktyczne, turowe RPG, w którym przejmujemy kontrolę nad grupą goblinów, a naszym zadaniem jest stawienie czoła polującym na nas bohaterom. Platforma: PC.
 4. Crypt of the NecroDancer: Synchrony – drugi dodatek do popularnego dungeon crawlera z elementami gry rytmicznej, który oprócz nowej zawartości wprowadza sieciowy tryb multiplayer. Platformy: PC, Switch, PS4.
 5. Secrets of Grindea – wzorowana na jRPG-ach z epoki szesnastu bitów produkcja, w której trafiamy do fantastycznej krainy, a naszym zadaniem jest zgromadzenie jak największej ilości rzadkich artefaktów; niejako przy okazji przychodzi nam odegrać ważną rolę w dziejach świata. Platforma: PC.

Inne RPG-owe wieści

Na przestrzeni minionych 30 dni szereg produkcji trafił na nowe platformy. Dungeon Drafters, dotychczas dostępne tylko na PC, pojawiło się na konsolach (PS4, PS5, XONE, XSX/S, Switch), podobnie jak Atom RPG: Trudograd (XONE, Switch), King Arthur: Knight’s Tale (PS5, XSX/S), Solasta: Crown of the Magister (PS5, XSX/S) czy choćby Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters (PS4, PS5, XONE, XSX/S), zaś Kingdom Come: Deliverance trafiło na Nintendo Switch.

 1. Lepiej uważajcie na Kingdom: The Blood, czyli RPG-a akcji opartego na popularnym serialu Netfliksa. Gra, która trafiła na komputery osobiste i urządzenia mobilne, na platformie Steam otrzymała „w większości negatywne” recenzje, a gracze narzekają zarówno na kwestie techniczne, jak i na mechanikę.
 2. Zapowiedziano Outward 2, czyli kontynuację oryginalnego RPG-a z otwartym światem i elementami survivalu. Autorzy obiecują, że produkcja będzie lepsza „pod każdym względem” od swojej poprzedniczki. Warto odnotować, że ta ostatnia 28 marca 2024 r. trafi na Nintendo Switch.

Szybka seria:

 1. The Wayward Realms jednak powalczy o wsparcie społeczności
 2. Fable może być współtworzone w Polsce
 3. Samodzielny dodatek do Disco Elysium trafił do kosza
 4. Wiemy, kiedy GreedFall 2 zadebiutuje we wczesnym dostępie

Nadchodzące premiery gier RPG

Na koniec mam dla Was zestawienie potencjalnie najciekawszych, RPG-owych premier na następne trzydzieści dni:

 1. 22 marca 2024 r.Dragon’s Dogma II – PC, PS5, XSX/S
 2. 22 marca 2024 r.Rise of the Ronin – PS5
 3. 27 marca 2024 r.Terra Memoria – PC, PS5, XSX/S, Switch
 4. 29 marca 2024 r.Felvidek – PC
 5. 2 kwietnia 2024 r.ASTRA: Knights of Veda – PC, AND, iOS
 6. 10 kwietnia 2024 r. (wczesny dostęp) – Space Prison – PC (pełna wersja również na PS5, XSX/S)
 7. 15 kwietnia 2024 r. (wczesny dostęp) – Tales of Anturia: Hejstos – PC

A na jakie gry RPG Wy zwróciliście uwagę w ciągu ostatnich trzydziestu dni? Na które z nadchodzących produkcji czekacie? Dajcie znać w komentarzach!

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej