Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXONE
Okładka Graveyard Keeper (PC)

Graveyard Keeper

Przygotowana przez studio Lazy Bear Games sandboksowa gra RPG wzbogacona elementami strategicznymi. Graveyard Keeper podejmuje dość nietypową tematykę, pozwalając wcielić się w tytułowego zarządcę cmentarza, zlokalizowanego w typowej krainie fantasy pełnej potworów i magii.

RPG | fantasy | ekonomiczne | 2D | humorystyczne | top-down | indie | crafting

Graveyard Keeper to sandboksowa gra RPG wzbogacona elementami strategicznymi. Produkcję opracowało studio Lazy Bear Games, które ma na koncie popularne Punch Club.

Fabuła

Gra podejmuje rzadko widywaną w grach tematykę, pozwalając na wcielenie się we właściciela cmentarza. Jego „biznes” zlokalizowany jest w sztampowej krainie fantasy, pełnej potworów i różnorodnych magicznych zagrożeń. Z tego powodu klientów mamy pod dostatkiem.

Fabuła ma komediowe akcenty, choć jest to wybitnie czarny humor, i regularnie naśmiewa się z najbardziej oklepanych schematów gatunku fantasy.

Mechanika

Graveyard Keeper traktuje o prowadzeniu własnego interesu. Zrealizowane to jednak zostało nie w formie strategii ekonomicznej, a gry RPG. Właściciel cmentarza jest bowiem konkretną postacią, którą kontrolujemy bezpośrednio przy eksplorowaniu świata, przenoszeniu ciał czy wykopywaniu grobów. Zmuszeni więc jesteśmy wykonywać prawie wszystko własnymi rękoma, choć jednocześnie konieczne jest także regularne podejmowanie decyzji o charakterze biznesowym.

Samo chowanie zmarłych nie jest zbyt dochodowe, a koszty zaczynają szybko rosnąć. Zmuszeni jesteśmy do szukania cennych surowców, z których konstruujemy przydatne przedmioty i ulepszamy cmentarz. Najbardziej opłacalne, ale i najbardziej niebezpieczne są wycieczki do pełnych potworów podziemi. Gracz ma też opcję skorzystania z wielu alternatywnych metod zwiększenia przychodów. Możemy m.in. pomagać Inkwizycji w organizacji festynów palenia wiedźm na stosie oraz nawiązać współpracę z lokalnym kościołem, by prowadzić cotygodniowe nabożeństwa.

Autorzy zadbali także o zaoferowanie dużej swobody przy dbaniu o optymalizację kosztów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedawane na festynie hamburgery zrobić ze zwłok, zamiast kupować drogie mięso. Aby ograniczyć wydatki, możliwe jest również wyrzucanie szczątków do rzeki.

Kwestie techniczne

Graveyard Keeper oferuje pełną dużych pikseli grafikę wykonaną w konwencji retro. Autorzy postawili na kreskówkową stylistykę i karykaturalne postacie, co pomaga w łagodzeniu ponurej tematyki gry i podkreśla jej komediowy charakter.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 7,3 / 10 na podstawie 67 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8,9 / 10 na podstawie 36 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Graveyard Keeper

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków.

Wymagania sprzętowe Graveyard Keeper

PC Windows

Minimalne: Intel Core 2 Duo 1.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza, 1 GB HDD, Windows 7

Recenzja gry Graveyard Keeper – cmentarne Stardew Valley

Recenzja 11 września 2018, 14:25

W Graveyard Keeperze tydzień składa się z sześciu dni i to im szybko podporządkowany zostaje rytm rozgrywki. Każdego dnia możemy spotkać innego unikatowego NPC, z którym albo robimy jakieś interesy, albo wykonujemy dla niego zadania. Przez większość czasu oczekujemy więc konkretnych okienek czasowych umożliwiających rozwinięcie fabuły, pomiędzy nimi zajmując się bardziej powtarzalnymi czynnościami i dbaniem o swoje włości.

PC
XONE