Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Recettear: An Item Shop's Tale (PC)

Recettear: An Item Shop's Tale PC

Niezależna japońska gra stanowiąca połączenie strategii ekonomicznej z gatunkiem RPG. Zabawa rozgrywa się na dwóch poziomach. Pierwszy to płaszczyzna ekonomiczna, w której prowadzimy tytułowy sklepik z przedmiotami. Całość sprowadza się do kupowania tanio i sprzedawania drogo.

RPG | ekonomiczne | 2D | indie | jRPG

PC Windows
Okładka Recettear: An Item Shop's Tale (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

28grudnia2007

10września2010

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Recettear: An Item Shop's Tale to oryginalne połączenie strategii ekonomicznej polegającej na sprawnym prowadzeniu sklepu z przedmiotami dla poszukiwaczy przygód z elementami klasycznej produkcji RPG. Całość osadzono w realiach fantasy. Gra jest dziełem Easy Game Station – jednego z najbardziej popularnych japońskich deweloperów niezależnych.

Wcielamy się w Recette Lemongrass - młodą dziewczynę, której ojciec jest typowym poszukiwaczem przygód, jakich pełno w RPG-ach. Niestety, tato nie odnosił zbytnich sukcesów i narobił olbrzymich długów. Nie wykazał się niestety wielkim heroizmem w starciu z wierzycielami i wziął nogi za pas, zostawiając spłatę zadłużenia córce. Ta, szybko podwinęła rękawy i otworzyła sklep z przedmiotami dla poszukiwaczy przygód. Jeśli przedsięwzięcie nie okaże się opłacalne, nasza bohaterka będzie musiała opuścić dom i zamieszkać w kartonowym pudle pod mostem.

Recettear rozgrywa się na dwóch poziomach. Pierwszy to płaszczyzna ekonomiczna, w której prowadzimy tytułowy sklep. Całość sprowadza się do kupowania tanio i sprzedawania drogo. Oczywiście, nasz asortyment jest identyczny z tym, który napotykaliśmy w podobnych przybytkach podczas grania w niezliczone produkcje roleplaying. Półki wypełniają więc miecze, zbroje, eliksiry, magiczne zwoje i inne tego typu akcesoria. Kluczem do sukcesu jest dobre poznanie własnych klientów i dopasowanie oferty do ich zwyczajów oraz potrzeb. Przykładowo, jeden z wojowników nigdy nie zapłaci więcej niż 120% oryginalnej ceny, lokalny mędrzec sprzedaje magiczne słodkie ziemniaki za niedorzecznie niską cenę, a mała rozpuszczona dziewczynka zanim zacznie wydawać pieniądze rodziców musi wpierw zostać obłaskawiona jakimś tanim świecidełkiem.

Klienci i lokalne gildie nie wystarczają jednak do utrzymania bogatego asortymentu. Tu zaczyna się druga płaszczyzna zabawy. Wynajmujemy poszukiwacza przygód, a potem wysyłamy go do wypełnionych potworami podziemi, by tam zabijał monstra i kradł ich skarby. W tych sekwencjach sami sterujemy bohaterem i przypomina to proste konsolowe action-RPG w stylu 16-bitowej Zeldy. Wraz z postępami w grze będziemy rozbudowywać nasz sklep i poszerzać wybór oferowanych w nim towarów. Ostatecznym celem jest oczywiście spłacenie całego długu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 57 głosów czytelników.

Gry podobne do Recettear: An Item Shop's Tale

Wymagania wiekowe Recettear: An Item Shop's Tale

odpowiednia dla każdego wieku

Recettear - sprzedano sto tysięcy sztuk, twórcy zapowiadają kolejną grę
Recettear - sprzedano sto tysięcy sztuk, twórcy zapowiadają kolejną grę

wiadomość4 stycznia 2011

Już kilka miesięcy temu pisaliśmy o doskonałej sprzedaży angielskiej wersji niezależnego japońskiego RPG zatytułowanego Recettear: An Item Shop's Tale. Wtedy twórcy chwalili się 26 tysiącami sprzedanych egzemplarzy. Okazuje się, że obecnie liczba ta przekroczyła już poziom stu tysięcy.

Doskonała sprzedaż niezależnej gry Recettear
Doskonała sprzedaż niezależnej gry Recettear

wiadomość4 października 2010

W lipcu po raz pierwszy pisaliśmy o nadchodzącej angielskiej wersji niezależnego japońskiego RPG zatytułowanego Recettear: An Item Shop's Tale. Gra swoją premierę miała 10 września i jak się okazuje, sprzedaż przerosła oczekiwania twórców.

Recettear - czyli uroki kapitalizmu w japońskim RPG
Recettear - czyli uroki kapitalizmu w japońskim RPG

wiadomość20 lipca 2010

Mamy dobre wieści dla fanów nietypowych japońskich produkcji. Już niedługo na PC zostanie wydana gra Recettear: An Item Shop's Tale będąca połączeniem strategii ekonomicznej z grą roleplaying.