Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Recettear: An Item Shop's Tale (PC)
OkładkaRecettear: An Item Shop's Tale (PC)

Recettear: An Item Shop's Tale PC

Niezależna japońska gra stanowiąca połączenie strategii ekonomicznej z gatunkiem RPG. Zabawa rozgrywa się na dwóch poziomach. Pierwszy to płaszczyzna ekonomiczna, w której prowadzimy tytułowy sklepik z przedmiotami. Całość sprowadza się do kupowania tanio i sprzedawania drogo.

RPG | ekonomiczne | 2D | indie | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Recettear: An Item Shop's Tale Premiera PC

28grudnia2007

Steam

10września2010

producent: Easy Game Station wydawca: Carpe Fulgur Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Recettear: An Item Shop's Tale

Stardew Valley

SpellForce 2: Czas Mrocznych Wojen

Graveyard Keeper

Recettear: An Item Shop's Tale to oryginalne połączenie strategii ekonomicznej polegającej na sprawnym prowadzeniu sklepu z przedmiotami dla poszukiwaczy przygód z elementami klasycznej produkcji RPG. Całość osadzono w realiach fantasy. Gra jest dziełem Easy Game Station – jednego z najbardziej popularnych japońskich deweloperów niezależnych.

Wcielamy się w Recette Lemongrass - młodą dziewczynę, której ojciec jest typowym poszukiwaczem przygód, jakich pełno w RPG-ach. Niestety, tato nie odnosił zbytnich sukcesów i narobił olbrzymich długów. Nie wykazał się niestety wielkim heroizmem w starciu z wierzycielami i wziął nogi za pas, zostawiając spłatę zadłużenia córce. Ta, szybko podwinęła rękawy i otworzyła sklep z przedmiotami dla poszukiwaczy przygód. Jeśli przedsięwzięcie nie okaże się opłacalne, nasza bohaterka będzie musiała opuścić dom i zamieszkać w kartonowym pudle pod mostem.

Recettear rozgrywa się na dwóch poziomach. Pierwszy to płaszczyzna ekonomiczna, w której prowadzimy tytułowy sklep. Całość sprowadza się do kupowania tanio i sprzedawania drogo. Oczywiście, nasz asortyment jest identyczny z tym, który napotykaliśmy w podobnych przybytkach podczas grania w niezliczone produkcje roleplaying. Półki wypełniają więc miecze, zbroje, eliksiry, magiczne zwoje i inne tego typu akcesoria. Kluczem do sukcesu jest dobre poznanie własnych klientów i dopasowanie oferty do ich zwyczajów oraz potrzeb. Przykładowo, jeden z wojowników nigdy nie zapłaci więcej niż 120% oryginalnej ceny, lokalny mędrzec sprzedaje magiczne słodkie ziemniaki za niedorzecznie niską cenę, a mała rozpuszczona dziewczynka zanim zacznie wydawać pieniądze rodziców musi wpierw zostać obłaskawiona jakimś tanim świecidełkiem.

Klienci i lokalne gildie nie wystarczają jednak do utrzymania bogatego asortymentu. Tu zaczyna się druga płaszczyzna zabawy. Wynajmujemy poszukiwacza przygód, a potem wysyłamy go do wypełnionych potworami podziemi, by tam zabijał monstra i kradł ich skarby. W tych sekwencjach sami sterujemy bohaterem i przypomina to proste konsolowe action-RPG w stylu 16-bitowej Zeldy. Wraz z postępami w grze będziemy rozbudowywać nasz sklep i poszerzać wybór oferowanych w nim towarów. Ostatecznym celem jest oczywiście spłacenie całego długu.

Ostatnia modyfikacja 20 lipca 2010

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,6 / 10 na podstawie 60 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Recettear: An Item Shop's Tale: Odpowiednia dla każdego wieku.