Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 stycznia 2011, 09:17

autor: Adrian Werner

Recettear - sprzedano sto tysięcy sztuk, twórcy zapowiadają kolejną grę

Już kilka miesięcy temu pisaliśmy o doskonałej sprzedaży angielskiej wersji niezależnego japońskiego RPG zatytułowanego Recettear: An Item Shop's Tale. Wtedy twórcy chwalili się 26 tysiącami sprzedanych egzemplarzy. Okazuje się, że obecnie liczba ta przekroczyła już poziom stu tysięcy.

Już kilka miesięcy temu pisaliśmy o doskonałej sprzedaży angielskiej wersji niezależnego japońskiego RPG zatytułowanego Recettear: An Item Shop's Tale. Wtedy twórcy chwalili się 26 tysiącami sprzedanych egzemplarzy. Okazuje się, że obecnie liczba ta przekroczyła już poziom stu tysięcy.

Recettear - sprzedano sto tysięcy sztuk, twórcy zapowiadają kolejną grę - ilustracja #1

Recettear: An Item Shop's Tale

Jak na przetłumaczoną wersję niemłodej już przecież produkcji jest to wynik bardzo imponujący. Oczywiście, nie oznacza to, że studio Carpe Fulgur (zespół odpowiedzialny na edycję angielską) tonie w pieniądzach. Większość egzemplarzy została bowiem sprzedana podczas niedawnych promocji na serwisie Steam, gdzie Recettear wchodził w skład jednego z przecenionych zestawów. Autorzy przyznają, że taka forma promocji była błędem, gdyż sporo osób kupowało zestaw tylko i wyłącznie dla Recettear, więc w przyszłości w przypadku podobnych przecen zamierzają wystawiać na sprzedaż swoje gry jako samodzielne produkcje. Ponadto, lwia część zysków przekazana została japońskiej firmie EasyGameStation, która stworzyła oryginalną wersję.

Mimo to, uzyskany przychód jest na tyle duży, że w nowy rok Carpe Fulgur weszło w bardzo dobrej kondycji finansowej. Pewne swojej przyszłości studio ma sporo ambitnych planów na przyszłość. W tym roku zespół wyda angielską wersję Chantelise. Jest to zręcznościowe RPG z 2006 r. autorstwa EasyGameStation. Co więcej, przedstawiciel Carpe Fulgur udał się na zakończoną niedawno imprezę Comiket (gigantyczny japoński konwent, na którym wystawiają się niezależni twórcy m.in. gier i komiksów) by rozpocząć negocjacje z innymi niezależnymi studiami japońskimi. Ponowna wizyta odbędzie się na kolejnym Comiket, czyli za pół roku. Możemy zatem spodziewać się, że w przyszłości usłyszymy o wielu nowych projektach Carpe Fulgur.

Recettear - sprzedano sto tysięcy sztuk, twórcy zapowiadają kolejną grę - ilustracja #2

Chantelise

Zdradzono też, że w przyszłości może zostać wypuszczona aktualizacja dodająca angielskie głosy do Recettear, choć podobne przedsięwzięcie nie byłoby tanie, wiec nie wiadomo jeszcze czy zostanie w ogóle zrealizowane. Ponadto Carpe Fulgur rozważa możliwość rozszerzenia swojej działalności na gry konsolowe. W tym przypadku problemem jest jednak obecna sytuacja na tym rynku. Firma nie jest duża, dlatego musiałaby się ograniczyć do tłumaczenia niewypuszczonych jeszcze w języku angielskim gier na konsole przenośne. Szkopuł tkwi w tym, że lada chwila zadebiutuje 3DS, a w niedalekiej przyszłości zapewne wypuszczone zostanie również PSP2. Powoduje to, że ciężko jest obecnie przewidzieć, czy inwestowanie w gry na starsze platformy (czyli DS i PSP) ma teraz jakikolwiek sens. Warto też dodać, że obecnie Carpe Fulgur ma środki na zrealizowanie tylko jednego z tych przedsięwzięć. Oznacza to, że studio albo zacznie pracę nad angielskimi głosami do Recettear albo kupi konsolowe dev-kity.

Zainteresowanym Chantelise polecamy obejrzenie japońskiego zwiastuna promującego tą produkcję.