Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS2
Okładka Odin Sphere (PS2)
OkładkaOdin Sphere (PS2)

Odin Sphere PS2

Odin Sphere to action RPG z ręcznie rysowaną, dwuwymiarową grafiką, choć na pierwszy rzut oka można wnioskować, iż mamy tu do czynienia z chodzoną bijatyką. Biegamy bowiem w bok (w prawo lub w lewo) i rozprawiamy się z kolejnymi przeciwnikami pojawiającymi się na ekranie.

RPG | fantasy | 2D | eksperymentalne/artystyczne | RPG akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Odin Sphere Premiera PS2

22maja2007

pudełko PL

14marca2008

producent: Vanillaware wydawca: Atlus wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Odin Sphere to action RPG z ręcznie rysowaną, dwuwymiarową grafiką, choć na pierwszy rzut oka można wnioskować, iż mamy tu do czynienia z chodzoną bijatyką. Biegamy bowiem w bok (w prawo lub w lewo) i rozprawiamy się z kolejnymi przeciwnikami pojawiającymi się na ekranie. Pomiędzy starciami przeżywamy jednak fabułę serwowaną nam przez twórców, rozbudowujemy swoje postacie oraz układamy przedmioty w ekwipunku, więc znalazło się tu wiele elementów składowych z gier typu role playing.

Odin Sphere opowiada historie pięciu różnych postaci. Przedstawione jest to dość nietypowo - po uruchomieniu gry widzimy Alicję, małą dziewczynę stojącą w jakiejś biblioteczce. Na podłodze leży wielka księga, którą możemy otworzyć. Gdy rozpoczniemy lekturę, rozpocznie się również pierwszy rozdział OS, prezentujący pierwszą z pięciu postaci – Gwendolyn. Po skończeniu tej opowieści, akcja znowu przenosi się do biblioteczki i możemy rozpocząć lekturę kolejnego tomu, tym razem odsłaniającego historię drugiej postaci. Historia ciekawie zazębia się, bo bywa tak, że sterując jedną z postaci spotykamy kogoś z pozoru nieistotnego, z kim zamieniamy dwa słowa. Później okazuje się, iż owa osoba jest głównym bohaterem kolejnego rozdziału baśni, dzięki czemu możemy poznać historię niejako z drugiej strony. Warto dodać, że całość ma trochę „teatralny” klimat.

Z pewnością nie da się o Odin Sphere powiedzieć tego, że jest to standardowy japoński RPG. To tytuł bardziej nastawiony na akcję, z dużą ilością walk. Absolutnie nie ma tu miejsca na rozbudowaną eksplorację otoczenia czy wędrówkę po mapie świata do kolejnych lokacji. Rozmowy, tak charakterystyczne dla jRPG-ów, również ograniczono do minimum. To walka jest głównym punktem programu i wyraźnie widać, że twórcy postawili właśnie na nią.

Przemierzając kolejne krainy spotkać można oprócz zwykłych przeciwników także bossów – silniejszych oponentów, często zajmujących nawet pół ekranu. System walki nie jest skomplikowany, więc każdy powinien dość szybko się we wszystkim połapać. Nasza postać jest w stanie wyprowadzić prostą sekwencję uderzeń, którą wykonuje się przy użyciu zaledwie jednego przycisku (można ją zacząć zarówno na ziemi, jak i w powietrzu). Oprócz tego mamy do dyspozycji menu z magicznymi zaklęciami oraz unikalne zdolności każdego z bohaterów. Twórcy oddali nam do dyspozycji kilka grywalnych postaci, z których każda charakteryzuje się czym innym – jedna na przykład potrafi szybować w powietrzu, inna swobodnie lata. Kluczem do sukcesu jest rozbudowywanie statystyk naszych herosów poprzez pokonywanie kolejnych przeciwników. Tylko w ten sposób uczynimy nasze postacie silniejszymi, aby były w stanie radzić sobie z późniejszymi wrogami.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 7,6 / 10 na podstawie 74 głosów czytelników.

Odin Sphere cena w dniu premiery: 139,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Odin Sphere

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.