Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 grudnia 2012, 10:00

autor: Aleksander "Olek" Kaczmarek

Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał)

W ostatnim, czwartym odcinku Kalejdoskopu 2012 przypominamy zdecydowanie najświeższe wydarzenia, o jakich mogliście przeczytać na łamach serwisu gry-online.pl w okresie pomiędzy październikiem a grudniem tego roku.

Październik

Porównywarkę znajdziecie m.in. na stronach Encyklopedii Gier. - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
Porównywarkę znajdziecie m.in. na stronach Encyklopedii Gier.

Z początkiem października poszerzyliśmy funkcjonalność serwisu gry-online.pl o Grową Porównywarkę Cenową (na razie w wersji testowej). Pozwala ona w łatwy sprawdzić ceny gier w wiodących sklepach internetowych w naszym kraju i wybrać najlepszą ofertę.

Resident Evil 6 okazał się grą udaną, ale z pewnością nie wybitną. - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
Resident Evil 6 okazał się grą udaną, ale z pewnością nie wybitną.

Największy projekt w historii firmy Capcom trafił na półki sklepowe (dotyczy tylko konsolowych wersji). Opinie krytyków i graczy na temat Resident Evil 6 były jednak podzielone. Nasz recenzent przyznał ocenę 7.5, co sugeruje, że gra, choć dobrze zrealizowana, do wybitnych nie należy.

Firma Blizzard Entertainment pochwaliła się wynikami sprzedaży rozszerzenia Mists of Pandaria do gry World of Warcraft. W ciągu tygodnia od premiery dodatek, który zdaniem Sigmara zasłużył na notę 9.0, rozszedł się w blisko 3 milionach egzemplarzy. Pandy odwróciły też niekorzystną tendencję spadku popularności największego MMORPG w dziejach branży, dzięki czemu liczba aktywnych graczy ponownie przekroczyła 10 milionów.

Wysyp mocnych październikowych premier zapoczątkowany został debiutem XCOM: Enemy Unknown. Przygotowana przez studio Firaxis Games nowa wersja dawnego hitu znalazła uznanie w oczach T_bone'a, który przyznał grze ocenę 9.0. „XCOM: Enemy Unknown to próba przeniesienia esencji starego UFO w XXI wiek”.

Niezależni deweloperzy pokochali finansowanie społecznościowe. Kolejnym, który zdecydował się poprosić graczy o pieniądze był Chris Roberts. Twórca słynnego Wing Commandera obiecał stworzyć bazujący na silniku Cry Engine 3 kosmiczny symulator Star Citizen, jeśli uda się pozyskać 2 miliony dolarów. Wymagany próg udało się pokonać po nieco ponad dwóch tygodniach, a cała zbiórka zakończyła się w listopadzie kwotą przeszło 6,2 mln dolarów.

Wystartowała platforma dystrybucji cyfrowej cdp.pl. - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
Wystartowała platforma dystrybucji cyfrowej cdp.pl.

Na rodzimym rynku dystrybucji cyfrowej pojawił się nowy gracz. Uruchomienie platformy cdp.pl było jednym z elementów wdrażania nowej strategii grupy CD Projekt. Kilka tygodni wcześniej zdecydowano się na re-branding spółki dystrybucyjnej, która obecnie funkcjonuje pod nazwą cdp.pl.

Na premierę gry Dishonored czekało w Polsce wielu graczy i chyba niewielu zawiodło się na efektach starań ekipy Arkane Studios. Adrian Werner nie miał wątpliwości co do tego, że otrzymaliśmy godnego następcy serii Thief i Deus Ex. „Dishonored równie dobrze sprawdza się jako skradanka i jako czysta zręcznościówka, w której trup ściele się gęsto, a bohater z uśmiechem na ustach wskakuje w tłum wrogów”. Przyznał grze notę bliską ideału – 9.5.

Twórcy Project Eternity zebrali od graczy ponad 4 mln dolarów na produkcję gry. - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
Twórcy Project Eternity zebrali od graczy ponad 4 mln dolarów na produkcję gry.

Kickstarter gry Project Eternity, o którym wspominaliśmy w poprzedniej części Kalejdoskopu, zakończył się sukcesem. Deweloperzy z Obsiadian Entertainment pozyskali w ten sposób 4,1 mln dolarów, by stworzyć cRPG na miarę takich klasyków jak Baldur's Gate, Icewind Dale, Planescape Torment i Fallout.

Turniej Mortal Kombat w trakcie imprezy GRYOffline.pl - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
Turniej Mortal Kombat w trakcie imprezy GRYOffline.pl

Jak zwykle w październiku odbyła się doroczna impreza z cyklu GRYOffline.pl. Tym razem w spotkaniu, które miało miejsce w krakowskim klubie Prominent, wzięło udział prawie 200 czytelników serwisu gry-online.pl. W ramach atrakcji zorganizowaliśmy m.in. przedpremierowe pokazy gier Medal of Honor: Warfighter i Need for Speed: Most Wanted. Miłośnicy Mortal Kombat mieli okazję wziąć udział w dwóch mini-turniejach, a wszyscy chętni mogli na spokojnie porozmawiać z członkami naszej redakcji o grach i nie tylko. Na kolejną edycję GRYOffline.pl zapraszamy w przyszłym roku.

Po kilku obsuwach, na wirtualne drogi wyjechała wyczekiwana kontynuacja gry Euro Truck Simulator. Po raz pierwszy w historii, tytuł ukazał się w podwójnej wersji językowej - polskiej i... śląskiej. Oceniając Euro Truck Simulator 2 na bardzo mocne 8.0, ElMundo zwrócił uwagę na wyraźny progres, jakiego dokonali czescy deweloperzy. „To, co od razu rzuca się w oczy od momentu pierwszego odpalenia silnika, to totalnie odmieniona warstwa techniczna gry i w tym aspekcie SCS Software zrobiło zdecydowanie największe postępy”.

Poznaliśmy zwycięzcę ogłoszonego pod koniec września konkursu na 30-sekundowy materiał wideo reklamujący grę Assassin's Creed III. Decyzją jurorów z polskiego oddziału koncernu Ubisoft główną nagrodę – 10 tys. złotych zgarnął klip zamieszczony przez internautę o nicku czikobulat.

Nie pomogli ani żołnierze GROM-u, ani liczne spoty telewizyjne. Kolejna odsłona cyklu Medal of Honor okazała się grą zaledwie średnią. Ocena wystawiona przez eJay'a – 6.0 najlepiej świadczy o tym, że Medal of Honor: Warfighter nie ma szans nawiązać walki z silną konkurencją.

Pierwsza grafika z GTA V - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
Pierwsza grafika z GTA V

Z końcem miesiąca fani cyklu Grand Theft Auto doczekali się świeżych informacji związanych z powstającą, piątą częścią gangsterskiej serii. Przede wszystkim firma Rockstar Games potwierdziła planowany termin premiery Grand Theft Auto V – wiosna 2013 roku. Niestety, dotyczy to jedynie wersji przeznaczonych na konsole Xbox 360 i PlayStation 3.

Przywracanie blasku marce Need for Speed może zająć deweloperom z Criterion Games więcej czasu niż sądzili. Najnowsza gra z serii, czyli Need for Speed: Most Wanted, to zdaniem g40sta kopia Burnout: Paradise. „Po kilku godzinach zabawy nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Criterion dokonał po prostu autoplagiatu”. Werdykt jego recenzji to – 7.5.

Nowy player filmów w gry-online.pl. - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
Nowy player filmów w gry-online.pl.

Ciąg dalszy przeobrażeń w serwisie gry-online.pl. Tym razem rozpoczęliśmy testy nowego playera filmów (nieco wcześniej pojawił się on w tvgry.pl) i dokonaliśmy szeregu zmian związanych z infrastrukturą serwerową oraz mechanizmem wyświetlania reklam.

Na sklepowe półki trafiły konsolowe wersje gry Assassin's Creed III, z którą fani cyklu wiązali duże nadzieje. Deweloperzy ze studia Ubisoft Montreal wysoko postawili sobie poprzeczkę i prawie udało im się ją pokonać. „Assassin’s Creed III oferuje niespodziewane zwroty akcji, interesujących bohaterów, którzy pokazują bardzo różne oblicza, przez co nie zawsze są jednowymiarowi, a także przyzwoicie napisaną historyjkę z wyłączeniem rozczarowującego ostatniego epizodu” - napisał UV w swojej recenzji. Lepsze zakończenie i zapewne ocena byłaby wyższa niż 8.5. Mimo to liczba 3,5 mln egzemplarzy gry sprzedanych w pierwszym tygodniu robi wrażenie.

Listopad:

Grzegorz „MaNa” Komincz, zdobywca złotego medalu na ESWC 2012 - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
Grzegorz „MaNa” Komincz, zdobywca złotego medalu na ESWC 2012

Sukces polskiego e-sportowca. Grzegorz "MaNa" Komincz sięgnął po złoty medal na zawodach Electronic Sports World Cup 2012 rozgrywanych w Paryżu. Polak zwyciężył w mocno obsadzonym turnieju StarCraft II, dzięki czemu wrócił do kraju bogatszy o 20 tys. dolarów oraz okazały puchar.

Użytkownicy konsoli Xbox 360 doczekali się premiery czwartej części cyklu Halo. Obawy związane ze zmianą dewelopera okazały się płonne. Zdaniem Marcina Łukasińskiego studio 343Industries poradziło sobie nie gorzej niż ekipa Bungie, a przyznana ocena 8.0 świadczy o tym, że Master Chief wciąż jest w znakomitej kondycji. „Halo 4 jest zdecydowanie najładniejszą, najbardziej epicką, monumentalną i klimatyczną odsłoną serii”.

Zamieszanie wokół pecetowej wersji Grand Theft Auto V. Część sklepów, w tym również polskich, rozpoczęła przyjmowanie zamówień przedpremierowych na tej platformie sprzętowej. Tymczasem okazało się, że firma Rockstar Games dopiero „rozważa” wydanie gry na PC i Wii U. Pojawiły się także doniesienia o trójce bohaterów, nowym silniku i rewolucji w trybie wieloosobowym. Deweloperzy upublicznili również drugi zwiastun produkcji.

Co może wyniknąć z połączenia Wściekłych Ptaków i Gwiezdnych Wojen? Odpowiedź jest prosta – Angry Birds Star Wars. Pomiędzy oficjalną zapowiedzią a premierą nowej gry deweloperów z Rovio nie minął zaledwie miesiąc. Mimo to tytuł okazał się, zaskakująco dobry, o czym świadczy wystawiona przez Heda ocena 8.0. „Angry Birds Star Wars to synteza pomysłów pokazanych w różnych odsłonach serii, doprawiona paroma nowymi koncepcjami utrzymanymi w duchu Gwiezdnych Wojen”.

Twórcy Diablo III mają plany związane z dodatkiem do gry. - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
Twórcy Diablo III mają plany związane z dodatkiem do gry.

Koncern Activision potwierdził, że gra Diablo III została kupiona przez ponad 10 milionów graczy na całym świecie. Mike Morhaime, prezes firmy Blizzard Entertainment wyjawił z kolei, że w planach jest już dodatek.

Premiera Call of Duty: Black Ops II nie obyła się bez poważnej wtopy. Część graczy otrzymało bowiem płyty z... plikami instalacyjnymi Mass Effect 2. Najbardziej futurystyczna odsłona serii nie okazała się też aż tak rewolucyjna jak obiecywano. „Autorzy ze starcia z oczekiwaniami graczy wyszli z twarzą, choć nie wszystkie ich propozycje okazały się krokiem w dobrym kierunku” - przyznał Gambrinus, oceniając dzieło studia Treyarch na 8.0. Mimo słabszych wyników sprzedaży w porównaniu z Call of Duty: Modern Warfare 3, na tegorocznej odsłonie cyklu koncernowi Activision udało się zarobić jeszcze więcej pieniędzy.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, gra Star Wars: The Old Republic zmieniła model biznesowy. Możliwość grania za darmo (free-to-play) obłożona została jednak całym mnóstwem ograniczeń.

Polscy gracze mogli kupić konsolę Wii U dopiero w grudniu. - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
Polscy gracze mogli kupić konsolę Wii U dopiero w grudniu.

W amerykańskich, a dwa tygodnie później także europejskich sklepach zadebiutowała konsola Nintendo Wii U. Recenzenci mieli mieszane odczucia. Jednym nowa platforma przypadła do gustu, innym nie. Narzekania dało się słyszeć także z ust deweloperów. Polscy gracze niestety nie mieli szansy zweryfikować tych opinii, bowiem konsole nie dotarły do naszego kraju na czas.

Po sześciu latach przerwy Agent 47 powrócił wraz z premierą gry Hitman: Rozgrzeszenie i jak zwykle okazał się zabójczo dobry. Starania deweloperów z duńskiego studia IO Interactive ocenione zostały przez Strangera na 9.0. „Eksperymentowanie i próby wykonania misji na różne sposoby sprawiają ogromną przyjemność, zupełnie tak jak w wcześniej” - stwierdził nasz recenzent.

Klockowa seria studia Traveller's Tales wzbogaciła się o kolejną udaną pozycję. „LEGO: Władca Pierścieni to przede wszystkim doskonała platformówka, w której nie brakuje fragmentów skradankowych oraz zagadek logicznych” - ocenił Czarny. Nota 9.0 dla Gandalfa i spółki.

Twórcy Baldur's Gate: Enhanced Edition nie zdołali zachwycić fanów tego cyklu. - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
Twórcy Baldur's Gate: Enhanced Edition nie zdołali zachwycić fanów tego cyklu.

Nie każda próba odgrzewania starych przebojów kończy się sukcesem, o czym przekonali się fani Wrót Baldura. Szumnie zapowiadana gra Baldur's Gate: Enhanced Edition nie dość, że ukazała się ze sporym poślizgiem, to jeszcze mało kogo zachwyciła, a już z pewnością nie Czarnego, który klasykowi w nowych szatach przyznał zaledwie” 6.0.

Mocnym akcentem na koniec miesiąca okazała się premiera Far Cry 3. Wyczekiwana nowa odsłona cyklu sandboksowych strzelanin w tropikalnych klimatach to zdecydowanie jedna z najciekawszych gier mijającego roku. „Nowe dzieło studia z Montrealu jest świetne w każdym aspekcie: singlu, co-opie i trybie multiplayer” - ocenił Gambrinus, przyznając w recenzji notę 9.0.

Grudzień:

World Cyber Games jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych lig e-sportowych. - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
World Cyber Games jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych lig e-sportowych.

Kończący się rok przyniósł jeszcze jeden sukces polskiego e-sportu. Bartek „Bartas” Tritt został wicemistrzem świata w FIFA 12 na rozegranym w Chinach turnieju World Cyber Games. W finale Polak musiał uznać wyższość zawodnika z Niemiec... co akurat miłośników piłki nożnej chyba nie zdziwiło.

Poznaliśmy wymagania sprzętowe gry Crysis 3. Co tu dużo mówić, nowe dzieło deweloperów z firmy Crytek usmaży niejednego peceta. Aby w pełni nacieszyć oko fajerwerkami oprawy wizualnej trzeba będzie dysponować komputerem z czterordzeniowym procesorem Core i7-2600k lub Bulldozer FX4150, 8GB pamięci RAM oraz kartą graficzną GeForce GTX 680 lub Radeon HD 7970.

Powrót GRYOnAir.pl. - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
Powrót GRYOnAir.pl.

Wystartował drugi sezon GRYOnAir.pl. W Waszym ulubionym cyklu filmików ujawniamy nie tylko jak tworzy się serwis gry-online.pl, ale także z czym je kanapki Gambrinus, jak bardzo przytył UVi i co knuje Verminus.

Doroczna gala rozdania nagród Spike TV Video Game Awards stała się okazją do zapowiedzi gry Dark Souls II. Przygotowania kontynuacji jednej z najlepszych gier RPG ostatnich lat ponownie podjęło się studio From Software.

Fani uniwersum Warhammer 40,000 doczekają się w przyszłym roku nowej gry. Tym razem będzie to strategia turowa Space Hulk. Tytuł, stanowiący adaptację popularnej planszówki, powstaje w duńskim studiu Full Control.

The Book of Unwritten Tales: The Critter Chronicles - Najważniejsze wydarzenia roku 2012 (IV kwartał) - wiadomość - 2012-12-21
The Book of Unwritten Tales: The Critter Chronicles

Ukazał się samodzielny dodatek do wydanej w 2009 roku przygodówki The Book of Unwritten Tales. Jak sprawdził nasz recenzent, deweloperzy z KING Art Games nie stracili formy. The Book of Unwritten Tales: The Critter Chronicles to zdaniem g40sta dowód, że „dobre gry point’n'click jeszcze nie umarły i mimo wtłoczenia ich w niszę nadal potrafią bawić”. Ocena z recenzji – 9.0.

Wystartowały otwarte beta-testy Hawken, sieciowej strzelaniny FPP w klimacie science-fiction. Produkcja studia Adhesive Games jeszcze przed oficjalnym uruchomieniem serwerów wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród graczy, a koncern Warner Bros. zdecydował się nakręcić internetowy serial z akcją osadzoną w świecie gry.