Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 11 października 2012, 13:05

autor: Aver

Wystartowała platforma dystrybucji cyfrowej spółki CDP.pl

Spółka CDP.pl, dawniej znana jako CD Projekt, zaprezentowała dziś na konferencji w Warszawie nową platformę dystrybucji cyfrowej dla klientów z Polski. Powstaje ona we współpracy z firmą Netia i wykorzysta wiele rozwiązań, do jakich przyzwyczaił nas serwis GOG.com.

Zgodnie z zapowiedziami z drugiej połowy września, w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona platformie dystrybucji cyfrowej spółki CDP.pl (dawniej CD Projekt). W ramach zmiany strategii biznesowej polskiego dewelopera i dystrybutora gier, dziś około godziny 13:00 polscy gracze zyskali dostęp do nowego kanału sprzedaży.

Wystartowała platforma dystrybucji cyfrowej spółki CDP.pl - ilustracja #1

Prezentacja projektu, nazywanego przez CDP.pl „cyfrową rewolucją”, rozpoczęła się od omówienia 18-letniej historii spółki na rodzimym rynku. Następnie przedstawiono główne założenia platformy dystrybucji cyfrowej na PC, której przyświeca motto „jak najszybciej, jak najtaniej, jak najłatwiej”. Na początku znalazło się w niej ponad 30 tytułów różnego rodzaju, ale z czasem wzbogaci się ona o kolejne 250. Większość gier – poczynając od Wiedźmina 2: Zabójcy Królów na PC – pozbawiono zabezpieczeń DRM i można je wielokrotnie pobierać. Poszczególne tytuły mają być sprzedawane w atrakcyjnych cenach, a z niektórymi otrzymamy wartościowe dodatki (ścieżkę dźwiękową, zawartość DLC itp.). Na start platformy przygotowano specjalną ofertę promocyjną – do jutra do północy wybrane gry RPG dostępne są znacznie taniej niż zwykle, w tym druga część przygód Geralta za 30 zł. Na nadchodzący weekend zapowiadany jest kolejny etap akcji.

Platforma powstała w trzy miesiące we współpracy z firmą Netia, co podobno zagwarantuje najwyższą prędkość pobierania gier. Oferuje integrację z serwisami społecznościowymi, m.in. Facebookiem i Google+. Płatności można dokonywać np. za pośrednictwem Pay U, Visy, Mastercard – łącznie wspierane jest około 20 systemów. Dodatkowo, zgodnie z zapowiedziami Roberta Gajdy z firmy Microsoft, użytkownicy Windowsa 8 mają mieć ułatwiony dostęp do usługi cdp.pl. W końcu warto też wspomnieć, że polska spółka gwarantuje swoim klientom rozbudowany system pomocy i kontaktu z jej autorami oraz twórcami gier.

Tym samym platforma dystrybucji cyfrowej CDP.pl dołącza do obecnych już na polskim rynku serwisów Origin koncernu Electronic Arts, Uplay Ubisoftu oraz Muve Digital firmy Cenega, choć na razie – w porównaniu z nimi – oferuje mniej tytułów. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce się to zmieni – w końcu usługa ma po swojej stronie najlepszego wiedźmina na świecie.

Komentując zmianę nazwy spółki i rozpoczęcie działalności platformy cyfrowej, Michał Gembicki, dyrektor zarządzający CDP.pl, powiedział:

Ta zmiana to niezwykle ważny moment w historii naszej firmy. Od lat jesteśmy synonimem jakości, doskonałej obsługi technicznej i dbałości o atrakcyjność cen oferowanych przez nas produktów. Teraz rozszerzamy naszą działalność o internet i cyfrową dystrybucję. Zmiana nazwy jest dowodem na to jak mocno wierzymy w cyfrową przyszłość.

Warto dodać, że po prezentacji odbyła się dyskusja panelowa pod tytułem „Dokąd zmierzasz cyfrowy świecie?”. Wzięli w niej udział m.in. Edwin Benedyk (tygodnik Polityka), Wojciech Orliński (Gazeta Wyborcza) i dr Grzegorz Mazurek (Akademia L. Koźmińskiego). Uczestnicy zgodnie pochwalili inicjatywę CDP.pl, ale zwrócili też uwagę na konieczność stałego inwestowania w platformę, rozbudowywania jej oferty i uważnego obserwowania trendów rynkowych. Podjęto tematy konkretne – dotyczące polityki dużych koncernów, takich jak Apple czy Activision Blizzard, rozmawiano o tendencjach społecznych, jakie można zaobserwować w grach komputerowych i sieci (World of Warcraft, Facebook), a także spekulowano na temat przyszłości technologii cyfrowych, do czego inspiracją był świat ukazany w grze Deus Ex: Bunt Ludzkości.