Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 grudnia 2012, 09:09

autor: Grzegorz "Aver" Ferenc

Polak wicemistrzem świata w FIFA 12

Bartek „Bartas” Tritt został wicemistrzem świata w FIFA 12 na rozegranym w Chinach turnieju World Cyber Games, czyli jednej z najstarszych lig e-sportowych. Polak w finale rozgrywek uległ w karnych Niemcowi Kai „deto” Wollinowi – obrońcy tytułu.

Pojedynek deto i Bartasa na WCG 2012 (fot. PK/gazeta.pl) - Polak wicemistrzem świata w FIFA 12 - wiadomość - 2012-12-03
Pojedynek deto i Bartasa na WCG 2012 (fot. PK/gazeta.pl)
FIFA 12 na World Cyber Games 2012
  • W turnieju rywalizowało 40 zawodników;
  • Bartas wyszedł z pierwszego miejsca w grupie;
  • W fazie play-off pokonał reprezentantów Kanady, Francji i Argentyny;
  • W finale przegrał w karnych – obaj zawodnicy grali Milanem.

Nawet jeśli na pełnowymiarowym boisku powodzi nam się nie najlepiej, dzięki znakomitej postawie Bartka „Bartasa” Tritta na turnieju World Cyber Games w chińskim mieście Kushan możemy z dumą grać Polską na wirtualnej murawie w FIFA 12. Nasz rodak został bowiem wicemistrzem świata w grę studia EA Sports. Jest to zarazem największy sukces w e-sportowej karierze naszego rodaka.

W rozegranym wczoraj nad ranem pojedynku finałowym z Niemcem Kai „deto” Wollinem – obrońcą tytułu z zeszłego roku – rywalizacja była niezwykle wyrównana i odbywała się do dwóch wygranych meczów. Obaj zawodnicy grali Milanem, a spotkania rozegrane zostały na wirtualnym stadionie San Siro w Mediolanie. Pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem deto 1:0. Drugi pojedynek był już o wiele bardziej zacięty i zakończył się wygraną Polaka w karnych. Emocje sięgnęły zenitu w trzecim, decydującym spotkaniu. Polak od samego początku naciskał na przeciwnika i jako pierwszy zdobył gola. Niestety, jeszcze przed gwizdkiem na przerwę nasz sąsiad zza Odry zdobył wyrównującą bramkę. Zaciekła i wyrównana walka przeciągnęła się aż do karnych, gdzie przy stanie 3:3 deto wybronił strzał Bartasa, a następnie samemu posłał piłkę do siatki. Tym samym tytuł mistrzowski pozostał w Niemczech.

Znakomity wynik Bartasa jest ukoronowaniem świetnych meczów w fazie grupowej – z której wyszedł na pierwszym miejscu – oraz zaciekłej rywalizacji z reprezentantami Kanady w 1/8 finałów (Polak wygrał 2:0 przy stosunku bramek 10:4), Francji w ćwierćfinałach (2:1 przy stosunku bramek 3:3 i dogrywce) i Argentyny w półfinałach (2:0 przy stosunku bramek 3:0). Ogółem w turnieju FIFA 12 wzięło udział 40 najlepszych zawodników z całego świata.

Bartas i deto na WCG 2012 (fot. PK/gazeta.pl) - Polak wicemistrzem świata w FIFA 12 - wiadomość - 2012-12-03
Bartas i deto na WCG 2012 (fot. PK/gazeta.pl)

Pomimo porażki w finale Bartas nie krył swojego zadowolenia. Podkreślił, że jest z siebie dumny, a wicemistrzostwo świata zadedykował Maćkowi Baranowskiemu, menedżerowi ds. społeczności w studiu EA Sports w latach 2009-2011, który zmarł kilka dni temu – miał on znaczny wkład w rozwój polskiej sceny e-sportowej w FIFA 12.

Na co dzień Bartas reprezentuje drużynę MaxFloPlay. Jest złotym medalistą WCG Polska 2012, a kilka miesięcy temu zajął drugie miejsce na zawodach Samsung European Encounter. Za tytuł wicemistrza świata otrzymał nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów.