Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPS2PSPPS33DSWiiNDSX360
Okładka FIFA 12 (PC)

FIFA 12

Kolejna odsłona jednej z najbardziej znanych i cenionych serii piłkarskich symulacji. Gra została stworzona na bazie oficjalnej licencji FIFA, dzięki czemu na wirtualnych boiskach możemy oglądać zawodników znanych z ligowych zmagań.

Sportowe | piłka nożna | multiplayer | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka FIFA 12 (PC)

data premiery gry:

27wrz2011

PC X360 PS3 PSP NDS Wii 3DS PS2

FIFA 12 to kolejna część najpopularniejszej (obok Pro Evolution Soccer) serii piłkarskich symulacji. Za jej stworzenie tradycyjnie zabrał się kanadyjski oddział EA Sports, który nie tylko postarał się o zachowanie dobrze przyjętych rozwiązań z poprzedniczek, ale również o wdrożenie zupełnie nowych pomysłów. Tytuł stanowi kolejny krok stopniowej ewolucji cyklu, który od kilku lat zdaniem wielu graczy stoi na czele gatunku.

W FIFA 12 tradycyjnie do dyspozycji mamy setki drużyn klubowych i kilkadziesiąt narodowych, z czego ogromna większość bazuje na oficjalnej licencji. Dzięki temu zespoły posiadają aktualne składy z zawodnikami odwzorowanymi na podstawie swoich rzeczywistych odpowiedników, a ich stroje prezentują się identycznie jak na prawdziwych boiskach. Wśród obecnych lig nie mogło zabraknąć polskiej Ekstraklasy - nie ma problemu, by poprowadzić jeden z rodzimych zespołów i osiągać z nim kolejne sukcesy. Niestety, na wskutek braku licencji, rodzime zespoły występują pod zmienionymi nazwami, za to na boisku kierujemy prawdziwymi zawodnikami.

Jedną z najważniejszych nowości tej odsłony serii jest Impact Engine - nowy silnik odpowiadający za detekcję kolizji zawodników i symulację zdarzeń wynikłych po zderzeniach. Dzięki niemu faule i kontuzje zawodników wyglądają o wiele bardziej realistycznie, a efekty nieczystych zagrań odzwierciedlają stopień brutalności ataków na nogi piłkarzy.

Nowa FIFA to także ulepszony model dryblingu, koncentrujący się na 360-stopniowej kontroli nad zawodnikiem oraz moduł Personality Plus, dokładnie odzwierciedlający charakterystyczne umiejętności największych gwiazd piłki i wykorzystujący je podczas rozgrywki. Zmiany dotknęły również grę w defensywie - moduł Tactical Defending pozwala na wierniejsze ukazanie poczynań w obronie, urozmaicając je za pomocą stosowania pressingu całej formacji i precyzyjnego krycia rywali podczas ich akcji ofensywnych.

FIFA 12 to także zupełnie odświeżony interfejs oraz wiele nowych animacji towarzyszących głównie stałym fragmentom gry i celebracji zdobytych bramek.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1-22  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 6278 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 6326 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI FIFA 12

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe FIFA 12

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • Windows XP/Vista/7
Wciąż w wysokiej formie - recenzja gry FIFA 12
Wciąż w wysokiej formie - recenzja gry FIFA 12

Recenzja 27 września 2011, 12:56

FIFA 12 nie stroni od aspektów społecznościowych, czego efektem okazuje się silnie promowany moduł EA Sports Football Club. Jest to platforma pozwalająca konkurować ze znajomymi i podglądać ich postępy w grze, a także wspierać wybrany przez nas klub w statystykach, pozwalających określić liczbę fanów oraz ich zaangażowanie. Punkty zdobywamy praktycznie za wszystko – mecze wygrane w sieci czy w trybie kariery, udane transfery bądź zwycięstwa w pucharach, a także za wykonywanie pojawiających się co jakiś czas wyzwań specjalnych. Narzędzie to, opracowane w stylu Autologa, znanego fanom serii Need for Speed (choć nieco bardziej rozbudowane), wprowadza do sieciowych potyczek nutkę rywalizacji. Football Club to także integracja z Facebookiem, nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by pochwalić się znajomym najnowszymi sukcesami i poczynionymi postępami. Sporo nowego przynosi także odmieniony tryb kariery – dodano opcję konferencji przedmeczowych, ostatni dzień okienka transferowego podzielono na godziny, a młode talenty wyłapujemy dzięki dogłębnemu badaniu praktycznie całego świata przez doświadczonych skautów.

PC
X360
PS3
PSP
NDS
Wii
3DS
PS2