Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 2 lutego 2012, 09:35

autor: Marek "DogGhost" Oramus

Wyniki finansowe Electronic Arts. Battlefield 3 i FIFA 12 napędzają sprzedaż

Firma Electronic Arts zaprezentowała wstępne wyniki finansowe za ostatnie trzy miesiące 2011 roku. Choć gry Battlefield 3 i FIFA 12 sprzedały się w ponad 10 milionach egzemplarzy, to amerykański koncern wykazał stratę.

Firma Electronic Arts opublikowała wstępne wyniki finansowe za kwartał październik-grudzień 2011 roku. Choć amerykański koncern znalazł się pod kreską, to dzięki dobrej sprzedaży takich tytułów jak Battlefield 3 czy FIFA 12 strata netto była mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (322 milionów dolarów) i wyniosła 205 milionów dolarów.

Wyniki finansowe Electronic Arts. Battlefield 3 i FIFA 12 napędzają sprzedaż - ilustracja #1

Firma EA określa raportowany okres mianem „silnego świątecznego kwartału”, w którym sprzedaż nakręcały przede wszystkim gry Battlefield 3 i FIFA 12, z których każda znalazła przeszło 10 milionów nabywców. O połowę gorszy wynik, ale równie satysfakcjonujący, odnotowała najnowsza odsłona symulatora futbolu amerykańskiego Madden NFL 12, a z pewnością do poprawy tego rezultatu przyczyni się emocjonująca końcówka obecnego sezonu, zwieńczona odbywającym się w niedzielę finałem Super Bowl.

Spośród największych marek wydanych przez EA pod koniec ubiegłego roku w czołówce sprzedaży znalazła się również najdroższa produkcja MMO w historii, czyli Star Wars: The Old Republic. Nabyły ją ponad 2 miliony graczy z liczbą aktywnych subskrybentów na poziomie 1,7 miliona.

Wyniki finansowe Electronic Arts. Battlefield 3 i FIFA 12 napędzają sprzedaż - ilustracja #2

Największe sukcesy amerykańskiego koncernu dotyczą dystrybucji elektronicznej. Generowane przez nią przychody wzrosły o 40 procent do poziomu 274 milionów. Platforma Origin może się pochwalić ponad 9 milionami użytkowników, którzy wydali ponad 100 milionów dolarów. W tym segmencie na plus wyróżnia się również zakupione przez EA studio PopCap – w ciągu 12 miesięcy zwiększyło przychody o 30 procent.

Trzeba przyznać, że firma Electronic Arts coraz lepiej radzi sobie na rynku urządzeń mobilnych. W grudniu pierwsze miejsce na liście najbardziej kasowych tytułów na iPada zajęła gra The Sims: FreePlay.

Wszystkie powyższe wyniki przyczyniły się do utrzymania łącznych kwartalnych przychodów na poziomie 1,06 miliarda dolarów, czyli minimalnie wyższym niż rok temu.