Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePS3PSPPCWiiX360PSVPS23DSWiiU
Okładka FIFA 13 (PS3)

FIFA 13

Wyprodukowana przez studio EA Canada sportowa symulacja piłkarska, stanowiąca kolejną odsłonę cyklu FIFA.

Sportowe | piłka nożna | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka FIFA 13 (PS3)

data premiery gry:

25wrz2012

PC X360 PS3 PSP PS2 3DS PSV Wii

18lis2012

WiiU
Kolekcja gier
Obserwuj grę

FIFA 13 to kolejna odsłona najpopularniejszego symulatora piłki nożnej tworzona przez kanadyjskie studio EA Sports. Podobnie jak poprzednie odsłony, również i ta doczekała się wielu istotnych usprawnień wpływających na mechanikę rozgrywki.

Sporo zmian przypadło w udziale silnikowi fizycznemu o nazwie Player Impact Engine, zaimplementowanemu po raz pierwszy w FIFA 12. Twórcy znacznie usprawnili grę obrońców na małej przestrzeni i poprawili pracę rąk podczas boiskowych przepychanek, dzięki czemu udało się wyeliminować graficzne przekłamania z tym związane. Spore zmiany zaszły również w zakresie kontroli nad piłką – tym razem położono znacznie większy nacisk na przyjęcie futbolówki. Na ten proces od teraz ma wpływ wiele nowych czynników, m. in. napór obrońców, warunki atmosferyczne czy umiejętności techniczne zawodnika. Dodatkowo, autorzy wprowadzili szereg nowych zagrań pozwalających na rozegranie akcji „z pierwszej piłki”.

Moduł Attacking Intelligence przynosi spore zmiany w grze ofensywnej. Większy nacisk został położony na wykorzystanie wolnego pola (zwłaszcza skrzydeł boiska), dzięki czemu zwiększyła się liczba dostępnych wariantów rozegrania akcji. Ponadto ulepszono zachowanie piłkarzy biorących bierny udział w akcji – zawodnicy formacji ofensywnych znacznie częściej skupiają na sobie uwagę obrońców, pozwalając graczowi na szybkie wypracowanie sytuacji strzeleckiej. Kosmetyczne zmiany dotknęły również drybling – w FIFA 13 zawodnicy szybciej zmieniają kierunek biegu podczas sprintu, a uwolnienie się spod opieki obrońców znajdujących się za plecami kontrolowanego zawodnika stało się łatwiejsze.

Nowa FIFA to również moduł Tactical Free Kicks, otwierający nowe możliwości w kwestii rozgrywania rzutów wolnych - przy piłce pojawia się trzeci zawodnik, co pozwala, z wykorzystaniem funkcji markowania strzałów i zwodów przed uderzeniem, zmylić defensywę przeciwnika. Wprowadzone zmiany pozwalają również na dodatkowe ograniczanie wariantów rozegrania stałych fragmentów gry przez przeciwnika – w dowolnym momencie możemy zmienić ilość zawodników znajdujących się w murze, zmniejszać jego odległość w stosunku do punktu rozegrania rzutu wolnego, a także wybiegać z niego pojedynczymi zawodnikami. Ponadto w FIFA 13 obrońcy biorą aktywny udział w wybijaniu piłki zmierzającej do pustej bramki.

W FIFA 13 znajdziemy zupełnie nowy tryb rozgrywki – Skill Games – w którym gracze mogą przetestować swoje umiejętności w kilkudziesięciu różnorodnych wyzwaniach sprawdzających precyzję i celność naszych zagrań. Za jego pomocą potrenujemy m.in. wykonywanie dośrodkowań, strzałów z rzutu wolnego czy krosowych podań w poprzek boiska.

Autorzy postarali się także o spore zmiany w strukturze trybu kariery. Po raz pierwszy w historii serii mamy możliwość poprowadzenia wybranej reprezentacji narodowej, zaś posadę selekcjonera kadry łączymy z obowiązkami trenera klubowego. Twórcy postarali się także o zaktualizowanie rynkowych cen zawodników w panelu transferowym – dodatkowo istnieje możliwość oddania jednego z graczy w rozliczeniu za piłkarza, którego chcemy pozyskać. Znacznie rozbudowano także system powiadomień, który pozwala prześledzić najważniejsze informacje z całego świata wirtualnego futbolu, jak również umożliwia wejście w szerszą interakcję ze swoimi podopiecznymi.

W FIFA 13 znacznych ulepszeń doczekała się praca sędziów – wyeliminowane zostały ich błędy związane ze złą pracą silnika fizycznego, a wirtualni arbitrzy znacznie częściej korzystają z „przywileju korzyści”. Obronę własnej bramki ułatwia usprawniona kontrola piłki opuszczającej pole gry, dzięki odpowiedniemu zastawianiu futbolówki przez defensorów. Nowa FIFA to także nowe zestawy cieszynek, animacji strzałów i podań.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-22  

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 5136 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,3 / 10 na podstawie 2742 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 239,99 PLN

Klasyfikacja PEGI FIFA 13

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe FIFA 13

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • Windows XP/Vista/7
Recenzja gry FIFA 13 - piłkarska seria dalej na topie
Recenzja gry FIFA 13 - piłkarska seria dalej na topie

Recenzja 27 września 2012, 11:54

Mnogość opcji rozegrania piłki w ofensywie zapewnia moduł Attacking Intelligence, obejmujący zmiany głównie w zakresie finalizowania akcji w okolicach pola karnego, jak również odpowiedniego wykorzystania całego pola gry. Od teraz skrzydłowi znacznie częściej miewają inklinacje do gry na małej przestrzeni, zwłaszcza w okolicach narożnika boiska, co stwarza doskonałą okazję do wymanewrowania praktycznie całej linii obronnej. Napastnicy starają się także, jak to zgrabnie ujęli twórcy, „myśleć o dwa zagrania do przodu”, dzięki czemu przed polem karnym mamy spory wybór możliwych zwieńczeń rozgrywanej akcji. Czasami jednak w tym całym szaleństwie pomocnicy zapominają o swoich defensywnych zadaniach: nierzadko w trakcie planowania ataku pozycyjnego w środku pola pozostaje spora przerwa pomiędzy poszczególnymi formacjami – nie trzeba chyba tłumaczyć, jak zabójcze może być to w przypadku sprawnie wyprowadzonej kontry przeciwnika.

PC
X360
PS3
PSP
PS2
3DS
PSV
Wii
WiiU