Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 8 maja 2013, 13:33

Sprzedaż gier i wyniki Electronic Arts – Sim City, FIFA 13, Battlefield 3 Premium i inne

Firma Electronic Arts opublikowała raport na temat sprzedaży gier i wyników finansowych w minionym roku finansowym, zakończonym z dniem 31 marca. Dzięki temu dowiedzieliśmy się jak sprzedały się gry FIFA 13, SimCity, czy usługa Battlefield 3 Premium.

Źródło: Raport finansowy EA. - Sprzedaż gier i wyniki Electronic Arts – Sim City, FIFA 13, Battlefield 3 Premium i inne - wiadomość - 2013-05-08
Źródło: Raport finansowy EA.

Firma Electronic Arts podsumowała czwarty kwartał i cały miniony rok finansowy w raporcie. W dokumencie ujawniono jak sprzedały się poszczególne marki wydawcy. Jednym z bardziej spektakularnych sukcesów okazała się usługa Battlefield 3 Premium, która do tej pory doczekała się 3,5 miliona subskrybentów. Tak duże zainteresowanie produktem, gwarantującym dostęp do dodatków do gry, wygenerowało 120 milionów dolarów obrotów.

  1. Raport finansowy Electronic Arts

Sukces SimCity

Kolejnym istotnym tytułem jest SimCity, strategia o zarządzaniu miastami. Electronic Arts sprzedało 1,6 miliona egzemplarzy produkcji studia Maxis od marcowej premiery. Połowa z nich została kupiona w dystrybucji cyfrowej. Ujawniając te bardzo dobre liczby wydawca zapewnił, że wyciągnie wnioski z kłopotliwej premiery gry i postara się, aby do podobnej sytuacji nie doszło nigdy więcej. Przypominamy, że serwery SimCity nie wytrzymały naporu graczy.

Sukces FIFY 13

Przejdźmy do kolejnych ważnych tytułów „elektroników”. Wydawca może pochwalić się sprzedaniem 14,5 milionów egzemplarzy symulatora piłkarskiego FIFA 13 w całym 2013 roku finansowym. Wzrost zainteresowania tytułem z roku na rok wynosi 30%. Istotne jest też to, że o 94% wzrosły przychody, jakie wygenerowała cyfrowa wersja gry – mówimy o 200 milionach dolarów. Cała marka FIFA (w tym FIFA Online i FIFA World Class Soccer) przyniosła w segmencie cyfrowym 350 milionów dolarów.

Gwiezdne Wojny

W rozmowie potwierdzono, że studia Visceral Games i DICE myślą o pomysłach na nowe gry z serii „Gwiezdne Wojny”, na mocy porozumienia z Disneyem, o którym pisaliśmy niedawno. Nie wspomniano za to o udziale BioWare w tym procesie. Pozostając w temacie rycerzy Jedi i wojowników Sith, warto powiedzieć o Star Wars: The Old Republic. Od przejścia na free-to-play do gry dołączyło 1,7 miliona graczy. 500 tysięcy z nich opłaca abonament.

Słabe wyniki Crysis 3 i Dead Space 3

Electronic Arts przyznało, że co najmniej dwie gry sprzedały się gorzej niż oczekiwano. Mowa o reprezentantach wydawałoby się dużych i przez to pewnych marek – Crysis 3 oraz Dead Space 3. Niestety, wydawca nie podał dokładnych liczb w tym przypadku.

Źródło: Raport finansowy EA. - Sprzedaż gier i wyniki Electronic Arts – Sim City, FIFA 13, Battlefield 3 Premium i inne - wiadomość - 2013-05-08
Źródło: Raport finansowy EA.

Wyniki finansowe

W raporcie zaznaczono, że ogólne wyniki finansowe za cały rok są lepsze od przewidywań z końca trzeciego kwartału. Spodziewano się wtedy, że obroty firmy wyniosą 3,7 miliarda dolarów, podczas gdy okazały się nieco wyższe – 3,78 miliarda dolarów (warto dodać, że to i tak mniej niż w 2012 roku, kiedy osiągnięto 4,14 miliarda obrotów). Jeśli chodzi o sam IV kwartał, Electronic Arts zarobiło 323 miliony dolarów, czyli o około 77 milionów mniej niż w roku wcześniejszym (ok. 400 milionów dolarów).

Mimo nienajgorszych rezultatów, wydawca nie ukrywa, że przechodzi poważne przeobrażenia. Potwierdzono, że zwolniono 10% pracowników firmy. Wciąż nie wiadomo, kto zastąpi Johna Riccitiello na stanowisku szefa koncernu.

Plan na 2014

W 2014 roku finansowym Electronic Arts zamierza wydać kilka gier, o których już wiemy, w tym Fuse, FIFA 14, Battlefield 4, czy chociażby The Sims 4. Nie zabraknie także tytułów korzystających z subskrypcji (niestety szczegóły nie są znane) oraz nawet kilkunastu produktów na urządzenia mobilne (np. Ultima Forever: Quest for the Avatar). Na rozpisce pojawia się nazwa NBA Live, marki koszykarskiej, którą wydawca próbuje wskrzesić od paru lat – na razie bez powodzenia.

Źródło: Raport finansowy EA. - Sprzedaż gier i wyniki Electronic Arts – Sim City, FIFA 13, Battlefield 3 Premium i inne - wiadomość - 2013-05-08
Źródło: Raport finansowy EA.