Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka SimCity (PC)

SimCity PC

SimCity 5 | Sim City 5

Piąta odsłona popularnego cyklu strategii ekonomiczno-managerskich SimCity. Gra wyprodukowana została przez studio EA Maxis (znane m.in. z The Sims oraz Spore) przy wsparciu wydawniczym koncernu Electronic Arts.

Strategiczne | ekonomiczne | sandbox | kooperacja | budowa miasta | Xbox Game Pass | EA Play

PC Windows
Okładka SimCity (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

5marca2013

7marca2013

pudełko PL

7marca2013

Origin

SimCity to kolejna część słynnej serii, symulacji życia i rozwoju miasta, tworzonej przez firmę Maxis już od ponad dwóch dekad. Gracze wcielają się w burmistrza nowo powstałego miasta. Ich nadrzędnym zadaniem jest zajęcie się rozwojem gospodarczym, ekonomicznym, handlowym oraz zagospodarowaniem przestrzennym tak, by uatrakcyjnić miasto i w przyszłości stworzyć z niego wielką metropolię. Na piątą odsłonę cyklu przyszło graczom czekać 10 lat, jednak twórcy gry starali się nadrobić ten długi okres sporą ilością innowacji, które można znaleźć w SimCity. Są to: nowy silnik graficzny, większe zależności pomiędzy poszczególnymi elementami miasta oraz interesujące rozwiązania w kwestii rozgrywki sieciowej.

Nowy silnik - nazwany Glassbox – pozwala na swobodne poruszanie kamerą i bardzo duże zbliżanie widoku (nawet do poziomu zwykłego przechodnia) oraz ujrzenie, co takiego dzieje się za rogiem drapacza chmur albo w witrynie jednego z licznych sklepów. Glassbox oferuje nowatorskie rozwiązanie zarówno w kwestii prowadzenia rozgrywki (umożliwiono budowanie krętych dróg), jak i jej prezentacji (system dynamicznych świateł).

Rozwinięto też mechanikę, która symuluje funkcjonowanie prawdziwych miast. Wszystkie decyzje o rozwoju aglomeracji bezpośrednio przekładają się na chociażby związek między gęstością zaludnienia a wartościami nieruchomości lub zanieczyszczeniem powietrza czy stopniem edukacji młodzieży. Gra przedstawia te informacje za pomocą grafów, które klarownie wyjaśniają aktualną sytuację metropolii, co pozwala nam szybko reagować na pojawiające się problemy.

Piąta odsłona cyklu SimCity czerpie też z poprzednich gier z serii. Powraca tradycyjny podział na trzy rodzaje dzielnic – mieszkalną, usługową i przemysłową. Dodatkowo tytuł oferuje tryb rozgrywki wieloosobowej, w którym gracze dzielą między swoje miasta wspólny obszar. Mamy więc zarządzanie regionem wraz z przyjaciółmi, współdzielenie się surowcami, współpracę w rozwoju miast oraz rywalizację o wpływy. Rozgrywka wieloosobowa jest oparta na tabelach rankingowych i systemie osiągnięć, który pozwala na odblokowywanie nowych rozwiązań strukturalnych i architektonicznych.

Podobnie jak inne produkcje EA, SimCity zawiera również rozbudowany panel społecznościowy o nazwie CityLog, stworzony na podobieństwo m.in. Autologa (seria Need for Speed) i Battleloga (seria Battlefield). Narzędzie pozwoli nam na porównywanie naszych osiągnięć z innymi graczami, obserwowanie trendów rządzących światowym rynkiem gry, jak i wykonywanie różnorodnych wyzwań.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-16  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 6,5 / 10 na podstawie 3485 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.3 / 10 na podstawie 1007 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 169,90 PLN

Klasyfikacja PEGI SimCity

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe SimCity

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2 GHz
  • 1.5 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7800 lub lepsza)
  • Windows XP/Vista/7
Recenzja gry SimCity - duże problemy małego miasta
Recenzja gry SimCity - duże problemy małego miasta

Recenzja 11 marca 2013, 12:32

Nowe SimCity bardzo mocno stawia na aspekt socjalny i współdziałanie graczy. Miasta tworzymy w specjalnych regionach pozwalających – w zależności od ich wielkości – na wzniesienie nawet kilkunastu metropolii. Współpraca między burmistrzami objawia się na kilku różnych płaszczyznach – oprócz wspomnianej sprzedaży nadwyżek własnych surowców możemy wspomóc raczkujące miasteczko sąsiada, wysyłając radiowóz lub karetkę, która zaopiekuje się podstawowymi potrzebami mieszkańców, przynajmniej na samym początku. Z czasem pomiędzy miastami zaczną migrować uczniowie oraz pracownicy w poszukiwaniu lepszych warunków życia, a rozbudowany transport sprawi, że do naszej metropolii coraz tłumniej będą zjeżdżać turyści. Wspólna polityka całego regionu może doprowadzić do powstania specjalnych miejsc przynoszących ogromne korzyści całej społeczności – mowa chociażby o międzynarodowym porcie lotniczym czy centrum badań nad kosmosem. Jak to jednak w życiu bywa, sąsiadów się nie wybiera, a nieprzychylni nam gracze mogą w łatwy sposób storpedować wszelkie plany i zaszkodzić zarówno ogólnemu rozwojowi, jak i naszemu miastu – warto zatem zawczasu przemyśleć wszystkie posunięcia. Zawsze pozostaje gra ze sprawdzonym gronem przyjaciół tudzież tworzenie kolejnych metropolii wyłącznie samemu – obydwa rozwiązania wydają się zdecydowanie pewniejsze.