Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka SimCity 4 (PC)

SimCity 4 PC

Kolejna odsłona popularnego cyklu gier strategicznych typu city builder, opracowana przez studio Maxis. W porównaniu z poprzedniczkami, produkcja może się pochwalić szeregiem nowych rozwiązań, zmian i usprawnień.

Strategiczne | ekonomiczne | sandbox | widok izometryczny | budowa miasta | EA Play

PC Windows
Okładka SimCity 4 (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

9stycznia2003

7marca2003

pudełko PL

Sim City 4 to kolejna część słynnej serii, symulacji życia i rozwoju miasta, rozwijanej przez firmę Maxis już od ponad 10 lat. Jednak w odróżnieniu od poprzedniczek, gracz nie buduje jednego „cudownego”, odizolowanego od świata miasta, lecz może powiązać swoje miasto z innymi jednostkami osadniczymi i tym samym stworzyć wielką aglomerację połączoną ekonomicznie i przemysłowo. Dla przykładu, nic nie stoi na przeszkodzie by ludzie mieszkali w jednym mieście, a pracowali w drugim. To stwarza przed nami nowe możliwości i znacznie rozszerza skalę gry. Teraz akcja toczy się na niewiarogodnie (z punktu widzenia poprzednich gier z cyklu Sim City) dużych przestrzeniach.

Znaczną innowacją jest też personalizacja życia pojedynczych obywateli zamieszkujących zarządzaną przez gracza metropolię. W każdej chwili można podglądnąć mieszkańców danej dzielnicy, czy nawet ulicy i zasięgnąć od nich informacji o ich problemach, o rozwoju miasta, postępowaniu władz, itd. Można też zaimportować swoją ulubioną postać z gry The Sims i sprawdzić jak będzie sobie radzić w naszym mieście.

Sim City 4 posiada w pełni trójwymiarową grafikę z widokiem z rzutu izometrycznego. Na ekranie wyświetlane są setki szczegółowo wyrenderowanych obiektów i efektownych animacji (np. poruszających się przechodniów, pojazdów, dymu, itp.), ponadto po raz pierwszy w serii wprowadzono cykl dnia i nocy. Grę wyposażono w nowy bardziej intuicyjny interfejs oraz system informowania gracza o aktualnej sytuacji w mieście.

  • Możliwość rozbudowanego i niemal niczym nieograniczonego terraformingu obszaru, na którym powstaje nasze miasto marzeń (niwelowanie wzniesień, ustawianie typu terenu, umiejscawianie zbiorników i cieków wodnych, itp., itd.).
  • Większe, bardziej realistyczne katastrofy, którymi można utrudniać sobie zadanie stworzenia idealnego miasta.
  • Setki nowych obiektów, budynków i konstrukcji.
  • Realistycznie oddana praca i działanie służb publicznych, typu: Straż Pożarna czy Policja. W Sim City 4 widać jak wozy strażackie wyjeżdżają z remiz i przedzierają się przez korki uliczne, (co wydłuża czas dojazdu) by dotrzeć do płonącego budynku.
Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 2281 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

Gry podobne do SimCity 4

Klasyfikacja PEGI SimCity 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe SimCity 4

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 1 GHz
  • 256MB RAM
  • 32MB akcelerator 3D
  • 1 GB HDD
SimCity 4 - recenzja gry
SimCity 4 - recenzja gry

Recenzja 26 marca 2003, 11:00

W grze jedynym niezbędnym surowcem są pieniądze, w dużej mierze pozyskiwanych z podatków. Tym razem mamy większą możliwość kontrolowania wysokości opodatkowania każdej strefy, wliczając w to natężenie. Strefy o mniejszym zagęszczeniu „generują” niższe podatki w porównaniu z tą samą strefą willową o wysokim zagęszczeniu. Zarządzanie finansami jest najważniejszą rzeczą w grze, toteż podstawą sukcesu jest zwiększanie dochodów, a nie wydatków. Dobrze jest pamiętać o tym od samego początku. Z kolei rola wirtualnego burmistrza nie musi być znana wszystkim, toteż program oferuje daleko idącą pomoc w zakresie planowania miasta i doradza w sprawach związanych z edukacją, finansami, transportem itd. Kilku cyfrowych doradców służy pomocą przez cały czas, zarówno poprzez udzielanie ostrzeżeń czy sugerując w jaki sposób należy rozwiązać dany problem, ale także poprzez zachwalanie sukcesów. Możliwe jest także uzyskanie opinii na temat miasta bezpośrednio u jego mieszkańców, jednak Ci mogliby precyzyjniej określać swoje potrzeby itp. Możliwość określenia budżetu dla każdej z instytucji (szkoły, szpitale, policja, straż pożarna itp.) – np. poziomu nauczania czy zasięgu, w którym kursuje autobus szkolny (czy karetka) – ma także niemałe znaczenie w miesięcznym bilansie.