Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Cities XL (PC)

Cities XL PC

Strategia, w której budujemy i zarządzamy miastami (tzw. „city builder”). Produkcja zawiera kilka scenariusz - najwięcej frajdy sprawia zbudowanie własnej metropolii od podstaw.

Strategiczne | ekonomiczne | sandbox | budowa miasta

PC Windows
Okładka Cities XL (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

8października2009

Cities XL jest kolejną po City Life symulacją miejską stworzoną przez studio Monte Cristo. Idea rozgrywki w tej produkcji nawiązuje do kanonu gatunku, czyli serii SimCity, a zatem opiera się na zasadzie: najpierw wybuduj miasto, a następnie dbaj o nie i jego mieszkańców.

W grze udostępniono kilka stylów architektonicznych, w których możemy wznosić nasze miasto, tj. azjatycki, amerykański i europejski, co w dużej mierze sprowadza się do tego, że mamy wiele możliwości kreowania przestrzeni miejskiej. Oprócz stylistyki zabudowań gracz ma do wyboru kilka stref klimatycznych na fikcyjnych planetach, gdzie może umieścić swoją tętniącą życiem metropolię. I tak, ma opcję umiejscowienia jej w górach, u podnóża wulkanu, wzdłuż plaży czy na pięknym archipelagu - w każdej ze stref klimatycznych, począwszy od tropikalnej aż do subpolarnej.

Istotnym elementem Cities XL jest budowa infrastruktury miejskiej, a także zaplanowanie rozmieszczenia i liczby budynków użyteczności publicznej. Jako burmistrz musimy dbać o naszych mieszkańców poprzez zapewnienie im miejsc pracy, terenów rekreacyjnych czy też świadczeń socjalnych. Czasem przychodzi nam również organizować dla nich imprezy kulturalne, na przykład koncerty oraz mecze na stadionie. Wszystko, co robimy i planujemy, trzeba dokładnie przemyśleć, uwzględniając przyszłe kierunki rozwoju miasta.

Oprócz opcji single, gra posiada też płatny tryb multiplayer. Pozwala on graczom budować miasta na wirtualnych planetach. Burmistrzowie mogą ze sobą współpracować i zawierać umowy partnerskie. To, jaką politykę prowadzimy w stosunku do sąsiadów, zależy tylko od nas samych. W grze wieloosobowej na organizowane przez nas imprezy kulturalne mogą przyjeżdżać również turyści z innych miast, a to dzięki opcji Avatar, pozwalającej wykreować własnego bohatera i wysłać go w dowolne miejsce na wirtualnej planecie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 261 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.5 / 10 na podstawie 133 głosów czytelników.

Gry podobne do Cities XL

Klasyfikacja PEGI Cities XL

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Cities XL

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 2.5 GHz, 1.5 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza), 8 GB HDD, Windows XP SP3/Vista SP1

Cities XL - test przed premierą
Cities XL - test przed premierą

Przed premierą 27 lipca 2009, 13:52

Dbanie o potrzeby mieszkańców to pierwszy krok do zapewnienia sobie równowagi ekonomicznej. Na tę, oprócz wysokiego budżetu, składają się też aspekty związane odpowiednio z: fabrykami, biurami, sieciami handlowymi i bazą hotelową. Gra posiada wskaźnik, który informuje, czy nie przesadzamy czasem z nakładami na którąś z działalności. Zresztą i bez niego można szybko zorientować się, co idzie nie tak. Gdy w strefie, którą przeznaczyliśmy na zakłady produkujące elektronikę, firmy bankrutują jedna po drugiej, to znak, że więcej komputerów w mieście już nie sprzedamy. Musimy wówczas skupić się na innych towarach albo znaleźć kontrahentów, którzy otworzą przed nami możliwości eksportu. W tym momencie tryb online, w którym jesteśmy przecież od samego początku, wreszcie się na coś przydaje, a Cities XL w końcu rozwija skrzydła.