Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Cities XL (PC)
OkładkaCities XL (PC)

Cities XL PC

Strategia, w której budujemy i zarządzamy miastami (tzw. „city builder”). Produkcja zawiera kilka scenariusz - najwięcej frajdy sprawia zbudowanie własnej metropolii od podstaw.

Strategiczne | ekonomiczne | sandbox | budowa miasta

Cities XL Premiera PC

8października2009

producent: Monte Cristo wydawca: Bandai Namco Entertainment Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Cities XL

Cities: Skylines

SimCity

Cezar III

Cities XL jest kolejną po City Life symulacją miejską stworzoną przez studio Monte Cristo. Idea rozgrywki w tej produkcji nawiązuje do kanonu gatunku, czyli serii SimCity, a zatem opiera się na zasadzie: najpierw wybuduj miasto, a następnie dbaj o nie i jego mieszkańców.

W grze udostępniono kilka stylów architektonicznych, w których możemy wznosić nasze miasto, tj. azjatycki, amerykański i europejski, co w dużej mierze sprowadza się do tego, że mamy wiele możliwości kreowania przestrzeni miejskiej. Oprócz stylistyki zabudowań gracz ma do wyboru kilka stref klimatycznych na fikcyjnych planetach, gdzie może umieścić swoją tętniącą życiem metropolię. I tak, ma opcję umiejscowienia jej w górach, u podnóża wulkanu, wzdłuż plaży czy na pięknym archipelagu - w każdej ze stref klimatycznych, począwszy od tropikalnej aż do subpolarnej.

Istotnym elementem Cities XL jest budowa infrastruktury miejskiej, a także zaplanowanie rozmieszczenia i liczby budynków użyteczności publicznej. Jako burmistrz musimy dbać o naszych mieszkańców poprzez zapewnienie im miejsc pracy, terenów rekreacyjnych czy też świadczeń socjalnych. Czasem przychodzi nam również organizować dla nich imprezy kulturalne, na przykład koncerty oraz mecze na stadionie. Wszystko, co robimy i planujemy, trzeba dokładnie przemyśleć, uwzględniając przyszłe kierunki rozwoju miasta.

Oprócz opcji single, gra posiada też płatny tryb multiplayer. Pozwala on graczom budować miasta na wirtualnych planetach. Burmistrzowie mogą ze sobą współpracować i zawierać umowy partnerskie. To, jaką politykę prowadzimy w stosunku do sąsiadów, zależy tylko od nas samych. W grze wieloosobowej na organizowane przez nas imprezy kulturalne mogą przyjeżdżać również turyści z innych miast, a to dzięki opcji Avatar, pozwalającej wykreować własnego bohatera i wysłać go w dowolne miejsce na wirtualnej planecie.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 268 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.5 / 10 na podstawie 133 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Cities XL

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Cities XL Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 2.5 GHz
  • 1.5 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
  • 8 GB HDD
  • Windows XP SP3/Vista SP1