Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPSVANDWiiWPPSPiOS3DSPS3PS4PS2XONEX360
Okładka FIFA 14 (PC)

FIFA 14

Sportowa symulacja rozgrywek piłki nożnej, będąca zarazem 21. pierwszą odsłoną cyklu FIFA. Gra wyprodukowana została przez studio deweloperskie EA Canada.

Sportowe | piłka nożna | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka FIFA 14 (PC)

data premiery gry:

23wrz2013

iOS

12lis2013

PS4

22lis2013

XONE

28lut2014

WP

FIFA 14 to kolejna odsłona bestselerowego cyklu symulacji sportowych, rozwijanego przez koncern Electronic Arts i korzystającego z oficjalnej licencji Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Deweloperzy ze studia EA Canada dochowali tradycji jednorocznego cyklu produkcyjnego oraz ewolucyjnie wprowadzanych zmian.

Gracze ponownie mają okazję pokierować zawodnikami ulubionych drużyn piłkarskich z całego świata walcząc w meczach towarzyskich, ligowych czy pucharowych. Tym razem w bazie danych znalazły się nazwiska ponad 15 tys. piłkarzy z kilkudziesięciu krajów. Podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu nie zabrakło wielu licencjonowanych klubów z najbardziej prestiżowych lig.

Dostępne opcje rozgrywki pozwalają na rywalizację z komputerową sztuczną inteligencją lub żywymi przeciwnikami. Zgodnie z kreowanym od kilku lat trendem, twórcy zadbali również o bogactwo funkcji społecznościowych związanych m.in. z sieciowym modułem EA Sports Football Club.

Rozgrywka w FIFA 14 bazuje na rozwiązaniach znanych z wcześniejszych odsłon cyklu, choć swoim zwyczajem deweloperzy pokusili się także o szereg innowacji, mających na celu podnieść atrakcyjność zmagań na wirtualnych boiskach piłkarskich. Poważnie zmieniona została np. fizyka piłki, dzięki czemu futbolówka zachowuje się bardziej realistycznie i przewidywalnie. Gruntownie przemodelowano również system oddawania strzałów. Piłkarze – jeśli tylko mają ku temu sposobność - dostosowują krok, prędkość i kąt podejścia pod piłkę, aby oddać jak najlepsze uderzenie w kierunku bramki przeciwników.

W FIFA 14 gracze zyskali także większą kontrolę nad konstruowaniem akcji i grą w środku pola, co pozwala dyktować tempo meczu. Ponadto deweloperzy wprowadzili takie usprawnienia jak zwiększona inteligencja partnerów z drużyny, możliwość podkręcania podań i dryblingu w biegu oraz szerszy repertuar zagrań w obronie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1-22  

Ocena czytelników: 6,7 / 10 na podstawie 6607 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8 / 10 na podstawie 2877 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 134,90 PLN

Klasyfikacja PEGI FIFA 14

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe FIFA 14

PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Core 2 Duo 1.8 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB (GeForce 8600 GT lub lepsza)
 • 12 GB HDD
 • Windows Vista(SP1)/7/8
 • łącze internetowe
Apple iOS

Apple iOS

 • Dodatkowe informacje:
 • Wymagane połączenie z Internetem
Android

Android

 • Dodatkowe informacje:
 • Wymagane połączenie z Internetem
Windows Phone

Windows Phone

 • Dodatkowe informacje:
 • Wymagane połączenie z Internetem
Recenzja gry FIFA 14 na PS4 - silnik Ignite robi różnicę
Recenzja gry FIFA 14 na PS4 - silnik Ignite robi różnicę

Recenzja 2 grudnia 2013, 13:11

Nową jakość w kwestii fizyki gry widać też podczas prób blokowania strzałów, gdzie jedno, nawet najmniejsze, wpłynięcie na równowagę rywala odbija się na sile oraz jakości uderzenia posłanego na bramkę przeciwnika. Każdy rykoszet czy zmiana lotu piłki to ogromne wyzwanie dla golkipera, a także możliwość uzyskania pięknych i zaskakujących goli z dystansu. Nie da się nie zauważyć, iż w kwestii systemu oddawania strzałów twórcy poszli jeszcze dalej – teraz naprawdę czuć, że uderzenia z kilkudziesięciu metrów to prawdziwe, mocne kopnięcia, a ich trajektoria lotu, zwłaszcza w przypadku potężnych wykopów z woleja, prezentuje się naprawdę kapitalnie. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że zbyt łatwo dochodzimy w FIF-ie do uderzeń głową – bramki zdobywane w ten sposób są na porządku dziennym, a dośrodkowując w obręb szesnastki, czy to ze stałego fragmentu gry, czy z akcji, regularnie stwarzamy zagrożenie i zmuszamy bramkarza do maksymalnego wysiłku.

PC
X360
PS3
Wii
PS4
PS2
PSV
PSP
XONE
iOS
AND
WP
3DS