Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPS3X3603DSPSVPS4WiiXONE
Okładka FIFA 15 (PC)

FIFA 15

Kolejna z dorocznych edycji popularnej serii piłkarskiej, rozwijanych od ponad dwóch dekad przez kanadyjskiego giganta i jego oddział EA Sports.

Sportowe | piłka nożna | multiplayer | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran | EA Play

Okładka FIFA 15 (PC)

data premiery gry:

Rekomendacja GRYOnline.pl

FIFA 15 stanowi dwudziestą drugą główną odsłonę legendarnego cyklu symulatorów piłkarskich. Tak jak dotychczas, za stworzenie tytułu odpowiada studio EA Sports.

Rozgrywka koncentruje się na tym samym, co zawsze – kierując wybraną drużyną piłkarską, toczymy 90-minutowe spotkania na murawie i staramy się strzelić przeciwnikowi więcej bramek, niż on wbije nam. Dostępne są różnorodne formy rozgrywki – od trybu kariery menedżera, poprzez pojedyncze spotkania i sezony, po kilka ciekawych modułów online, z platformą EA Sports Fooball Club na czele. Nie zabrakło także funkcjonującego od kilku odsłon trybu Zostań Gwiazdą, gdzie nasza kontrola ogranicza się do pojedynczego zawodnika, którego prowadzimy po szczeblach sportowej kariery.

Rzecz jasna, nie zabrakło pewnych zmian względem FIFA 14. Dołożono starań, by jeszcze bardziej zbliżyć się do ideału, jeśli chodzi o realizm spotkań piłkarskich – dodano nowe zestawy animacji odzwierciedlających reakcje zawodników na boisku, zmieniono także sposoby prezentacji pozaboiskowej oprawy spotkań. Twórcy zaserwowali nam także większą ilość opcji taktycznych, umożliwiających m.in. sławne „parkowanie autobusu” czy też przetrzymywanie piłki w narożnikach boiska. Zauważalnie poprawiono też zachowanie obrony, która jest znacznie bardziej nastawiona na wspólną grę całej formacji aniżeli indywidualne pojedynki z przeciwnikami. Wyeliminowano także pewne błędy techniczne, znane z poprzedniczki, oraz dodano szereg nowych licencji ligowych czy drużynowych.

Warto jeszcze wspomnieć, że mamy tu do czynienia z drugą częścią serii, która powstała przy użyciu zaawansowanego silnika EA Sports Ignite, stworzonego w 2013 roku z myślą o grach sportowych na konsole ósmej generacji (PlayStation 4 i Xbox One). Dzięki temu możemy obserwować murawę dynamicznie reagującą na warunki pogodowe czy też odświeżony model piłkarza, którego budowa stała się znacznie bardziej atletyczna i odpowiadająca wizerunkowi współczesnego zawodnika.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran    

Ocena czytelników: 5,7 / 10 na podstawie 6080 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,8 / 10 na podstawie 2556 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 159,90 PLN

Gry podobne do FIFA 15

Klasyfikacja PEGI FIFA 15

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe FIFA 15

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i5 3.4 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 460 lub lepsza)
  • 13 GB HDD
  • Windows Vista(SP1)/7(SP1)/8 64-bit
Recenzja gry FIFA 15 – next-genowy silnik na pełnych obrotach
Recenzja gry FIFA 15 – next-genowy silnik na pełnych obrotach

Recenzja 28 września 2014, 14:00

Nietrudno odnieść również wrażenie, iż wykonanie skutecznego strzału z dalszej odległości to zadanie nieco trudniejsze – o ile pakowanie piłki do siatki takimi tuzami jak Ibrahimovic czy Ronaldo to czysta przyjemność, to spróbujcie zaprzęgnąć do tego celu napastnika z czwartej ligi angielskiej – wtedy zrozumiecie, dlaczego ulubionym powiedzeniem pana Szpakowskiego jest „jak mówią młodzi ludzie: masakracja”. System podań z kolei znacznie bardziej premiuje dobrze wykonane zagrania prostopadłe; warto zaskakiwać rywali raptownym przyspieszeniem gry i przerzuceniem piłki za linię obrony na wybiegającego napastnika, bo to po prostu szalenie skuteczne narzędzie do zdobywania bramek. Rozbudowano także rozgrywanie stałych fragmentów gry, zwłaszcza rzutów rożnych. Teraz twórcy pozwalają nam objąć kontrolę nad jednym z zawodników przebywających w szesnastce i powalczyć o pozycję, prosząc zawodnika o dokładne zagranie. Nie brak także opcji taktycznych, które umożliwiają ruszenie na krótszy albo dalszy słupek lub zastosowanie popularnej taktyki „szarańczy”, która polega na wbieganiu grupą w obręb pola karnego.

PC
X360
PS3
XONE
PS4
PSV
3DS
Wii