Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCX360PS3WiiPS2NDSPSP
Okładka FIFA 11 (PC)

FIFA 11

Kolejna odsłona gry piłkarskiej rozwijanej od lat przez studio EA Sports. FIFA 11 wprowadza szereg usprawnień względem poprzedniczki.

Sportowe | piłka nożna | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka FIFA 11 (PC)

data premiery gry:

28wrz2010

PC X360 PS3 Wii PS2 NDS PSP
Kolekcja gier
Obserwuj grę

FIFA 11 to kolejna odsłona popularnej gry piłkarskiej tworzonej od lat 90. XX wieku przez kanadyjskie studio EA Sports. W tej edycji autorzy starali się wyeliminować niedociągnięcia poprzedniczki (m.in. wykonywane jak po sznurku podania i zbyt łatwe loby), a także położyć szczególny nacisk na kwestię rozwoju piłkarzy.

W związku z powyższym powołano do życia system Personality Plus, mający odzwierciedlić cechy zawodników w ich zachowaniu na boisku. Dotyczy to w szczególności problemu przekładania się atrybutów piłkarzy na ich zdolności do oddawania celnych strzałów czy wykonywania precyzyjnych podań. W tej edycji FIF-y twórcy jeszcze bardziej podkreślili różnicę w jakości zagrań, jakie wykonują futbolowi gwiazdorzy (mający ponad 90 punktów w statystykach) i najmniej utalentowani kopacze (30 punktów i mniej). Wiele uwagi poświęcono też bramkarzom, którzy bardziej realistycznie oceniają trajektorię lotu piłki i przy strzałach z rzutu wolnego dają się zmylić rykoszetem.

Piłkarze w FIF-ie 11 obdarzeni są też punktami „working rate”, które plasują ich meczową pracowitość na poziomie low, medium albo high. Taki podział sprawia, że niektórzy z zawodników są bardziej agresywni w odbiorze i częściej wracają po utraconą piłkę, inni zaś czekają pasywnie na rozwój akcji.

Ciała sportowców składają się ze 130 osobno animowanych elementów. Poprawie uległ wygląd bioder, kolan, łokci i szyi poszczególnych graczy, natomiast baza podstawowych sylwetek (używanych do stworzenia większości zawodników) została poszerzona z trzech do dziewięciu wariantów. Niektórzy gracze, jak Abidal, Walcott czy Peter Crouch, doczekali się ponadto osobnych, poświęconych tylko im modeli.

Dopracowano także stroje sportowców – gra pozwala wybierać spośród trzech stopni długości getrów, a podczas gry w zimowej pogodzie, poza odpowiednio dobranymi koszulkami i spodenkami, piłkarze noszą także dodatkową parę lycrów. Poprawiono ponadto szczegółowość twarzy zawodników i dodano nowe „cieszynki” (animacje ukazujące celebrowanie bramek) – łącznie jest ich ponad 100. W warstwie audio z kolei po raz pierwszy dostarczono odbiorcom możliwość importowania do gry własnych utworów, a także podpinania muzyki pod wyjście drużyny na murawę czy radość po strzeleniu gola.

Podobnie jak 2010 FIFA World Cup South Africa, FIFA 11 przyjazna jest początkującym użytkownikom. Gra umożliwia prowadzenie spotkań przy użyciu zaledwie dwóch przycisków – strzału i podania. Produkt oferuje też znane z poprzednich edycji tryby rozgrywki – ligę, opcję kariery (łączącą wariant menadżerski i Zostań Gwiazdą) oraz mecze w sieci.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 7371 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 5533 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

Klasyfikacja PEGI FIFA 11

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe FIFA 11

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 1.8 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB RAM (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 6
  • 5 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
FIFA 11 - recenzja gry
FIFA 11 - recenzja gry

Recenzja 4 października 2010, 13:05

Gdzieniegdzie widać również lenistwo EA Sports: począwszy od rzutów karnych, które wciąż wykonujemy „po staremu” aż po interfejs, wzięty przez autorów żywcem z wersji konsolowej – do tego stopnia, że ikony przycisków w menu mają identyczny wygląd jak te z xboksowego pada. Podobnie rzecz ma się z obecną od kilku edycji cutscenką, jaką widzimy podczas zmiany zawodnika – na PC w kilkusekundowej sekwencji obserwujemy widok trybun, którego na next-genach już się pozbyto.

PC
X360
PS3
Wii
PS2
NDS
PSP