Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPSPPS3PS23DSX360
Okładka Pro Evolution Soccer 2014 (PC)

Pro Evolution Soccer 2014

Trzynasta odsłona cyklu piłkarskich symulacji sportowych Pro Evolution Soccer, stworzonego i rozwijanego przez firmę Konami.

Sportowe | piłka nożna | multiplayer | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka Pro Evolution Soccer 2014 (PC)

producent: Konami

wydawca: Konami

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

20wrz2013

X360 PS3 PC PSP 3DS PS2

Pro Evolution Soccer 2014 jest symulatorem piłki nożnej stworzonym z myślą o najwierniejszych fanach tego sportu. Za produkcję gry odpowiada japońskie Konami. Początki serii sięgają drugiej połowy lat 90, ale jej pierwsza numerowana część ukazała się dopiero w 2001 roku. Od tamtej pory zyskała markę i uznanie wśród graczy, rywalizując co roku o tytuł najlepszej gry piłkarskiej z kolejnymi odsłonami cyklu FIFA. W przypadku Pro Evolution Soccer 2014 deweloperzy uznali, że najwyższa już pora na istotne zmiany w konstrukcji i mechanice gry. Nowości jakie zostały wprowadzone do tytułu są najpoważniejszymi od wielu lat.

W grze ponownie pokierujemy najlepszymi drużynami świata, wchodzącymi w skład lig z różnych krajów. Mecze rozegramy w trybie mistrzostw i pucharów, jak również w trakcie pojedynczych spotkań. Pierwszą ważną nowinką jest dokładniejszy i czulszy model sterowania. Pozwala on graczom na kontrolowanie środka ciężkości zawodnika, co umożliwia bardziej naturalną i satysfakcjonującą grę. Zwiększono też znaczenie różnego rodzaju sztuczek i manewrów wprowadzających w błąd przeciwników. Dzięki temu stają się one jedną z istotniejszych części taktyki na boisku.

Stroje piłkarzy są teraz np. niezależnie animowane, możemy więc łapać lub pociągać konkurentów za koszulki. Zmiany nie ominęły też opcji związanych z zarządzaniem drużyną na murawie. Formacje nadal odgrywają ważną rolę, ale w grze otrzymujemy także możliwość kontrolowania zachowania indywidualnych zawodników, tak aby w konkretnych sektorach boiska korzystali z różnej strategii i postępowali według innych priorytetów.

Zmiany dotknęły również sposobu przyjęcia oraz kontrolowania piłki, jak również wykonywania zagrań z pierwszej piłki, które nierzadko otwierają prostą drogę do bramki. Usprawnień doczekał się także system wykonywania rzutów wolnych – od teraz w ich rozegraniu może uczestniczyć dodatkowy zawodnik.

Tytuł napędza specjalna wersja silnika Fox Engine, stworzonego przez studio Kojima Productions na potrzeby serii Metal Gear Solid. Został on w dużym stopniu zmieniony tak, by przystosować go do wspierania piłkarskiej symulacji. Autorzy wykorzystują jego możliwości, stawiając na fotorealizm w odwzorowaniu boiska i piłkarzy. Nowy silnik poprawia fizykę zachowania się piłki oraz umożliwia płynniejsze animacje ruchu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 5,8 / 10 na podstawie 2857 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 1153 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 134,90 PLN

Gry podobne do Pro Evolution Soccer 2014

Klasyfikacja PEGI Pro Evolution Soccer 2014

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Pro Evolution Soccer 2014

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GT 440 lub lepsza)
  • 10 GB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista(SP2)/7(SP1)/8
Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2014 - gdzie ta rewolucja?
Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2014 - gdzie ta rewolucja?

Recenzja 23 września 2013, 13:52

Konstruowanie akcji jak zwykle wymaga masy pomyślunku i kreatywności, a przede wszystkim – dokładności. W PES-ie 2014 baczną uwagę należy przykładać głównie do podań, które okazują się odrobinę mniej intuicyjne niż w poprzedniej odsłonie – piłka nierzadko leci tam, gdzie niekoniecznie sobie życzymy, a dokładne zagrania wzdłuż boiska z ominięciem jednej z formacji należą do rzadkości. Znacznie mniej produktywne okazują się natomiast podania prostopadłe – jeśli nawet uda się odpowiednio dograć futbolówkę w tempo pod nogi wychodzącego napastnika, to istnieją spore szanse, że defensor zdąży nas powstrzymać jeszcze przed dotarciem do pola karnego i nieważne, czy ma do nas kilkadziesiąt centymetrów, czy kilka metrów straty. Oczywiście można zrozumieć, że zawodnik kontrolujący „łaciatą” jest wolniejszy od piłkarza próbującego dogonić przeciwnika, ale czasami wygląda to tak, jakby nasz rywal nagle zamiast po murawie biegał po tartanie i bawił się w Usaina Bolta.

X360
PS3
PC
PSP
3DS
PS2