Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPS3PSPWii3DSPS2X360
Okładka Pro Evolution Soccer 2013 (PC)

Pro Evolution Soccer 2013

PES 2013

Realistyczna symulacja rozgrywek piłki nożnej, wyprodukowana przez studio deweloperskie firmy Konami. Gra stanowi 12. odsłonę cyklu Pro Evolution Soccer, największego konkurenta serii FIFA. Pro Evolution Soccer 2013 bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach.

Sportowe | piłka nożna | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka Pro Evolution Soccer 2013 (PC)

producent: Konami

wydawca: Konami

Strona oficjalna

data premiery gry:

20wrz2012

PC X360 PS3 PS2 PSP

15lis2012

3DS Wii
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pro Evolution Soccer 2013 to symulator piłki nożnej skierowany do fanów tego sportu. Przygotowała go firma Konami, która stworzyła i wydaje markę Pro Evolution Soccer. Twarzą serii w tej odsłonie pozostaje znany zawodnik Cristiano Ronaldo.

W Pro Evolution Soccer 2013 możemy ponownie pokierować najlepszymi drużynami świata w różnych ligach, mistrzostwach i pojedynczych meczach. Twórcy zachowali większość trybów rozgrywki znanych z PES 12, ale przygotowali też sporo zmian i nowości, aby upewnić się, że ich gra będzie jeszcze lepsza od poprzedniej części.

Tym razem skupiono się na trzech filarach rozgrywki – systemach PES FullControl, Player ID oraz ProActive AI. Pierwszy z nich daje graczowi większą kontrolę nad piłką oraz zagraniami. Teraz możemy przyjmować ją na nowe sposoby i podawać oraz strzelać dokładnie tak jak chcemy, dobierając wysokość i siłę uderzenia. Zmodyfikowano także prędkość i działanie dryblingu oraz zachowanie bramkarzy. Moduł Player ID odpowiada za indywidualne cechy poszczególnych piłkarzy – chodziło o zachowanie ich stylu, charakterystycznych zagrań i preferencji. W kwestii sztucznej inteligencji, czyli ProActive AI, starano się zbalansować poziom trudności, zwiększyć znaczenie taktycznych zagrań i podrasować zachowanie golkiperów. W tej edycji twórcy zdecydowali się także na zmniejszenie tempa rozgrywki, co pozwala na jeszcze większe wykorzystanie możliwości taktycznych oferowanych przez nowego PES-a.

Powyższe zmiany oczywiście nie są widoczne na pierwszy rzut oka i zostaną rozpoznane dopiero przez weteranów serii. Konami pokusiło się jednak o parę bardziej bezpośrednich dodatków. PES 13 to między innymi nowe animacje zawodników, lepiej odwzorowana atmosfera stadionu (co uzyskano dzięki poprawieniu systemu udźwiękowienia) oraz drobne szlify graficzne. Produkcja jest powiązana z mediami społecznościowymi (np. Facebook) i zawiera rozbudowany tryb rozgrywki wieloosobowej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 2429 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 1002 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

Gry podobne do Pro Evolution Soccer 2013

Klasyfikacja PEGI Pro Evolution Soccer 2013

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Pro Evolution Soccer 2013

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7900 lub lepsza)
  • 8 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Wolniej znaczy lepiej – recenzja gry Pro Evolution Soccer 2013
Wolniej znaczy lepiej – recenzja gry Pro Evolution Soccer 2013

Recenzja 24 września 2012, 12:33

Kompletnie przebudowano również system obrony – kładąc teraz znacznie większy nacisk na utrzymywanie stałego kontaktu z rywalem i szybkie wykorzystywanie jego potknięć. W znakomitej większości przypadków grę w destrukcji prowadzimy na dystans, regulując gałką analogową rozmiar przestrzeni pomiędzy poszczególnymi piłkarzami. Nie brakuje również okazji do walki bark w bark, pozwalającej wypchnąć przeciwnika poza obręb boiska podczas pojedynku przy linii bocznej lub w narożniku. Dobre efekty daje też przywołanie partnera z defensywy w celu podwojenia krycia i zwiększenia presji na nacierającym przeciwniku – zastawienie takiej pułapki pozwala na odebranie futbolówki lub zmusza rywala do jej wycofania na własną połowę. Oczywiście cały czas możemy uganiać się za zawodnikami i szarpać ich za koszulki w nadziei, że stracą piłkę podczas biegu, choć po wyćwiczeniu nowych nawyków w defensywie takie rozwiązania okazują się po prostu niepotrzebne.

PC
X360
PS3
PS2
PSP
3DS
Wii