Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 grudnia 2012, 11:28

Po prawie 13 latach od premiery Sony zakończyło produkcję PlayStation 2

Firma Sony poinformowała o zakończeniu produkcji PlayStation 2. Tym samym, po prawie trzynastu latach z rynku zeszła najpopularniejsza domowa konsola w historii.

PlayStation 2 odeszło na zasłużoną emeryturę. - Po prawie 13 latach od premiery Sony zakończyło produkcję PlayStation 2 - wiadomość - 2012-12-28
PlayStation 2 odeszło na zasłużoną emeryturę.

Nadszedł w końcu dzień, o którym spekulowano od pewnego czasu. Japoński oddział firmy Sony poinformował o zaprzestaniu produkcji PlayStation 2. Tym samym, po prawie trzynastu latach od premiery najpopularniejsza domowa konsola wszechczasów przeszła do historii. Sporo egzemplarzy wciąż znajduje się na półkach sklepów, ale nowe nie będą już dostarczane. Tym samym to ostatnia okazja aby nabyć nieużywany model.

PlayStation 2 trafiło na rynek w 2000 roku. Według danych sprzed kilku miesięcy, od czasu premiery sprzęt ten rozszedł się w ponad 153 mln egzemplarzy. Próg 100 mln konsola przekroczyła po 5 latach i 9 miesiącach od debiutu rynkowego. Dla porównania, osiągnięcie tej samej liczby zajęło pierwszemu PlayStation prawie 10 lat.

Grand Theft Auto: San Andreas pozostaje najpopularniejszą grą w historii PlayStation 2. - Po prawie 13 latach od premiery Sony zakończyło produkcję PlayStation 2 - wiadomość - 2012-12-28
Grand Theft Auto: San Andreas pozostaje najpopularniejszą grą w historii PlayStation 2.

Jednym z głównych źródeł sukcesu PlayStation 2 była wyjątkowa popularność konsoli wśród deweloperów. W sumie wypuszczono ponad 10 tysięcy gier na tę platformę, które łącznie rozeszły się w 1,52 mld egzemplarzy. Największym przebojem było Grand Theft Auto: San Andreas z wynikiem ponad 17 mln egzemplarzy. Warto dodać, że maszynka Sony wciąż jest wspierana przez niektórych wydawców. W tym roku ukazało się na nią kilka nowych tytułów, w tym Pro Evolution Soccer 2013, FIFA Soccer 13, Major League Baseball 2K12 i Room Zoom.

W związku z zaprzestaniem produkcji PlayStation 2 będą to zapewne jedne z ostatnich gier, jakie zostaną wydane na tę konsolę, co nie oznacza jednak, że w przyszłym roku nie pojawią się żadne nowe tytuły. Kilka dni temu firma Square-Enix zapowiedziała Seekers of Adoulin, czyli piąte rozszerzenie do MMORPG-a Final Fantasy XI. Dodatek doczeka się wersji na PlayStation 2, choć dostępna ona będzie jedynie w Japonii. Wydawca zapewnił, że posiadacze konsoli w Stanach Zjednoczonych i Europie wciąż mogą liczyć na wsparcie techniczne, ale wątpliwe, aby była to duża pociecha dla fanów spragnionych nowych misji oraz lokacji.