Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 maja 2024, 15:00

Najważniejsze gry RPG ostatnich 30 dni. No Rest for the Wicked walczy ze Stellar Blade, polskie Bellwright podbija Steama

Ostatnie 30 dni upłynęły miłośnikom RPG-ów przede wszystkim pod znakiem No Rest for the Wicked i Stellar Blade. Niemniej swoją obecność zaznaczył szereg innych tytułów, na czele z polskim Bellwright, nietuzinkowym Cryptmasterem czy równie oryginalnym Dread Delusion.

Źródło fot. Shift Up / Sony Interactive Entertainment / Moon Studios / Private Division
i

Po raz czwarty witam się z Wami w swojej RPG-owej karczmie, w której wspólnie przyglądamy się najważniejszym grom RPG z minionych 30 dni.

Czytając ten przegląd, można zauważyć pewną ciekawą prawidłowość. Otóż dwa ostatnie tygodnie kwietnia należały do dużych i głośnych produkcji, podczas gdy dwa pierwsze tygodnie maja zostały przejęte przez mniejsze, lecz wcale nie mniej warte uwagi tytuły.

Skoro wstęp mamy już za sobą, nie pozostaje nam nic innego, jak rozsiąść się wygodnie przy stołach i sprawdzić, co w tym miesiącu piszczało w RPG-owej trawie.

Głośne premiery gier RPG

Mogłoby się wydawać, że wieści z ostatnich 30 dni całkowicie zdominują informacje dotyczące No Rest for the Wicked. Jak się okazuje – nic bardziej mylnego. Co prawda dzieło Moon Studios bez wątpienia było daniem głównym minionych czterech tygodni, jednak na nasze RPG-owe talerze trafiły również inne duże, warte uwagi tytuły, będące czymś więcej niż tylko smakowitymi przystawkami. Wśród nich błyszczy zwłaszcza polski Bellwright i ekskluzywny dla PlayStation 5 Stellar Blade.

No Rest for the Wicked

 1. Data premiery: 18 kwietnia 2024 r. (Wczesny dostęp)
 2. Platformy: PC (Wczesny dostęp), później również PS5 oraz XSX/S

Zestawienie głośnych gier RPG z ostatnich 30 dni otwiera No Rest for the Wicked. Oczekiwane przez rzesze graczy RPG akcji od zespołu Moon Studios, który wcześniej dostarczył dwie części uwielbianej serii Ori, z hukiem trafiło do Wczesnego dostępu na Steamie i... mówiąc delikatnie, nie do końca spełniło oczekiwania.

Tytuł cierpiał bowiem na szereg bolączek – od optymalizacji przez mechanikę po czytelność oprawy graficznej (przy czym ta ostatnia mimo wszystko była wskazywana jako jeden z najjaśniejszych punktów tego projektu). W efekcie No Rest for the Wicked mogło pochwalić się dosyć mieszanymi recenzjami na platformie Valve.

Niemniej autorzy błyskawicznie zabrali się do pracy nad aktualizacjami adresującymi problemy wskazywane przez graczy, co znacznie poprawiło sytuację. Dość powiedzieć, że po nieco ponad miesiącu od debiutu opisywana pozycja może już pochwalić się „w większości pozytywnymi” opiniami. W drodze są kolejne łatki i nowa zawartość – omawiane dzieło jest w fazie rozwoju.

Bellwright

 1. Data premiery: 23 kwietnia 2024 r. (Wczesny dostęp)
 2. Platforma: PC

Polskie studio Donkey Crew zdążyło już dać się poznać za sprawą sieciowego survivalu pod tytułem Last Oasis (który dotąd nie wyszedł z Early Accessu). Teraz deweloperzy postanowili wkroczyć na terytorium przejęte między innymi przez takie hity jak Valheim czy Medieval Dynasty i oddało w ręce graczy grę Bellwright, czyli tytuł z pogranicza RPG-ów, gier survivalowych oraz strategii.

Produkcja, która trafiła do Wczesnego dostępu 23 kwietnia, zabiera nas w podróż do fantastycznej krainy inspirowanej Europą z epoki średniowiecza i pozwala nam wcielić się w buntowników rzucających wyzwanie władcy rządzącemu twardą ręką. W trakcie zabawy zajmujemy się zarówno eksploracją, wykonywaniem zadań oraz gromadzeniem zapasów, jak i wznoszeniem osady, pozyskiwaniem mieszkańców, a także toczeniem bitew z siłami wroga.

O tym, że był to strzał w dziesiątkę, świadczą „w większości pozytywne” recenzje na Steamie. Niemniej, przed autorami wciąż długa droga – premiera pełnej wersji Bellwright ma nastąpić... „w przeciągu najbliższych 3 lat”.

Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes

 1. Data premiery: 23 kwietnia 2024 r.
 2. Platforma: PC, PS4, XONE, Switch, PS5, XSX/S

Seria Suikoden zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii gier wideo. W 2020 roku dowiedzieliśmy się, że jej twórcy, na czele z Yoshitaką Murayamą, stworzą jej duchowego spadkobiercę. Niespełna cztery lata później ten ostatni ujrzał światło dzienne.

Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes to klasyczna gra jRPG z turowym systemem walki, opowiadająca o losach tytułowej setki bohaterów. Oprócz przeżywania rozmaitych przygód i toczenia bitew, podczas zabawy możemy zajmować się zarządzaniem swoim miasteczkiem, będącym domem dla wszystkich zwerbowanych przez nas postaci. Dodatkowym urozmaiceniem są różnorodne minigry.

Gra zadebiutowała przy akompaniamencie wysokich ocen od branżowych mediów, choć nie brakowało również bardziej krytycznych opinii. Podobnie miały się sprawy z odbiorem ze strony graczy, z których wielu narzekało na przestarzałe rozwiązania czy nie najlepiej zrealizowaną walkę.

Niemniej, Eiyuden Chronicles: Hundred Heroes otrzymało na Steamie „w większości pozytywne” recenzje, natomiast według serwisu Metacritic, jego średnia ocen od branżowych mediów mieściła się w przedziale 75-79/100 (wersje na PC, PS5 oraz Xboksy Series X/S); wyjątek stanowiło wydanie na Nintendo Switch, którego średnia ocen to niezbyt zawrotne 56/100.

Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes kusi setką grywalnych postaci. Źródło: Rabbit & Bear Studios / 505 Games. - Najważniejsze gry RPG ostatnich 30 dni. No Rest for the Wicked walczy ze Stellar Blade, polskie Bellwright podbija Steama - wiadomość - 2024-05-15
Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes kusi setką grywalnych postaci. Źródło: Rabbit & Bear Studios / 505 Games.

Sand Land

 1. Data premiery: 26 kwietnia 2024 r.
 2. Platforma: PC, PS4, XONE, PS5, XSX/S

Sand Land to RPG akcji oparte na licencji mangi autorstwa Akiry Toriyamy, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać – mowa o autorze kultowego Dragon Balla. Studio ILCA przenosi nas do postapokaliptycznego świata i pozwala wcielić się w diabelskiego księcia imieniem Belzebub, który wyrusza na poszukiwania Legendarnego Źródła, by raz na zawsze zakończyć problemy z niedoborem wody.

W Sand Land przemierzamy pustynny świat pieszo lub za sterami rozmaitych pojazdów (tworzonych przez nas w oparciu o części znajdowane po drodze). Poza wykonywaniem zadań oraz toczeniem dynamicznych potyczek z przeciwnikami, ważną rolę odgrywa tu rozbudowa bazy wypadowej.

Pomimo powiązań z legendarnym Toriyamą, a także sprawdzonego pomysłu na rozgrywkę, premiera Sand Land przeszła bez większego echa. Tytuł spotkał się z „bardzo pozytywnymi” reakcjami graczy na Steamie, jednak branżowe media były dla niego nieco bardziej surowe, przez co średnia przyznanych mu ocen nie przekracza 75/100 (według Metacritic).

Stellar Blade

 1. Data premiery: 26 kwietnia 2024 r.
 2. Platforma: PS5

Stellar Blade wyrósł na jednego z czarnych koni 2024 roku (a przynajmniej jego pierwszej połowy). Produkcja, w której wcielamy się w bohaterkę imieniem Eve, próbującą oczyścić Ziemię z krwiożerczych istot, czerpie garściami między innymi z kultowego NieR: Automata, a solą rozgrywki są w niej dynamiczne starcia z przeciwnikami.

Choć system walki Stellar Blade może budzić skojarzenia ze slasherami, to już elementy pokroju ograniczonej liczby leczeń, możliwości zapisu gry tylko w wyznaczonych miejscach czy odradzania się nieprzyjaciół budzą skojarzenia z gatunkiem soulslike. Dopełnieniem tego wszystkiego jest bardzo ładna grafika (produkcja działa w oparciu o silnik Unreal Engine).

Z połączenia tych wszystkich składników wyszedł projekt, który przypadł do gustu zarówno graczom, jak i recenzentom. Jak donosi Metacritic, jego średnia ocen od branżowych mediów to 82/100, zaś średnia not przyznanych mu przez graczy wynosi 9,2/10.

Mniejsze, warte uwagi gry RPG

Skoro najważniejsze RPG-owe pozycje z ostatnich 30 dni mamy już za sobą, przejdźmy do nieco mniejszych, jednak wciąż wartych uwagi produkcji.

Chrono Ark

 1. Data premiery: 3 maja 2024 r. (we Wczesnym dostępie od 13 listopada 2019 r.)
 2. Platformy: PC

Chrono Ark to debiutancki projekt niezależnego studia Al Fine. Najwyraźniej deweloperzy rozpoczęli swoją działalność z dość wysokiego C, bowiem produkcja może pochwalić się „bardzo pozytywnymi” recenzjami graczy na Steamie. Otrzymaliśmy jRPG wzbogaconą o elementy karcianki i roguelike’a, w której wcielamy się w dotkniętą amnezją Lucy próbującą uratować swój świat przed zagładą. Solą rozgrywki są tutaj turowe potyczki z przeciwnikami, podczas których zagrywamy karty odpowiadające określonym zdolnościom i atakom poszczególnych postaci (Lucy stoi na czele maksymalnie czteroosobowej drużyny). Całość utrzymano w przyjemnej dla oka, mangowej stylistyce.

Plushie from the Sky

 1. Data premiery: 6 maja 2024 r.
 2. Platformy: PC

Niech Was nie zwiedzie barwna, wręcz „cukierkowa” stylistyka oprawy graficznej. Plushie from the Sky to RPG akcji typu soulslike, w którym wcielamy się w małą anielicę próbującą odnaleźć drogę do domu po upadku z nieba (aż chciałoby się zapytać – bardzo bolało?). Na tle innych pozycji tego typu opisywany tytuł wyróżnia oręż protagonistki, która okłada przeciwników... swoim pluszakiem. Niezależne studio fishwind ma powody do zadowolenia, bo jego dzieło odniosło sukces artystyczny, ciesząc się „bardzo pozytywnymi” recenzjami na Steamie. Ich stosunkowo niewielka liczba (w chwili pisania tych słów – 130) wskazuje jednak na to, że nie mamy do czynienia z hitem sprzedażowym.

Cryptmaster

 1. Data premiery: 9 maja 2024 r.
 2. Platformy: PC

Dungeon crawlery FPP swoją złotą erę mają już za sobą, jednak od czasu do czasu ukazują się doskonałe produkcje, które przypominają nam o tym gatunku. Jedną z nich jest Cryptmaster, w którym stajemy na czele drużyny przemierzającej mroczne podziemia. Eksplorując labirynt, poznajemy jego mieszkańców, mierzymy się z zagadkami, a także stawiamy czoła przeciwnikom. Brzmi dość standardowo?

Gra wyróżnia się na tle innych pozycji tego typu za sprawą mechaniki opartej na wpisywaniu lub wypowiadaniu do mikrofonu określonych słów (w ten sposób odbywa się zarówno walka, jak i rozwiązywanie łamigłówek czy prowadzenie rozmów). Poza tym zaimplementowano w niej oryginalne minigry pokroju zawodów bardów-raperów, a całość okraszono monochromatyczną grafiką. Wymieszanie ze sobą tych elementów zaowocowało powstaniem dzieła cieszącego się „bardzo pozytywnymi” recenzjami na Steamie.

King Arthur: Legion IX

 1. Data premiery: 9 maja 2024 r.
 2. Platformy: PC

King Arthur: Knight’s Tale nie zawojował świata, jednak zdołał zgromadzić wokół siebie grupkę oddanych fanów. Wiele wskazuje na to, że King Arthur: Legion IX, czyli jego pośrednia kontynuacja, która początkowo powstawała jako rozszerzenie, podzieli jego los. Produkcja opowiada o tytułowym Dziewiątym Legionie zagrażającym Avalonowi, a jej głównym bohaterem jest trybun, którego los spoczywa w naszych rękach – to nasze poczynania zdecydują, czy odzyska on człowieczeństwo, czy też na zawsze pozostanie demonem. Rozgrywkę opartą na przemierzaniu lokacji, realizacji zadań i toczeniu turowych potyczek urozmaica możliwość rozbudowy miasta Nova Roma.

Dread Delusion

 1. Data premiery: 14 maja 2024 r. (Wczesny dostęp od 15 czerwca 2022 roku)
 2. Platformy: PC

Jeszcze jedna nietuzinkowo prezentująca się produkcja w tym zestawieniu. Dread Delusion zwraca uwagę przede wszystkim za sprawą grafiki, która budzi skojarzenia z pierwszymi trójwymiarowymi tytułami i została utrzymana w unikalnej, psychodelicznej stylistyce. Dzieło studia Lovely Hellplace przenosi nas na fantastyczno-steampunkowe Wyspy Oniryczne, które przemierzamy w skórze uwolnionego więźnia polującego na przywódcę najemników. Choć system walki jest tu obecny, starcia nie odgrywają tu pierwszych skrzypiec, a wiele problemów można rozwiązać na inne sposoby.

Perełki tak małe, że można je przeoczyć

 1. Dream Tactics – taktyczna gra RPG inspirowana produkcjami wydanymi na Game Boya Advance, w której przemierzamy Świat Snów i toczymy turowe potyczki, starając się ocalić krainę przed zagładą. Platforma: PC.
 2. Shadow of the Depth – gra RPG akcji z elementami roguelike’a, w której przemierzamy ponure lochy i mierzymy się z zastępami potworów, by raz na zawsze przestały panoszyć się na powierzchni. Platforma: PC (Wczesny dostęp).
 3. Kingsgrave – gra akcji z elementami RPG i metroidvanii, inspirowana pierwszymi częściami serii The Legend of Zelda, w której wcielamy się we wskrzeszonego króla próbującego pokonać zarazę trapiącą jego włości. Platforma: PC.
 4. Path of Achra – mroczna gra RPG z elementami roguelike’a i oprawą graficzną budzącą skojarzenia z produkcjami rodem z Commodore 64, w której prowadzimy do boju bohatera będącego wypadkową różnych kultur, klas i religii. Platforma: PC.
 5. Tales of Anturia: Hejstos – polskie RPG akcji reklamowane jako „Farathan, ale rozgrywający się w innym świecie i bez dialogów”, które nie zawojowało świata; co prawda na Steamie cieszy się głównie pozytywnymi recenzjami, jednak w chwili pisania tych słów (po miesiącu od debiutu), jest ich raptem... 7 (i 1 negatywna). Platforma: PC.
Tales of Anturia: Hejstos nie zawojowało świata. Źródło: Sartorian. - Najważniejsze gry RPG ostatnich 30 dni. No Rest for the Wicked walczy ze Stellar Blade, polskie Bellwright podbija Steama - wiadomość - 2024-05-15
Tales of Anturia: Hejstos nie zawojowało świata. Źródło: Sartorian.

Inne RPG-owe wieści

 1. 16 kwietnia Dave the Diver zawitał na PlayStation 4 i PlayStation 5 (i trafił do abonamentów PlayStation Plus Extra oraz Premium).
 2. 18 kwietnia Final Fantasy XVI doczekało się drugiego dużego dodatku – The Rising Tide.
 3. Tego samego dnia Wartales otrzymało drugie duże DLC – The Tavern Opens!.
 4. 23 kwietnia Hammerwatch: Anniversary Edition oraz Hammerwatch II trafiły na PlayStation 4 oraz Xboksy Series X/S.
 5. 24 kwietnia The Last Spell doczekało się pierwszego rozszerzenia – Dwarves of Runenberg.
 6. 25 kwietnia Fallout 4 doczekał się „next-genowej” aktualizacji.
 7. 26 kwietnia Class of Heroes i Class of Heroes 2G pojawiły się na komputerach osobistych, Nintendo Switch oraz PlayStation 5.
 8. 30 kwietnia Front Mission 2: Remake od polskiego Forever Entertainment trafił na komputery osobiste i konsole PlayStation oraz Xbox.
 9. Również 30 kwietnia Loop Hero zadebiutował na urządzeniach mobilnych z Androidem oraz iOS.
 10. 14 maja Biomutant pojawił się na Nintendo Switch.

Szybka seria:

 1. Baldur's Gate 4 powstanie, lecz jego los dopiero się waży. „Mamy nadzieję, że nie trzeba będzie czekać kolejnych 25 lat”
 2. Dwarf Fortress pozwala już swobodnie eksplorować świat i przeżywać rozmaite przygody w odświeżonym Adventure Mode
 3. Kingdom Come: Deliverance 2 oficjalnie zapowiedziane. Sequel czeskiego RPG to projekt o wielkiej skali
 4. Polscy gracze dostaną w końcu rodzimy dubbing w The Thaumaturge. RPG możecie też kupić w promocji
 5. Edycja kolekcjonerska Gothic Remake w pierwszym polskim sklepie. Cena jest wysoka
 6. Aktorka z Mass Effecta przekazała wieści, które mogą zasmucić fanów komandora. Żeńska Shepard nie traci jednak nadziei
 7. „My też nie chcemy czekać tak długo”. Bethesda szuka sposobów, aby przyspieszyć produkcję The Elder Scrolls i Fallouta
 8. Największa aktualizacja Starfielda od czasu premiery pojawi się 15 maja, ale testować można ją już teraz. „Wysłuchaliśmy Was i wprowadziliśmy szereg ulepszeń”
 9. Gothic Remake, Titan Quest 2 i inne gry uświetnią pokaz THQ Nordic Showcase w sierpniu
 10. Dragon Age 4 może być jedną z dwóch „niezapowiedzianych” gier EA z premierą w tym roku fiskalnym. Jeff Grubb jest o tym przekonany

Nadchodzące premiery gier RPG

Na koniec mam dla Was listę potencjalnie najbardziej interesujących gier RPG (i jednego DLC), które zadebiutują na przestrzeni następnych 30 dni:

 1. 17 maja 2024 r.Morbid: The Lords of Ire (PC, PS5, XSX/S, XONE, Switch)
 2. 17 maja 2024 r. Seablip (PC, Wczesny dostęp)
 3. 22 maja 2024 r.Wuthering Waves (PC, AND, iOS)
 4. 23 maja 2024 r.C.A.R.D.S. RPG: The Misty Battlefield (PC, PS5, Switch)
 5. 23 maja 2024 r.Paper Mario: The Thousand-Year Door (Switch)
 6. 23 maja 2024 r.Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord (PC, Switch)
 7. 24 maja 2024 r. – SunnySide (PC, PS4, XONE, Switch, PS5, XSX)
 8. 30 maja 2024 r.Astor: Blade of the Monolith (PC, PS4, XONE, Switch, PS5, XSX)
 9. 30 maja 2024 r.Skald: Against the Black Priory (PC)
 10. 13 czerwca 2024 r.Pathfinder: Wrath of the Righteous – A Dance of Masks (PC, PS4, XONE, Switch)
 11. 14 czerwca 2024 r. – remaster Monster Hunter Stories (PC, PS4, PS5, Switch)
 12. 14 czerwca 2024 r.Shin Megami Tensei V: Vengeance (PC, PS4, XONE, Switch, PS5, XSX)

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej