Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 kwietnia 2024, 20:48

autor: Zuzanna Domeradzka

Baldur's Gate 4 powstanie, lecz jego los dopiero się waży. „Mamy nadzieję, że nie trzeba będzie czekać kolejnych 25 lat”

Nowa gra z serii Baldur’s Gate powstanie. Firma Hasbro potrzebuje czasu do ujawnienia konkretów, ale już poszukuje odpowiedniego partnera.

Źródło fot. Larian Studios
i

Odpowiedzialne za niezwykle ciepło przyjęte Baldur’s Gate 3 Larian Studios już nie raz podkreślało, że nie stworzy kolejnej części tej serii. Niemniej fani cyklu mogli spodziewać się, iż „czwórka” kiedyś powstanie. Teraz dowiedzieliśmy się, jakie plany ma właściciel praw do marki Dungeons & Dragons odnośnie nowych Wrót Baldura.

Nowe Baldur’s Gate powstanie

W rozmowie z serwisem PC Gamer Eugene Evans, będący starszym wiceprezesem ds. strategii cyfrowej i licencjonowania w firmie Wizards of the Coast, potwierdził, że kolejna część Baldur’s Gate powstanie i są już w związku z tym prowadzone rozmowy z potencjalnymi partnerami. Jako że Larian Studios nie jest zainteresowane rozwojem marki, będzie trzeba znaleźć inne studio, które sprosta zadaniu opracowania nowej odsłony cyklu. Evans ma jednak nadzieję, że proces ten nie potrwa 25 lat (prawie tyle minęło bowiem od premiery BG 2 do wydania BG 3).

Mamy nadzieję, że nie trzeba będzie czekać kolejnych 25 lat. Nie chcemy się spieszyć, chcemy znaleźć odpowiedniego partnera, podejście i produkt, który mógłby reprezentować przyszłość Baldur’s Gate. Podchodzimy do tego bardzo, bardzo poważnie, podobnie jak do wszystkich decyzji dotyczących naszych dzieł.

Losy bohaterów „trójki”

Co ciekawe, w wywiadzie odniesiono się do kwestii bohaterów, których zdążyliśmy poznać i pokochać w trzecich Wrotach Baldura. Jaki będzie los lubianej Posępne Serce, Karlach czy wampira Astariona, dubbingujący którego aktor głosowy, Neil Newbon, został niedawno znów doceniony? Skoro niektóre postacie znane z poprzednich części serii pojawiły się w „trójce” (chociażby Jaheira), czy te wymienione powyżej mają szansę wystąpić w domniemanej „czówrce”?

Wygląda na to, że firma Hasbro (do której należy Wizards of the Coast) dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo popularni są bohaterowie wykreowani przez Larian Studios. Jako że należą oni do kanonu Dungeons & Dragons, jest możliwe, że powrócą w kolejnych częściach.

Myślę, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretach [...]. Chciałbym jednak wierzyć, że wszystkie te postacie, dla dobra fanów, potencjalnie pojawią się w przyszłych produkcjach.

Warto przy okazji wspomnieć o tym, że właściciele praw do marki D&D twierdzą, iż fani tego fantastycznego świata są w niego mocno zaangażowani. Nie dziwi ich więc to, że jest duży apetyt na gry wideo czy filmy z „uniwersum”.

Hasbro o Larian Studios

Mimo że drogi Wizards of the Coast i Larian Studios już się rozeszły, to pierwsza z tych firm bardzo docenia pracę belgijskiego studia. Eugene Evans zaznaczył, że Baldur’s Gate 3 ustawiło poprzeczkę bardzo wysoko, a zadaniem Hasbro jest teraz jej przeskoczenie.

Ów zespół [Larian Studios] składa się oczywiście z wielkich fanów D&D. Wykonali po prostu znakomitą robotę, ożywiając ten świat, co nie tylko było celebrowane przez wieloletnich fanów marki [...], ale też przyciągnęło licznych nowych graczy do D&D, a to oczywiście bardzo nas cieszy.

Przypomnijmy na koniec, że samo Larian Studios po zasłużonej przerwie będzie pracować nad kolejnymi grami. Deweloper „ma na tapecie” dwie duże produkcje i możliwe, iż jedną z nich okaże się nowa odsłona serii Divinity.