Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 czerwca 2009, 16:10

autor: Jiker

GTA: Chinatown Wars także na PSP!

To musiało się stać. Z informacji przedstawionych przez firmę Rockstar Games wynika, że jedna z najbardziej niedocenionych produkcji bieżącego roku – świetnie przyjęte przez krytyków Grand Theft Auto: Chinatown Wars na Nintendo DS – zostanie wydana na PSP. Do premiery gry dojdzie jeszcze tej jesieni.

To musiało się stać. Z informacji przedstawionych przez firmę Rockstar Games wynika, żejedna z najbardziej niedocenionych produkcji bieżącego roku – świetnie przyjęte przez krytyków Grand Theft Auto: Chinatown Wars na Nintendo DS – zostanie wydana na PSP. Do premiery gry dojdzie jeszcze tej jesieni.

Produkcja powstaje w studiach Rockstar Leeds oraz Rockstar North i trafi do sprzedaży zarówno w tradycyjnej formie (na płycie UMD), jak i w wydaniu cyfrowym. W tym ostatnim przypadku jest to oczywiście ukłonem w stronę osób, które począwszy od października bieżącego roku zdecydują się na zakup PSP Go, nowego modelu PSP pozbawionego napędu.

GTA: Chinatown Wars także na PSP! - ilustracja #1

Chinatown Wars jeszcze przez moment tylko na Nintendo DS.

Wersja na PSP zostanie oczywiście odpowiednio podrasowana. Podciągnięta zostanie przede wszystkim rozdzielczość, w jakiej działać będzie gra. Uzyska ona także wsparcie dla trybu panoramicznego, obsługiwanego przez ekran przenośnej konsoli Sony. Twórcy zapowiadają także dopracowanie takich elementów, jak oświetlenie i animacja postaci, a także zaprojektowanie nowych misji składających się na główny wątek fabularny. Faktem jest jednak, że dostaniemy tak naprawdę tę samą produkcję bez większych usprawnień.

Przedstawiciele Rockstar Games są oczywiście dumni z faktu podjęcia takowej decyzji. My wiemy jednak swoje – Chinatown Wars na DS-a sprzedało się tragicznie. Z danych organizacji NPD wynika, że do końca kwietnia (gra debiutowała w połowie marca) przygody Huanga znalazły jedynie 163 tysiące nabywców. W maju wynik był równie słaby – na tyle, że gry nie uwzględniono w opublikowanych raportach. Nie pomogła na to nawet niemal 50% obniżka ceny w sklepach sieci Best Buy. Według nieoficjalnych danych serwisu VGChartz.com do tej pory na całym świecie rozeszło się około 560 tysięcy pudełek z grą.

Jest to oczywiście wynik grubo poniżej oczekiwań. Wystarczy wspomnieć, że amerykańscy analitycy przewidywali, iż takowy poziom sprzedaży osiągnięty zostanie w samych tylko Stanach Zjednoczonych ledwie po dwóch-trzech tygodniach obecności dzieła Rockstar na tamtejszym rynku. Chinatown Wars nie spełniły nawet najbardziej ostrożnych oczekiwań, zakładających 200 tysięcy egzemplarzy. Nie dziwi więc fakt, że Rockstar Games podjęło taką właśnie decyzję. Producent i wydawca wpompował w produkcję i jej promocję sporo pieniędzy, które muszą się zwrócić. Wydanie CW na PSP może uchronić grę przed całkowitą porażką.

Chinatown Wars spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony krytyków. Z danych serwisu Metacritic.com wynika, że ocenili oni produkcję Rockstar Games na średnią notę 94%. Podobną ocenę wystawił U.V. Impaler, który zaznaczył w recenzji, że „Chinatown Wars to zaskakujący produkt. Od pierwszych chwil z tą grą trudno nie wyjść z podziwu dla jej autorów, że byli w stanie upchnąć w niej tyle interesujących rzeczy ”.