Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiANDPSPNDSiOS
Okładka Grand Theft Auto: Chinatown Wars (AND)

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Spin-offowa odsłona bestsellerowej serii Grand Theft Aut.

Akcji | samochodowe | gangsterskie | sandbox | widok izometryczny

Okładka Grand Theft Auto: Chinatown Wars (AND)

data premiery gry:

17mar2009

NDS

20paź2009

PSP

17sty2010

iOS

18gru2014

AND

Grand Theft Auto: Chinatown Wars to kolejna część niezwykle popularnej serii gangsterskich gier akcji, pierwotnie stworzona na potrzeby konsoli Nintendo DS. Pomimo mniejszych rozmiarów docelowych platform sprzętowych i ich ograniczeń technologicznych, producent odpowiedzialny za ten tytuł - Rockstar Games - przygotował pozycję będącą pełnoprawną przedstawicielką koncepcji zawartych w poprzednich odsłonach GTA.

Wspomniana fabuła rzuca nas na ulice dobrze znanego graczom fikcyjnego miasta Liberty City, a my wcielamy się w postać Huanga Lee, członka chińskiej grupy przestępczej usiłującego udowodnić przed rodziną swoją wartość, pomścić śmierć ojca oraz odzyskać Yu Jian – cenny miecz będący od pokoleń symbolem honoru rodziny Lee. W trakcie rozgrywki przemierzamy ulice i ciemne zakamarki miasta, powoli odkrywając prawdę kryjącą się za przestępstwami i korupcją w szeregach chińskich triad.

Mimo osadzenia akcji w mieście znanym z wcześniejszych odsłon cyklu, Rockstar Games zadbało o to, by uniknąć wtórności. Zaprezentowano zupełnie nowe obszary oraz zmieniono nieznacznie układ ulic, dodając także świeże ścieżki. Gra zawiera wszystkie kluczowe elementy poprzedniczek – duży otwarty świat (miasto pełne przechodniów i samochodów), dynamiczne efekty pogodowe i upływ czasu (podział na dzień i noc), rozbudowaną fabułę, ciekawe zadania oraz oczywiście sporą dozę swobody.

Niemniej wprowadzono także szereg zmian względem poprzednich gier – Chinatown Wars zawiera nieco krótsze i odrobinę mniej wymagające misje, dodatkowo oferując możliwość powtarzania nieudanych akcji. Do pewnych ułatwień należy wliczyć także automatyczne celowanie oraz nieco uproszczony model prowadzenia pojazdów. Zmianom uległ także system będący wskaźnikiem zainteresowania policji naszą osobą – teraz zamiast gubienia policyjnych radiowozów musimy je eliminować.

Akcję oglądamy z ujęcia stanowiącego kompromis pomiędzy widokiem z lotu ptaka a tradycyjnem rzutem izometrycznym. W oczy rzuca się specyficzna komiksowa grafika wykonana przy użyciu techniki cel shading – postacie obrysowane są więc czarnym konturem, a całość jest dość kolorowa.

Minirecenzja Grand Theft Auto: Chinatown Wars – najlepsze mobilne GTA

PLUSY:
  1. Rozgrywka łącząca cechy znane z wersji na handhelda DS i PSP sprawdza się na urządzeniach mobilnych bardzo dobrze;
  2. Żyjące miasto, pełne przechodniów, pojazdów i losowych zdarzeń zapewnia mnóstwo atrakcji;
  3. Wciągająca rozgrywka z całą gamą rozmaitych aktywności;
  4. Angażująca, gangsterska historia jest jednym z motorów napędowych Grand Theft Auto: Chinatown Wars.
MINUSY:
  1. Sterowanie nie jest tak dobre jak w handheldowych wersjach, ale można się do niego przyzwyczaić.

Serii Grand Theft Auto nie trzeba przedstawiać żadnemu szanującemu się graczowi. Obecnie jest to jedna z najważniejszych marek nie tylko w świecie gier wideo, ale także w całej branży rozrywkowej. Jedną z ciekawszych odsłon stworzonych przez studio Rockstar jest Grand Theft Auto: Chinatown Wars, które pierwotnie ukazało się na handheldzie DS. Produkcja po pewnym czasie doczekała się wersji na PSP oraz urządzenia mobilne i to właśnie temu ostatniemu wydaniu przyglądamy się w niniejszej mini recenzji.

Tytuł jest swego rodzaju połączeniem obu handheldowych edycji. Z jednej strony mamy bowiem usprawnioną oprawę graficzną i sterowanie, które częściowo odpowiada temu, co widzieliśmy na kieszonsolce firmy Sony. Z drugiej strony nie brakuje mini gierek i elementów graficznych znanych z DS-a. W ogólnym rozrachunku ta hybryda wypada co najmniej dobrze, aczkolwiek kontrolowanie postaci i pojazdów nie może się równać z tym we wcześniejszych wersjach. Na ekranie wyświetlają się bowiem wirtualne przyciski, które po prostu nie zapewniają aż takiej precyzji jak prawdziwe guziki. Mimo wszystko da się grać bez większych problemów po nieco dłużej chwili treningu.

Rozgrywka sama w sobie jest równie dobra, co w każdym innym GTA. Gracze wcielają się w Huanga Lee – syna niedawno zamordowanego szefa Triad, który przybywa do Liberty City, by zemścić się na zabójcach. Oprócz misji głównych, polegających w większości przypadków na zabiciu kogoś, ukradnięciu pojazdu itd., twórcy przygotowali również szereg mini gierek, w tym chociażby słynne handlowanie narkotykami.

Zabawa oczywiście rozgrywa się w dużej, otwartej lokacji, która została należycie wykonana. Metropolia zachowała swój klimat i czuć, że „żyje”. Po ulicach jeździ sporo samochodów, po chodnikach spacerują przechodnie, czasami można natrafić na bójkę, czy też karetkę pogotowia jadącą na wezwanie itd. Powoduje to, że człowiek momentalnie zatapia się w wirtualnym świecie.

Pomimo pewnych ograniczeń narzucanych przez urządzenia mobilne, Grand Theft Auto: Chinatown Wars to bardzo dobra konwersja świetnej produkcji, z którą każdy fan serii powinien się zaznajomić.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 1575 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Nintendo DS

Nintendo DS

Wykorzystuje: Nintendo Wi-Fi Connection

PlayStation Portable

PlayStation Portable

Wykorzystuje: karta pamięci 32 MB

Grand Theft Auto: Chinatown Wars - recenzja gry
Grand Theft Auto: Chinatown Wars - recenzja gry

Recenzja 20 marca 2009, 14:04

Oprócz zadań standardowych, wgrzeczekają nas inne atrakcje. Pamiętacie misje, w których można wcielić się w rolę kierowcy karetki pogotowia, radiowozu policyjnego, taksówki i pojazdu pożarniczego? W Chinatown Wars również je znajdziecie. Oprócz tego dostępne są wyzwania o nazwie Rampage, podczas których należy zdobyć jak najwięcej punktów, likwidując wrogich gangsterów. Mało Wam? Dla wielbicieli dokładnej eksploracji miasta autorzy przygotowali zadanie polegające na zniszczeniu specjalnych kamer monitorujących Liberty City. Jest ich całkiem sporo, bo aż sto i możecie mi wierzyć na słowo – poszukiwania ich pochłaniają mnóstwo czasu.

NDS
PSP
iOS
AND