Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 14 marca 2007, 13:24

autor: Metatron

Fabuła gry Psi-Ops: The Mindgate Conspiracy plagiatem?

Niemal trzy lata temu firma Midway wydała grę Psi-Ops: The Mindgate Conspiracy. Pomysł kierowania wyposażonymi w nadnaturalne zdolności agentami został uznany za nowatorski i oryginalny. Ostatnio okazało się jednak, że Midway nie było pierwsze, co próbuje wykazać scenarzysta filmowy William L. Crawford.

Niemal trzy lata temu firma Midway wydała grę Psi-Ops: The Mindgate Conspiracy. Pomysł kierowania wyposażonymi w nadnaturalne zdolności agentami został uznany za nowatorski i oryginalny. Ostatnio okazało się jednak, że Midway nie było pierwsze, co próbuje wykazać scenarzysta filmowy William L. Crawford.

W zeszłym miesiącu Crawford pozwał wydawcę do sądu za naruszenie praw autorskich i wykorzystanie bez zgody właściciela fabuły i postaci, do których prawo on posiadał. Na dowód swoich słów przedstawił scenariusz napisany w 1998 roku, a zatytułowany Psi-Ops, w którym sporo elementów pokrywa się z tym, co można znaleźć w grze.

Fabuła gry Psi-Ops: The Mindgate Conspiracy plagiatem? - ilustracja #1

W scenariuszu rządowa organizacja wykorzystuje żołnierzy obdarzonych paranormalnymi zdolnościami (Psi-Agents) do walki z przestępcami o podobnych umiejętnościach. Wśród postaci wymyślonych przez Crawforda znalazł się cudzoziemiec, pirokinetyk z trudną przeszłością, specjalista od kontrolowania umysłu będący szczupłym brunetem, ubrany w trencz i noszący okulary przeciwsłoneczne oraz Psi-Agent, który założył swoją własną podziemną organizację terrorystyczną wykorzystując zdolności innych agentów.

Dla porównania przytoczono opis fabuły gry wydanej przez Midway. Oś akcji opiera się na walce obdarzonych paranormalnymi zdolnościami żołnierzy (Psi-Ops) z przestępcami, którzy również mogą posługiwać się podobnymi umiejętnościami. Wśród występujących w grze postaci znajdziemy zarówno cudzoziemskiego pirokinetyka z trudną przeszłością, specjalistę od kontrolowania umysłu będącego szczupłym brunetem w trenczu i okularach przeciwsłonecznych oraz agenta, który założył własną podziemną organizację, wykorzystując zdolności innych żołnierzy Psi-Ops.

Crawford stwierdził, że Midway nie powinno mieć problemu z dotarciem do jego pomysłu, ponieważ w latach 2000-2003 zamieścił na różnych stronach internetowych concept-arty oraz informacje o swoim projekcie. Ponadto firma Mindshadow Entertainment, zatrudniona przez scenarzystę do promowania jego pomysłu, zamieściła opisy Psi-Ops w różnych magazynach, w tym Star Wars Insider, Indie Slate oraz TV Zone.

Amerykański urząd patentowy posiada projekt Psi-Ops zarejestrowany przez Crawforda 26 marca 1998 roku, podczas gdy gra PSI-OPS: The Mindgate Conspiracy została zgłoszona przez Midway dopiero 9 lipca 2004 roku.

Crawford domaga się ujawnienia przychodu, jaki firmie Midway przyniosła gra Psi-Ops i wypłacenia mu należnego przydziału, który, jego zdaniem, nie powinien być mniejszy niż półtora miliona dolarów. Rzecznik Midwaya odmówił komentarza dotyczącego opisanej sprawy.