Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 czerwca 2006, 15:42

Assassin's Creed - na jakich platformach ukaże się jedna z najbardziej oczekiwanych gier UbiSoftu?

Jak to w końcu jest z tym Assassin’s Creed? Będzie ekskluzywną pozycją dla najnowszej stacjonarnej konsoli Sony, ukaże się dodatkowo na Xboxie 360, czy może zostanie wydany na jeszcze kilka innych platform sprzętowych?

Jak to w końcu jest z tym Assassin’s Creed? Będzie ekskluzywną pozycją dla najnowszej stacjonarnej konsoli Sony, ukaże się dodatkowo na Xboxie 360, czy może zostanie wydany na jeszcze kilka innych platform sprzętowych?

Takie pytanie postawili sobie redaktorzy zachodniego serwisu internetowego 1UP.com. Oto jak przebiegła analiza tego niewątpliwego zjawiska. Najpierw jednak troszkę historii.

Pierwotnie gra, zatytułowana jeszcze jako Project Assassin, miała się ukazać jedynie na konsoli PS3. Takie informacje dobiegały do nas z japońskich, wrześniowych targów Tokyo Game Show 2005. Kilka miesięcy później, w marcu w trakcie Game Developer’s Conference UbiSoft prezentowało tę pozycję już jako tytuł multiplatformowy, który miałby się ukazać dodatkowo na konsoli Xbox 360. Notatka z listą gier, która wyciekła z siedziby owej firmy pod koniec tego samego miesiąca zdawała się potwierdzać tę informację, a dodatkowo przysporzyła szybsze bicie serc u posiadaczy (i przyszłych właścicieli) takich sprzętów, jak: PSP, PC oraz Nintendo Wii. Z kolei majowe targi E3 zawróciły całą historię do punktu wyjścia – Assassin’s Creed ponownie miałoby ukazać się jedynie na PS3.

Redaktorzy 1UP.com postanowili dodzwonić się do francuskiej siedziby UbiSoft z prośbą o przedstawienie aktualnych planów producenta i wydawcy gier. Brzmi ono następująco: Assassin’s Creed zmierza na PS3. Innych zapowiedzi nie było. Jakie zatem wnioski można wysnuć z tej lakonicznej odpowiedzi?

Najbardziej trafnym stwierdzeniem byłoby to, że Assassin’s Creed nie zostało ogłoszone jako ekskluzywna pozycja dla PS3, w związku z czym obecnie takową nie jest. Prawdopodobne scenariusze? Według redakcji 1UP.com są trzy. Według pierwszego Sony ciągle pertraktuje z UbiSoftem na temat ewentualnego przyznania grze znaczka ekskluzywności. Wiąże się to oczywiście z dogadaniem się w kwestii finansowej i wcale nie jest takie proste, jak by się mogło wydawać. Drugim rozwiązaniem jest wykupienie czasowej ekskluzywności, podobnej do tej jaką Sony cieszyło się w przypadku trzech ostatnich trójwymiarowych gier z serii GTA.

Trzeci scenariusz jest najbardziej zaskakujący i najmniej prawdopodobny. Mianowicie, Sony i UbiSoft miałyby zawrzeć pewien układ. Zgodnie z jego postanowieniami Assassin’s Creed ukaże się na innych konsolach (najprawdopodobniej na Xboxie 360), lecz do ostatniej chwili gracze oraz media utrzymywane będą w niepewności – oficjalne wyjaśnienie całej sytuacji nie zostanie ogłoszone. Dzięki temu obie firmy mogą się okazać zwycięzcami tejże rozgrywki. Sony, ponieważ gra będzie utożsamiana z PS3. UbiSoft, ponieważ będzie czerpać zyski z racji sprzedania praw do gry dwóm lub więcej producentom sprzętu.

1UP.com przewiduje, że najbardziej możliwe jest podpisanie przez UbiSoft czasowej ekskluzywności z Sony, ewentualnie pojawienie się czwartego scenariusza. Mianowicie ogłoszenie w najbliższym czasie, że AC ukaże się w tym samym czasie na Xboxa 360. Bez żadnych, zaplanowanych wcześniej podchodów. Czekamy w związku z tym na więcej informacji.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Były redaktor niezapomnianego [email protected], gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, recenzent magazynu GB More. Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W Gry-Online.pl od 2004 roku – zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do newsroomu i tam pozostać już na wieki (z uśmiechem na twarzy). Obecnie szef działu wiadomości, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki i pracy na najwyższych obrotach. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej