Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 czerwca 2005, 10:08

3D Realms udostępnia jedną ze swoich starych strzelanin za darmo

Firma 3D Realms postanowiła przybliżyć nowym graczom jeden ze swoich produktów z zamierzchłej przeszłości. Wydana w 1996 roku (jeszcze pod szyldem Apogee Software) gra Stargunner dorobiła się statusu freeware, a to oznacza, że można ją kopiować do woli, zupełnie za darmo.

Firma 3D Realms postanowiła przybliżyć nowym graczom jeden ze swoich produktów z zamierzchłej przeszłości. Wydana w 1996 roku (jeszcze pod szyldem Apogee Software) gra Stargunner dorobiła się statusu freeware, a to oznacza, że można ją kopiować do woli, zupełnie za darmo.

3D Realms udostępnia jedną ze swoich starych strzelanin za darmo - ilustracja #1

Kiedy olbrzymie statki kosmiczne należące do przedstawicieli rasy Barak zjawiły się na orbicie planety Amdara, mieszkańcy tej ostatniej postanowili powitać przybyszy i pomóc im w kolonizacji sąsiedniego układu. Barakowie okazali wdzięczność w nietypowy sposób – atakując swoich niedoszłych towarzyszy i zamieniając Amdarańskie metropolie w ruinę. Od tamtych wydarzeń minęło dwa tysiące lat. Terroryzowani mieszkańcy Amdary próbując pozbyć się raz na zawsze okupantów, w tajemnicy przygotowali elitarną jednostkę pilotów, której nadano kryptonim „Stargunners”. Wyruszając samotnie na planetę zamieszkaną przez Baraków, mają oni nadzieję zniszczyć ogromną flotę nieprzyjaciela, zrzucając tym samym jarzmo niewolnictwa. Gracz wcieli się w jednego z takich śmiałków.

Program został podzielony na cztery epizody, o łącznej liczbie trzydziestu czterech poziomów. Na każdym z nich czeka nas mnóstwo strzelania do myśliwców wroga oraz zlokalizowanych na ziemi stacjonarnych środków obronnych. Oczywiście, jak na klasyczną strzelaninę przystało, w grze nie zabrakło również tzw. „bossów”, których wyeliminowanie sprowadza się do atakowania ich czułych punktów, unikając przy tym gradu pocisków wypluwanych w kierunku naszego samolotu. W trakcie zmagań gracz może zbierać zielone kryształki, które pełnią rolę lokalnej waluty. Podobnie jak w Raptor: Call of the Shadows, za zebrane pieniądze wyposażymy nasz statek w bogaty arsenał środków zagłady. Ulepszenia istniejących broni można również zbierać w postaci bonusów, uzyskiwanych po zniszczeniu niektórych pojazdów wroga.

3D Realms udostępnia jedną ze swoich starych strzelanin za darmo - ilustracja #2

Stargunner jest grą bardzo widowiskową od strony wizualnej (oczywiście jak na swoje czasy). Złożone z trzech planów tło, bogate w detale i zróżnicowane statki, jak również efektowne wybuchy przypadną do gustu wszystkim fanom strzelanin. Na uwagę zasługuje również muzyka, świetnie dobrana do morderczego tempa akcji i efekty dźwiękowe, opływające w dużą liczbę odgłosów związanych z anihilacją przeciwników.

Grę można pobrać za pośrednictwem serwisu Abandonware, należącego do federacji Gry-OnLine. Program może wykazać trudności we współpracy z nowymi systemami Windows. W takim przypadku należy skorzystać z emulatora DOSBox, który również znajduje się na łamach wspomnianego wyżej serwisu.