Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 czerwca 2005, 12:46

autor: Elrond

ATI weźmie nas w krzyżowy ogień - zapowiedziano CrossFire

Gdy nVidia wprowadzała na rynek technologię SLI, pozwalająca na łączenie kart graficznych, jej największy konkurent, ATI, czekał ze spokojem na reakcje graczy. Teraz, bogatsza w doświadczenia, atakuje ze swoim najnowszym produktem, CrossFire, który różniąc się od SLI w kilku kluczowych kwestiach, może stać się dominującym rozwiązaniem na rynku.

Gdy nVidia wprowadzała na rynek technologię SLI, pozwalająca na łączenie kart graficznych, jej największy konkurent, ATI, czekał ze spokojem na reakcje graczy. Teraz, bogatsza w doświadczenia, atakuje ze swoim najnowszym produktem, CrossFire, który różniąc się od SLI w kilku kluczowych kwestiach, może stać się dominującym rozwiązaniem na rynku.

Po pierwsze połączenie dwóch kart PCI Express w celu zwiększenia wydajności układu nie wymaga specjalnego "mostka". Zamiast tego, jedna z dwóch kart musi być jednostką serii CrossFire, zainstalowaną na płycie głównej wyposażonej w chip zaprojektowany przez ATI specjalnie do takich zadań (Radeon Xpress 200 CrossFire). Obie karty łączone są zewnętrznym kablem cyfrowym. Po drugie, CrossFire ma być antidotum na największą chyba bolączkę SLI - wzrost wydajności zobaczymy we wszystkich, a nie tylko w wybranych, grach (niezależnie od sterowników). Wracając do chipu Radeon Xpress, będzie on przeznaczony zarówno do płyt obsługujących procesory AMD oraz Intel. Przedstawiciele ATI obiecują, iż jego wydajność została bardzo ulepszona w stosunku do poprzednich "serc" płyt głównych, które niestety jak do tej pory odstawały wydajnością od chipsetów konkurencji (nForce 3,4 czy i915). Dość ciekawie zapowiada się również jedna z funkcjonalności CrossFire, Super AA. Jej działanie polega na polepszeniu jakości grafiki - obecne karty graficzne są tak potężne, iż przeciętny gracz nie zauważa różnic w prędkości generowania grafiki, postanowiono więc nadwyżki mocy przeznaczyć na poprawienie szczegółów jej wyświetlania.

Już całkiem niedługo (prawdopodobnie pod koniec czerwca) zaczną pojawiać się pierwsze karty CrossFire, produkowane przez największych dostawców sprzętu m.in. Abit, Asus, Gigabyte czy Sapphire, partnerzy ATI zajmą się również produkcją płyt głównych opartych o chip Radeon Xpress 200. W początkowym okresie chętnych mogą odstraszyć jednak ceny - przykładowo Radeon X850 CrossFire Edition z 256 MB pamięci na pokładzie trzeba będzie zapłacić aż 549 USD (około 1900 zł, ale u nas pewnie cena jeszcze wzrośnie). Ceny modelu Radeon X800 CrossFire Edition kształtują się na niższym poziomie - 299 USD (ok. 1000 zł) i 249 USD (ok. 850 zł) odpowiednio za 256 MB i 128 MB pamięci. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż do całkowitego kosztu należy doliczyć "zwykłą" kartę graficzną X850 lub X800 oraz płytę główną z Radeon Xpress 200. A czy warto? ATI twierdzi, że tak - zdaniem jej przedstawicieli po zainstalowaniu takiego układu zobaczymy wzrost wydajności prawie o 100%. Ale to może być równie dobrze chwyt marketingowy.

Poniżej znajdziecie jeszcze “ciepłe” wrażenie redaktorów różnych serwisów na temat CrossFire:

  1. ATI CrossFire Preview - Beyond3D
  2. ATI Crossfire Preview - [H]
  3. ATI's Multi-Chip Solution: CrossFire - Anandtech
  4. ATI CrossFire Preview - T-Break
  5. ATI's Crossfire Multi GPU Tech Preview - AMDZone
  6. ATI Crossfire Preview - Neoseeker
  7. ATI CrossFire multi-card graphics platform - The Tech Report
  8. ATi CrossFire Multi-GPU Platform Technology Preview - HotHardware