Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 stycznia 2004, 15:22

ATI obejmuję pozycję lidera na rynku kart graficznych

Badanie rynku kart graficznych, przeprowadzone przez firmę Mercury Research dla ostatniego kwartału ubiegłego roku, wykazało zmianę warty na stanowisku lidera wśród producentów tego typu urządzeń. ATI zanotowała wyraźny wzrost i wysunęła się na pierwsze miejsce przed koncern NVIDIA, obejmując 24.9% rynku.

Badanie rynku kart graficznych, przeprowadzone przez firmę Mercury Research dla ostatniego kwartału ubiegłego roku, wykazało zmianę warty na stanowisku lidera wśród producentów tego typu urządzeń. ATI zanotowała wyraźny wzrost i wysunęła się na pierwsze miejsce przed koncern NVIDIA, obejmując 24.9% rynku. Chociaż różnica jest nieznaczna i wynosi zaledwie 0.2%, znamiennym jest fakt, że NVIDIA straciła pozycję lidera na rynku po kilku latach prymatu. Jest też całkiem możliwe, że tendencja wzrostowa ATI utrzyma się i już wkrótce firma wyraźniej zaznaczy dominację nad konkurencją w sprzedaży kart graficznych.

Nie jest tajemnicą, że od dłuższego czasu NVIDIA boryka się z rozmaitymi problemami. Karty GeForce FX nie są zbyt konkurencyjne dla Radeonów ATI, poza tym ta ostatnia firma zwyciężyła wyścig o zaimplementowanie układów w nowej konsoli Xbox2 i wciąż pertraktuje o to samo z Nintendo. Co ciekawsze, wyniki uwzględniają cały rynek kart graficznych, czyli także i tą część, która graczy niewiele obchodzi. Mercury Research podkreśla jednak, że w najbardziej interesującym nas segmencie, NVIDIA wyraźnie kuleje.