Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Doom - seria gier

Osadzona w realiach science fiction seria pierwszoosobowych strzelanek (FPS), której pierwsze odsłony okazały się prekursorami gatunku. Cykl wykreowało studio id Software, zaś w jego rozwój angażowały się również zespoły deweloperskie Midway Games oraz Nerve Software. Za twórców oryginalnego Dooma uważa się Johna Carmacka, Toma Halla oraz Johna Romero.

Pierwszy Doom ukazał się w 1993 roku na komputerach z systemem MS-DOS, by z czasem doczekać się konwersji na inne platformy sprzętowe. Gra zasłynęła możliwością poruszania się w trzecim wymiarze (w górę i w dół) oraz zupełnie nowym trybem w zabawie multiplayer: popularnym obecnie deathmatchem. Deweloperzy nie kazali fanom długo czekać na kontynuację. Druga część, Doom II: Hell of Earth, ukazała się rok później i korzystała ze sprawdzonych założeń znanych z pierwowzoru. Kolejne lata zaowocowały spin-offami Final Doom i przeznaczonym na konsolę Nintendo 64 Doom 64. Dalszy rozwój cyklu wstrzymano na jakiś czas, by ostatecznie w 2004 roku na półki sklepowe trafił Doom 3. Tytuł doczekał się jeszcze dodatku Doom 3: Ressurection of Evil w 2005. W 2008 oficjalnie potwierdzono prace nad czwartą główną odsłoną serii, jednak po zamieszaniu związanym z przejęciem id Software przez ZeniMax Media, prace nad nią wstrzymano w 2013. Rok wcześniej studio id Software zdecydowało się wypuścić Doom 3 BFG Edition, czyli odświeżoną wersję przeboju na silniku id Tech 5. Ostatecznie marka doczekała się rebootu w roku 2016, kiedy to ukazała się odsłona zatytułowana zwyczajnie Doom, odświeżająca założenia serii. W 2020 wydano jej sequel, Doom Eternal, rozwijający unowocześnioną formułę. Cykl uzupełniają również trzy spin-offy wydane na smartfony: Doom RPG, Doom Resurrection oraz Doom II RPG i przeznaczone na gogle rzeczywistości wirtualnej Doom VFR z 2017 r.

Wspólnym elementem wszystkich części jest postać głównego bohatera. Bezimienny heros (czasami określany jako Doom Guy) staje w nich do walki z hordami obcych i demonów zagrażających rodzajowi ludzkiemu. Fabułę uporządkowano i rozwinięto dopiero w Doom 3, gdzie protagonista okazuje się jedynym człowiekiem, któremu udało się przetrwać atak żądnych krwi demonów z innego wymiaru na marsjańską kolonię. Jak przystało na serię FPS-ów, w poszczególnych odsłonach cyklu gracz otrzymuje do dyspozycji spory arsenał broni, z legendarną dwururką i piłą mechaniczną na czele. Rozgrywka ma przy tym zręcznościowy charakter – szybkość reakcji i celne oko są ważniejsze niż stosowanie określonych strategii w trakcie walk.

Od samego początku swojego istnienia pierwsze gry z cyklu uznawane są za przełomowe jeżeli chodzi o aspekty wizualne. Za najważniejsze osiągnięcie serii uznaje się ustanowienie grafiki 3D jako standardu w pierwszoosobowych strzelaninach. Według szacunków studia id Software, łączna sprzedaż gier z uniwersum Doom sięga kilkunastu milionów egzemplarzy. Marka doczekała się także własnego komiksu, cyklu powieściowego (pióra Dafydd ab Hugha i Brada Linaweavera), gry planszowej, a także ekranizacji (film Doom z 2005 roku w reżyserii Andrzeja Bartkowiaka i wypuszczony w 2019 r. Doom: Annihilation).

Mighty Doom
Mighty Doom

Akcji 21 marca 2023

Darmowy spin-off kultowej serii strzelanek przeznaczony na urządzenia mobilne. W Mighty Doom ponownie wcielamy się w Doom Slayera kontynuującego swoją krucjatę przeciw piekielnym demonom. Tytuł jest skierowany głównie do graczy casualowych.

ANDiOS

Doom 3: VR Edition
Doom 3: VR Edition

Akcji 29 marca 2021

Nowe wydanie trzeciej odsłony serii Doom w formie produkcji VR. Doom 3: VR Edition pozwala raz jeszcze poznać historię żołnierza, który po przybyciu na Marsa musi zmierzyć się z hordami demonów z piekła rodem.

PS4

Doom Eternal
Doom Eternal

Akcji 20 marca 2020

Pełnoprawna kontynuacja gry Doom z 2016 roku, czyli świetnie przyjętego przez krytyków i graczy restartu legendarnego cyklu FPS-ów. W Doom Eternal przenosimy się z Marsa do innych lokacji, w tym na Ziemię i do różnych równoległych wymiarów. Mierzymy się przy tym z wieloma nowymi typami przeciwników, korzystając z szerokiego wachlarza śmiercionośnych broni i gadżetów. Poza rozbudowaną kampanią fabularną dostępny jest wieloosobowy tryb Battlemode.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Doom 64
Doom 64

Akcji 20 marca 2020

Reedycja FPS-a wydanego w 1997 roku na konsolę Nintendo 64. W grze Doom 64 wcielamy się w bohatera, który w pojedynkę stawia czoła demonom wskrzeszonym przez tajemniczy byt na Fobosie i Deimosie, czyli księżycach Marsa. Produkcja została opracowana przez studio id Software, a jej wydaniem zajęła się firma Bethesda Softworks.

PCPS4XONESwitch

Doom VFR
Doom VFR

Akcji 1 grudnia 2017

Strzelanina FPP, opracowana przez studio id Software z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej. Gracz trafia na teren opanowanej przez demony placówki UAC, wcielając się w ostatniego szczęśliwca, któremu udało się przetrwać atak. Po śmierci świadomość protagonisty trafiła do komputerowej matrycy, co pozwala mu na przejmowanie kontroli nad dostępnymi na miejscu robotami. Zadaniem, jakie musi wykonać, jest unicestwienie wszystkich piekielnych istot i zapobiegnięcie nadciągającej katastrofie. Filarem rozgrywki w Doom VFR są starcia z przeciwnikami, podczas których korzystamy z rozbudowanego i wymyślnego arsenału. Na naszej drodze stają zróżnicowani adwersarze, z którymi mierzymy się zarówno w klaustrofobicznych korytarzach, jak i na bardziej przestronnych arenach. Uwagę przykuwa wysokiej jakości oprawa graficzna – wrażenie robią pełne detali modele przeciwników i elementy otoczenia.

PCPS4

Doom
Doom

Akcji 13 maja 2016

Czwarta odsłona jednej z najsłynniejszych strzelanin FPS w historii, zapoczątkowanej przez studio id Software w 1993 roku. Od tego czasu ogólny zarys fabuły praktycznie się nie zmienił, a gracze wcielają się w samotnego komandosa, który w bazie wojskowo-badawczej stawia czoła przypadkowo sprowadzonym demonom z piekła rodem. W przeciwieństwie do nasyconej elementami horroru „trójki”, Doom stawia jednak przede wszystkim na szybką i dynamiczną akcję, nawiązując w ten sposób do korzeni cyklu. Bohater gry zyskał też całkiem nowe możliwości, takie jak efektowne „finiszery”, przez co rozgrywka stała się jeszcze bardziej brutalna. Tym razem tryb multiplayer jest bardziej rozbudowany i pełni istotniejszą funkcję niż w poprzednich odsłonach serii, zwłaszcza dzięki funkcjonalnemu edytorowi o nazwie SnapMap. Pozwala on graczom nie tylko na samodzielne tworzenie aren, ale także własnych trybów rozgrywki: od klasycznego deathmatchu po kooperacyjne walki z hordami przeciwników.

PCPS4XONESwitch

Doom 3: BFG Edition
Doom 3: BFG Edition

Akcji 16 października 2012

Zremasterowana edycja trzeciej odsłony kultowej serii strzelanin FPS studia id Software, odświeżona w 10 rocznicę premiery oryginału. Podczas rozgrywki wcielamy się w postać komandosa, który zostaje wysłany do tajnego ośrodka badawczego na Marsie, celem zamknięcia przypadkowo otwartego międzywymiarowego portalu, przez który na świat wydostały się rozmaite piekielne bestie. Edycja BFG oferuje kompletną zawartość gry podstawowej wraz z dodatkiem Resurrection of Evil, choć w zestawie znajdziemy też całkiem nowy, 7-poziomowy epizod The Lost Mission. Całość odznacza się podrasowaną oprawą graficzną z teksturami o wyższej rozdzielczości oraz wsparciem dla technologii stereoskopowego 3D i dźwięku przestrzennego w formacie 5.1. Z myślą o graczach konsolowych gruntownie przebudowano też model sterowania oraz system checkpointów. Dodatkową atrakcją pakietu są dwie pierwsze odsłony cyklu: Doom i Doom II, wydane pierwotnie w latach 1993-94.

PCX360PS3AND

Doom II RPG
Doom II RPG

RPG 8 lutego 2010

Oparty na kultowej strzelaninie FPS firmy id Software, pierwszoosobowy RPG z turowym systemem walki, będący kontynuacją prostej gry Java z 2005 roku. Fabuła przenosi nas ponownie do opanowanej przez potwory z innego wymiaru bazy wojskowej na Marsie. Do zbadania jej wysłany zostaje zespół, złożony z pary komandosów oraz naukowca. Po przybyciu na miejsce ekipa jednak rozdziela się, a podczas rozgrywki wcielający się w jednego z jej członków gracz zdany jest już tylko na siebie. Mechanika zabawy w Doom II RPG sprowadza się do przemierzania kolejnych lokacji, rozwiązywania zagadek i rozmów z ocalałymi, celem zdobycia potrzebnych nam informacji. Nie zabrakło oczywiście okazji do walki, która rozgrywa się w systemie turowym, a jej kluczowym elementem jest użycie odpowiedniej broni we właściwym czasie. Za każdego zabitego przeciwnika zyskujemy doświadczenie, rozwijając w ten sposób statystyki naszej postaci.

iOS

Doom Resurrection
Doom Resurrection

Akcji 30 czerwca 2009

Stworzona z myślą o użytkownikach mobilnych, spin-offowa odsłona kultowej serii strzelanin FPS firmy id Software, nawiązująca do trzeciej pełnoprawnej części cyklu z 2004 roku. W grze wcielamy się w ostatniego ocalałego członka oddziału Bravo, którego odnalezienie było jednym z pierwszych zadań w grze Doom 3. Zadaniem naszego protagonisty jest przedrzeć się przez kolejne korytarze marsjańskiej bazy wypełnionej zastępami piekielnych istot, a podczas wędrówki towarzyszy mu latający robot Sam, który otwiera zaszyfrowane drzwi i zapewnia bohaterowi łączność z pomagającym mu naukowcem korporacji UAC. W przeciwieństwie do pełnoprawnych odsłon serii, Doom Resurrection nie jest klasyczną strzelaniną FPS, ale mocno uproszczoną produkcją, należącą do kategorii tzw. rail-shooterów. W grze poruszamy się więc automatycznie po z góry określonych ścieżkach, eliminując pojawiających się przeciwników za pomocą trzech posiadanych rodzajów broni i zbierając porozrzucane po ziemi naboje oraz apteczki.

iOS

Doom 3
Doom 3

Akcji 3 sierpnia 2004

Trzecia odsłona legendarnej serii strzelanin FPS firmy id Software. W połowie lat 90. ubiegłego wieku Doom 3 wyznaczył nowe standardy w rozwoju gatunku. Akcja gry rozgrywa się w tajnym ośrodku badawczym korporacji UAC na Marsie. Wcielamy się w byłego żołnierza piechoty morskiej. Krótko po tym w bazie zaczynają dziać się dziwne rzeczy: kompleks zostaje zaatakowany, łączność z dowództwem zerwana, a napotykani ludzie zmieniają się w krwiożercze potwory. Okazuje się, że w wyniku eksperymentów doszło do otwarcia portalu czasoprzestrzennego, przez który do ośrodka przedostały się demony, a naszą rolą będzie stawić im czoła. W porównaniu do swoich poprzedniczek sprzed dekady, Doom 3 oferuje nie tylko szybką i niezwykle krwawą akcję, ale także całkiem rozbudowaną warstwę fabularną oraz szereg elementów rodem z rasowego horroru. Całość okraszona została wysokiej jakości oprawą graficzną.

PCPS4XONESwitchXBOX

Doom II
Doom II

Akcji 22 października 2002

Kontynuacja bestsellerowej strzelaniny FPP z 1993 roku, opracowana ponownie przez doświadczonych deweloperów ze studia id Software. Akcja rozgrywa się po wydarzeniach znanych z jedynki, kiedy kontrolowany przez nas bohater po rozgromieniu zastępów obcych na Marsie powraca do domu z zamiarem zakończenia militarnej kariery. Szybko okazuje się jednak, że piekielne demony nie zostały ostatecznie pokonane i dotarły także na Ziemię, z wolna opanowując całą planetę. Zadaniem grupki ocalałych (na czele z graczem) będzie porwanie statku kosmicznego obcych, który umożliwi im ucieczkę ze zrujnowanej Ziemi w poszukiwaniu nowego, lepszego domu. Doom II: Hell on Earth zawiera wszystkie kluczowe elementy kultowej poprzedniczki, wprowadzając jednocześnie kilka nowości, takich jak zupełnie nowa broń oraz wydatnie poszerzony bestiariusz. Dzięki podrasowaniu silnika oraz bardziej szczegółowym teksturom, oprawa graficzna gry stoi lepszym poziomie niż pierwowzór.

GBA

Doom Collector's Edition
Doom Collector's Edition

Akcji 15 listopada 2001

Kolekcjonerskie wydanie jednej z najsłynniejszych serii strzelanin FPS, zapoczątkowanej w 1993 roku przez studio id Software pod wodzą Johna Carmacka i Johna Romero. Poszczególne części serii koncentrują się na zmaganiach głównego bohatera z zastępami piekielnych istot, które w wyniku prowadzonych w tajnej marsjańskiej bazie eksperymentów przedostały się przez portal czasoprzestrzenny do naszego wymiaru. Doom Collector’s Edition zawiera pierwszą część cyklu (w wersji Ultimate, zawierającej dodatkowy, 9-poziomowy epizod Thy Flesh Consumed), wydaną w 1994 roku kontynuację Doom II: Hell on Earth, oraz udostępniony 2 lata później oficjalny dodatek zatytułowany Final Doom, który rozszerza podstawową wersję gry o dwa całkiem nowe epizody: Plutonia Experiment oraz TNT: Evilution.

PC

Final Doom
Final Doom

Akcji 15 kwietnia 1996

Przygotowany we współpracy studia id Software z firmą GT Interactive oficjalny dodatek do kultowej strzelaniny FPS Doom II: Hell on Earth z 1994 roku. Rozszerzenie zatytułowane Final Doom wzbogaca podstawową wersję gry o dwa zupełnie nowe epizody: Plutonia Experiment oraz TNT: Evilution, w którym śledzimy dalsze losy samotnego żołnierza, walczącego z hordami piekielnych potworów. Każdy z dodatkowych epizodów gry składa się z 32 poziomów, na których nie znajdziemy jednak żadnych niewidzianych wcześniej przeciwników czy rodzajów broni. Niezmieniona pozostała też oprawa graficzna gry. Na wyróżnienie zasługuje jednak fakt, że na nowych poziomach bawić możemy się także w trybie multiplayer, przewidzianym dla max. 8 osób w sieci lokalnej.

PCPS1

The Ultimate Doom
The Ultimate Doom

Akcji 12 grudnia 1995

Kompletna edycja jednej z najbardziej przełomowych strzelanin FPS w historii gatunku, opracowanej w 1993 roku przez studio id Software. Prosta i niezbyt wyszukana fabuła gry opowiada historię członka oddziału kosmicznych marines, który trafia do tajnej placówki wojskowo-badawczej na Marsie. Na miejscu okazuje się, że w wyniku prowadzonych tam eksperymentów, baza opanowana została przez potwory z piekła rodem, a zadaniem naszego protagonisty jest stawienie im czoła. W The Ultimate Doom (przeniesionym na urządzenia mobilne jako Doom Classic) oprócz znanych z oryginalnej wersji gry epizodów Knee-Deep in the Dead, The Shores of Hell oraz Inferno, znalazł się także całkiem nowy, 9-poziomowy epizod o nazwie Thy Flesh Consumed, do którego stworzenia posłużyły najwyżej oceniane mapy przygotowane przez społeczność graczy. Dodatkowo nieznacznie zmodyfikowano też zawartość oryginalnych poziomów, w których pojawiły się nieobecne wcześniej elementy, np. przyciski otwierające okna.

PC

Doom II: Hell on Earth
Doom II: Hell on Earth

Akcji 15 czerwca 1994

Kontynuacja bestsellerowej strzelaniny FPP z 1993 roku, opracowana ponownie przez doświadczonych deweloperów ze studia id Software. Akcja rozgrywa się po wydarzeniach znanych z jedynki, kiedy kontrolowany przez nas bohater po rozgromieniu zastępów obcych na Marsie powraca do domu z zamiarem zakończenia militarnej kariery. Szybko okazuje się jednak, że piekielne demony nie zostały ostatecznie pokonane i dotarły także na Ziemię, z wolna opanowując całą planetę. Zadaniem grupki ocalałych (na czele z graczem) będzie porwanie statku kosmicznego obcych, który umożliwi im ucieczkę ze zrujnowanej Ziemi w poszukiwaniu nowego, lepszego domu. Doom II: Hell on Earth zawiera wszystkie kluczowe elementy kultowej poprzedniczki, wprowadzając jednocześnie kilka nowości, takich jak zupełnie nowa broń oraz wydatnie poszerzony bestiariusz. Dzięki podrasowaniu silnika oraz bardziej szczegółowym teksturom, oprawa graficzna gry stoi lepszym poziomie niż pierwowzór.

PCPS4XONESwitchX360ANDiOS

Doom (1993)
Doom (1993)

Akcji 10 grudnia 1993

Osadzona w realiach science fiction pierwszoosobowa strzelanina firmy id Software, znanej wcześniej głównie za sprawą cyklu zręcznościówek Commander Keen oraz przełomowego Wolfensteina 3D. Akcja Dooma toczy się w niedalekiej przyszłości, a gracze wcielają się w postać kosmicznego marine, który za niesubordynację zostaje wysłany do tajnej placówki badawczej korporacji UAC na Marsie. Kiedy na skutek eksperymentów z bramami prowadzącymi do innych wymiarów, do bazy przedostają się krwiożercze monstra z kosmosu, naszym celem będzie przeprowadzenie rekonesansu oraz oczywiście zlikwidowanie potencjalnego zagrożenia. Na każdym z blisko 30 poziomów gry zadaniem gracza jest odnalezienie wyjścia i otwierających go kluczy oraz eliminacja napotkanych potworów za pomocą szerokiego arsenału klasycznych i futurystycznych broni. Całość odznacza się dużą dozą brutalności, klaustrofobiczną atmosferą oraz trójwymiarową oprawą graficzną.

PCPS4XONESwitchX360ANDiOSPS1GBA