Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCANDPS3X360
Okładka Doom 3: BFG Edition (PC)

Doom 3: BFG Edition

Zremasterowana edycja trzeciej odsłony kultowej serii strzelanin FPS studia id Software, odświeżona w 10 rocznicę premiery oryginału.

Akcji | FPP | fantasy | science fiction | FPS | horror | multiplayer | reedycje/remastery/remaki | kooperacja | strzelanki

Okładka Doom 3: BFG Edition (PC)

data premiery gry:

16paź2012

PC PS3 X360

4cze2015

AND
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Osiem lat po premierze gry Doom 3 zespół deweloperski studia id Software na czele z Johnem Carmackiem zdecydował się przygotować specjalną wersję swego hitu, zremasterowaną pod kątem możliwości technicznych konsol siódmej generacji (Xbox 360 i PlayStation 3). Za bazę do autorskich przeróbek posłużyła edycja Vanilla, a twórcy postarali się, by na zmianach w oprawie audio-wizualnej się nie skończyło.

Fabuła Doom 3 BFG Edition tylko w nieznacznym stopniu odbiega od oryginału. Tryb single player pozwala wcielić się w rolę żołnierza piechoty morskiej, który w ośrodku badawczym na Marsie próbuje przetrwać i zamknąć przypadkowo otwarty przez naukowców międzywymiarowy portal, skąd wydostają się piekielne bestie. Jedyną poważniejszą zmianą w tym aspekcie jest kampania The Lost Mission składająca się z siedmiu nowych poziomów.

Rozgrywka opiera się na klasycznych dla gatunku pierwszoosobowych strzelanin rozwiązaniach. Bohater przemierza pełne czających się potworów lokacje, eksterminując przeciwników przy pomocy sporego arsenału broni. Z myślą głównie o konsolowych graczach twórcy edycji BFG zdecydowali się zmodyfikować sterowanie w grze pod kątem większego komfortu użytkowania padów. Całkowicie przebudowany został także system checkpointów.

Spore zmiany wprowadzone zostały w oprawie audio-wizualnej. Ekipa id Software od podstaw przemodelowała system oświetlenia, dając graczom np. sposobność wykorzystania taktycznego światła, czyli latarek mocowanych do kombinezonu bohatera. Dzięki poprawionemu modułowi odpowiedzialnemu za renderowanie obrazu możliwe było także użycie tekstur o wyższej rozdzielczości, co przełożyło się na finalną jakość wyświetlanej grafiki. Twórcy Doom 3 BFG Edition zadbali również o takie elementy jak wsparcie dla technologii stereoskopowego 3D oraz przestrzennych systemów dźwięku w układzie 5.1.

W pakiecie poza bazową grą oraz rozszerzeniem Resurrection of Evil znalazły się dwie pierwsze odsłony cyklu – Doom i Doom 2, dzięki czemu gracze mają okazję zapoznać się z całą sagą.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,2 / 10 na podstawie 474 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 81 głosów czytelników.

Gry podobne do Doom 3: BFG Edition

Klasyfikacja PEGI Doom 3: BFG Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Doom 3: BFG Edition

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 3 GB RAM
  • karta grafiki 768 MB (GeForce GTX 260 lub lepsza)
  • 11 GB HDD
  • Windows Vista/7
Android

Android

  • Wymagania sprzętowe:
  • Nvidia Shield Tablet / Shield Portable

Draugnimir Ekspert 13 maja 2016

[Ocena dotyczy tylko Dooma 3] Ta gra to dziwoląg – ani rasowa strzelanka, ani horror z prawdziwego zdarzenia. I ten rozkrok odbija jej się czkawką. Oczywiście na moją ocenę wpływa fakt, że wcześniej pokochałem pierwsze odsłony serii, a do nich „trójka” ma się nijak – niby również posyła hordy demonów na samotnego marine z piłą łańcuchową w garści, ale walka w klaustrofobicznych korytarzach nie bawi, tylko męczy. Drętwy model strzelania też nie pomaga. Owszem, bywają tu lepsze momenty, ale to za mało. Trzeba było wybrać konkretny kierunek przy projektowaniu gry… albo chociaż zmienić jej tytuł.

6.0
Doom 3: BFG Edition zadebiutował na urządzeniach z Androidem
Doom 3: BFG Edition zadebiutował na urządzeniach z Androidem

wiadomość8 czerwca 2015

Posiadacze urządzeń z rodziny Shield – ubiegłorocznego tabletu i świeżo wydanej konsoli – mogą już zaopatrzyć się w specjalną, mobilną odsłonę Doom 3: BFG Edition. Kultowa strzelanka studia id Software została wydana w modelu premium.

Wymagania sprzętowe Doom 3 BFG Edition i amerykańska premiera gry
Wymagania sprzętowe Doom 3 BFG Edition i amerykańska premiera gry

wiadomość17 października 2012

Firma Bethesda ujawniła wymagania sprzętowe odświeżonej wersji trzeciej odsłony króla strzelanek. Doom 3 BFG Edition oferuje wsparcie dla stereoskopowego 3D. Tytuł zadebiutował wczoraj w Stanach Zjednoczonych. W Europie zostanie udostępniony w piątek.

Szczegóły trybu multiplayer w grze Doom 3 BFG Edition
Szczegóły trybu multiplayer w grze Doom 3 BFG Edition

wiadomość6 września 2012

Studio Bethesda Softworks opublikowało krótki FAQ do gry Doom 3 BFG Edition. Doom III w wersji na Xboksa 360 i PlayStation 3 będzie pozbawiony lokalnego trybu multiplayer, a wchodzące w skład pakietu Doom i Doom II nie umożliwią zabawy wieloosobowej na PC.

John Carmack przeprasza za premierę gry RAGE i potwierdza produkcję Dooma 4
John Carmack przeprasza za premierę gry RAGE i potwierdza produkcję Dooma 4

wiadomość4 sierpnia 2012

W czasie przemowy na konwencie QuakeCon 2012, John Carmack z id Software przeprosił graczy za błędy jakie nękały grę RAGE oraz jej nie do końca udaną premierę. Równocześnie potwierdził, że większa część sił jego studia jest teraz skupiona na produkcji czwartej części Dooma.

Doom 3 BFG Edition zadebiutuje 19 października
Doom 3 BFG Edition zadebiutuje 19 października

wiadomość20 czerwca 2012

Bethesda ujawniła datę premiery i cenę gry Doom 3 BFG Edition. Produkcja zadebiutuje w Polsce 19 października i ukaże się równolegle na pecetach, PlayStation 3 i Xboksie 360.

PC
PS3
X360
AND