Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCiOS
Okładka The Ultimate Doom (PC)

The Ultimate Doom

Doom Classic

Kompletna edycja jednej z najbardziej przełomowych strzelanin FPS w historii gatunku, opracowanej w 1993 roku przez studio id Software.

Akcji | FPP | FPS | reedycje/remastery/remaki | strzelanki

Okładka The Ultimate Doom (PC)

producent: id Software

wydawca: id Software

data premiery gry:

12gru1995

PC

31paź2009

iOS

The Ultimate Doom to, zgodnie z nazwą, ostateczna wersja pierwszej części Dooma – jednej z najbardziej kultowych i przełomowych strzelanin FPS w historii komputerowej rozrywki. Oryginalna produkcja to oczywiście dzieło legendarnego studia id Software, utworzonego na początku lat 90. m.in. przez Johna Carmacka.

Podobnie jak w większości klasycznych strzelanin FPS, fabuła gry przedstawia prostą i niezbyt wyszukaną historię. Gracze wcielają się w bezimiennego członka oddziału kosmicznych marines, który za karę trafia do tajnej placówki wojskowo-badawczej na Marsie. Sprawująca kontrolę nad obiektem korporacja UAC prowadzi tam eksperymenty z bramami, prowadzonymi do innych wymiarów. Na skutek nieprzewidzianych zdarzeń, przez bramę przedostały się jednak potworne stworzenia z piekła rodem i to im właśnie będziemy musieli stawić czoła w kolejnych etapach gry.

Zawartość The Ultimate Doom to oczywiście przede wszystkim trzy pochodzące z gry podstawowej epizody: Knee-Deep in the Dead, The Shores of Hell, oraz Inferno. Pakiet zawiera jednak również jeden całkowicie nowy, 9-poziomowy epizod o nazwie Thy Flesh Consumed. Do jego stworzenia posłużyły najlepsze i najwyżej oceniane poziomy, przygotowane przez samą społeczność graczy, czyli głównie przez zupełnie amatorskich projektantów, wykorzystujących narzędzia udostępnione przez id Software. Większość z nich to jednak prawdziwe majstersztyki, zadziwiające niebanalnymi rozwiązaniami architektonicznymi, dużą dbałością o szczegóły, a także stosunkowo wysokim poziomem trudności.

W The Ultimate Doom, oprócz dodania nowego zestawu poziomów, nieznacznie zmodyfikowano też oryginalne epizody gry. W niektórych mapach pojawiły się nowe elementy, takie jak np. przyciski otwierające okna w bazie UAC na Phobos, w pierwszym etapie gry. Zmianie nie uległa jednak galeria napotykanych przeciwników, a także dostępne w grze środki zagłady – wszystkie te elementy pozostały w formie znanej z pierwotnej wersji gry z 1993 roku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena gry 8,9 / 10 na podstawie 126 ocen czytelników.

Gry podobne do The Ultimate Doom

Wymagania wiekowe The Ultimate Doom

16+

Wymagania sprzętowe The Ultimate Doom

PC Windows

Rekomendowane: 386 DX, 4 MB RAM, DOS

Doom po raz kolejny na platformie X360?

wiadomość6 stycznia 2007

Z klasyką wirtualnych strzelanin, czyli grą pt. Doom, posiadacze konsoli Xbox 360 mają do czynienia już od kilku miesięcy. Udostępniona w ramach systemu Xbox Live Arcade wersja to właściwie The Ultimate Doom, czyli ostateczna inkarnacja pierwszej części "Zagłady" (dodano m.in. epizod o nazwie Thy Flesh Consumed). Wygląda jednak na to, że użytkowników X360 czeka jeszcze Final Doom.

Jesienna premiera nowego produktu spod znaku Doom

wiadomość19 marca 2004

Amerykańska firma Fantasy Flight Games powinna być znana miłośnikom elektronicznej rozrywki przede wszystkim za sprawą gry planszowej (vide news z 24 czerwca 2003), powstałej w oparciu o popularną serię Warcraft. Teraz pracownicy rzeczonego podmiotu gospodarczego realizują ponoć podobny projekt na podstawie kultowej sagi Doom.

PC
iOS