Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka The Ultimate Doom (PC)
OkładkaThe Ultimate Doom (PC)

The Ultimate Doom PC

Kompletna edycja jednej z najbardziej przełomowych strzelanin FPS w historii gatunku, opracowanej w 1993 roku przez studio id Software.

Akcji | FPP | FPS | reedycje/remastery/remaki | strzelanki

The Ultimate Doom Premiera PC

12grudnia1995

producent: id Software wydawca: id Software

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do The Ultimate Doom

Quake 4

Duke Nukem 3D

Blood

The Ultimate Doom to zgodnie z nazwą, ostateczna wersja pierwszej części Dooma – jednej z najbardziej kultowych i przełomowych strzelanin FPS w historii komputerowej rozrywki. Oryginalna produkcja to oczywiście dzieło legendarnego studia id Software, utworzonego na początku lat 90-tych przez Johna Carmacka. Niniejsza edycja przeznaczona dla użytkowników komputerów PC powstała przy współudziale firmy GT Interactive, z której inicjatywy gra została wzbogacona o kilka modyfikacji oraz dodatkową zawartość.

Podobnie jak w większości klasycznych strzelanin FPS, fabuła gry przedstawia prostą i niezbyt wyszukaną historię. Gracze wcielają się w bezimiennego członka oddziału kosmicznych marines, który za karę trafia do tajnej placówki wojskowo-badawczej na Marsie. Sprawująca kontrolę nad obiektem korporacja UAC prowadzi tam eksperymenty z bramami, prowadzonymi do innych wymiarów. Na skutek nieprzewidzianych zdarzeń, przez bramę przedostały się jednak potworne stworzenia z piekła rodem i to im właśnie będziemy musieli stawić czoła w kolejnych etapach gry.

Zawartość The Ultimate Doom to oczywiście przede wszystkim trzy pochodzące z gry podstawowej epizody: Knee-Deep in the Dead, The Shores of Hell, oraz Inferno. Pakiet zawiera jednak również jeden całkowicie nowy, 9-poziomowy epizod o nazwie Thy Flesh Consumed. Do jego stworzenia posłużyły najlepsze i najwyżej oceniane poziomy, przygotowane przez samą społeczność graczy, czyli głównie przez zupełnie amatorskich projektantów, wykorzystujących narzędzia udostępnione przez id Software. Większość z nich to jednak prawdziwe majstersztyki, zadziwiające niebanalnymi rozwiązaniami architektonicznymi, dużą dbałością o szczegóły, a także stosunkowo wysokim poziomem trudności.

W The Ultimate Doom na PC, oprócz nowego zestawu poziomów nieznacznie zmodyfikowano też oryginalne epizody gry. W niektórych mapach pojawiły się nowe elementy, takie jak np. przyciski otwierające okna w bazie UAC na Phobos, w pierwszym etapie gry. Zmianie nie uległa jednak galeria napotykanych przeciwników, a także dostępne w grze środki zagłady – wszystkie te elementy pozostały w formie, znanej z pierwotnej wersji gry z 1993 roku.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 187 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Ultimate Doom: 16+

The Ultimate Doom Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • 386 DX
  • 4 MB RAM
  • DOS