Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka The Ultimate Doom (PC)

The Ultimate Doom PC

Kompletna edycja jednej z najbardziej przełomowych strzelanin FPS w historii gatunku, opracowanej w 1993 roku przez studio id Software.

Akcji | FPP | FPS | reedycje/remastery/remaki | strzelanki

PC Windows
Okładka The Ultimate Doom (PC)

producent: id Software

wydawca: id Software

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12grudnia1995

The Ultimate Doom to zgodnie z nazwą, ostateczna wersja pierwszej części Dooma – jednej z najbardziej kultowych i przełomowych strzelanin FPS w historii komputerowej rozrywki. Oryginalna produkcja to oczywiście dzieło legendarnego studia id Software, utworzonego na początku lat 90-tych przez Johna Carmacka. Niniejsza edycja przeznaczona dla użytkowników komputerów PC powstała przy współudziale firmy GT Interactive, z której inicjatywy gra została wzbogacona o kilka modyfikacji oraz dodatkową zawartość.

Podobnie jak w większości klasycznych strzelanin FPS, fabuła gry przedstawia prostą i niezbyt wyszukaną historię. Gracze wcielają się w bezimiennego członka oddziału kosmicznych marines, który za karę trafia do tajnej placówki wojskowo-badawczej na Marsie. Sprawująca kontrolę nad obiektem korporacja UAC prowadzi tam eksperymenty z bramami, prowadzonymi do innych wymiarów. Na skutek nieprzewidzianych zdarzeń, przez bramę przedostały się jednak potworne stworzenia z piekła rodem i to im właśnie będziemy musieli stawić czoła w kolejnych etapach gry.

Zawartość The Ultimate Doom to oczywiście przede wszystkim trzy pochodzące z gry podstawowej epizody: Knee-Deep in the Dead, The Shores of Hell, oraz Inferno. Pakiet zawiera jednak również jeden całkowicie nowy, 9-poziomowy epizod o nazwie Thy Flesh Consumed. Do jego stworzenia posłużyły najlepsze i najwyżej oceniane poziomy, przygotowane przez samą społeczność graczy, czyli głównie przez zupełnie amatorskich projektantów, wykorzystujących narzędzia udostępnione przez id Software. Większość z nich to jednak prawdziwe majstersztyki, zadziwiające niebanalnymi rozwiązaniami architektonicznymi, dużą dbałością o szczegóły, a także stosunkowo wysokim poziomem trudności.

W The Ultimate Doom na PC, oprócz nowego zestawu poziomów nieznacznie zmodyfikowano też oryginalne epizody gry. W niektórych mapach pojawiły się nowe elementy, takie jak np. przyciski otwierające okna w bazie UAC na Phobos, w pierwszym etapie gry. Zmianie nie uległa jednak galeria napotykanych przeciwników, a także dostępne w grze środki zagłady – wszystkie te elementy pozostały w formie, znanej z pierwotnej wersji gry z 1993 roku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 156 głosów czytelników.

Gry podobne do The Ultimate Doom

Wymagania wiekowe The Ultimate Doom

16+

Wymagania sprzętowe The Ultimate Doom

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: 386 DX, 4 MB RAM, DOS

Sigil - nieoficjalny piąty epizod The Ultimate Doom dostępny za darmo
Sigil - nieoficjalny piąty epizod The Ultimate Doom dostępny za darmo

wiadomość1 czerwca 2019

John Romero opublikował na swojej stronie wielki mod do The Ultimate Doom zatytułowany Sigil. Możemy pobrać go za darmo i znajdziemy w nim nowe mapy, które według słów twórcy są esencją klasycznego Dooma.

John Romero zapowiedział SIGIL - megamod do oryginalnego Dooma
John Romero zapowiedział SIGIL - megamod do oryginalnego Dooma

wiadomość10 grudnia 2018

Nikomu, kto interesuje się branżą elektronicznej rozrywki, nie trzeba chyba przedstawiać Johna Romero. Współtwórca Wolfensteina 3D czy Quake'a ma zamiar zaserwować graczom ogromny mod do oryginalnego Dooma, kontynuującego historię z czwartego epizodu.

Doom po raz kolejny na platformie X360?

wiadomość6 stycznia 2007

Z klasyką wirtualnych strzelanin, czyli grą pt. Doom, posiadacze konsoli Xbox 360 mają do czynienia już od kilku miesięcy. Udostępniona w ramach systemu Xbox Live Arcade wersja to właściwie The Ultimate Doom, czyli ostateczna inkarnacja pierwszej części "Zagłady" (dodano m.in. epizod o nazwie Thy Flesh Consumed). Wygląda jednak na to, że użytkowników X360 czeka jeszcze Final Doom.

Jesienna premiera nowego produktu spod znaku Doom

wiadomość19 marca 2004

Amerykańska firma Fantasy Flight Games powinna być znana miłośnikom elektronicznej rozrywki przede wszystkim za sprawą gry planszowej (vide news z 24 czerwca 2003), powstałej w oparciu o popularną serię Warcraft. Teraz pracownicy rzeczonego podmiotu gospodarczego realizują ponoć podobny projekt na podstawie kultowej sagi Doom.