Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Blood (PC)

Blood PC

Gra akcji/FPS powstała w oparciu o engine Build, ten sam, z którego pomocy korzystano przy opracowywaniu słynnego Duke Nukem 3D. Gracz wciela się w rolę Caleba, diabelskiego pomiotu, szukającego zemsty na złym bóstwie Tchernobogu i hołdującej mu podziemnej organizacji Cabal.

Akcji | FPP | FPS | strzelanki | urban fantasy

PC Windows
Okładka Blood (PC)

wydawca: GT Interactive

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

24stycznia1997

Blood to program, który powstawał w niewyobrażalnych mękach. Projekt rozpoczęła firma Apogee, jeszcze pod nazwą Horror 3D, ale z tylko sobie znanych względów postanowiła ostatecznie zrezygnować. Później w obroty wzięła go niezależna grupa Q Studios, ale poza rewolucyjnymi pomysłami, których w końcu nie zaakceptowano, nie wniosła do gry absolutnie nic. W końcu prawa zostały sprzedane Monolith Productions i Blood zaczął przybierać realniejsze kształty.

Program powstał na bazie engine'u Build, tego samego, z którego pomocy korzystano przy opracowywaniu słynnego Duke Nukem 3D. Monolith Productions potraktował tytuł niezwykle poważnie: krwi w ich produkcie leją się olbrzymie ilości, a całość utrzymana jest w konwencji horror/gore. Gracz wciela się w rolę Caleba, diabelskiego pomiotu, szukającego zemsty na złym bóstwie Tchernobogu i hołdującej mu podziemnej organizacji Cabal. Zanim jednak dojdzie do finałowej walki, czeka Cię mordercza przeprawa przez kilkadziesiąt poziomów, podzielonych na cztery epizody, w których służący demonowi kultyści i rozmaite istoty z piekła rodem, nie mają zamiaru bezczynnie obserwować Twoich poczynań. Jeżeli jesteś przygotowany na totalną jatkę, Blood dostarczy Ci jej po dwakroć. Program oferuje obfity arsenał środków zagłady, jeden z najlepszych, jakie widziały gry FPS. Do dyspozycji gracza są widły, pistolet na race, podpalający wrogów, różne rodzaje dynamitów i broni palnej, a także miotacz ognia stworzony na bazie dezodorantu i zapalniczki, wyrzutnie rakiet, działko Tesla i prawdziwą rewolucję w grach tego typu: lalkę Voodoo, którą możemy punktować (dosłownie i w przenośni) wrogów. Jakby tego było mało, niektóre z wymienionych narzędzi, mogą strzelać na dwa sposoby, co daje już naprawdę ogromne możliwości eksterminacji przeciwników. Tych ostatnich jest zresztą w grze całkiem sporo i znacząco różnią się między sobą, co wprowadza dodatkowe walory rozrywkowe.

Do Blood pasuje tylko jedno określenie: totalna masakra. Nieustanne wybuchy, ogromna ilość posoki bryzgająca na wszystkie strony i przelatujące przez ekran ograny wewnętrzne mogą wywołać wśród bardziej wrażliwych graczy, uczucie niesmaku. Ale przecież FPS to nie tylko walka, liczy się także design poziomów i ogólny stopień ich komplikacji. I tu po raz kolejny należy chylić czoła przed programistami z Monolith Productions. Levele są po prostu obłędne, wykonane z ogromnym pietyzmem, zdecydowanie najlepsze wśród gier tamtego okresu, mimo że wykorzystany engine nie zapewniał pełnego trójwymiaru. Na entuzjastów odkrywania sekretnych miejsc, czeka ogromna ich ilość, tylko w pierwszym etapie jest ich aż 11, nie licząc super schowków, które mogą odnaleźć najbardziej doświadczeni i cierpliwi gracze.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 458 głosów czytelników.

Gry podobne do Blood

Wymagania wiekowe Blood

16+

Wymagania sprzętowe Blood

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • CPU 100MHz Intel/AMD
  • 16MB RAM
  • VGA/SVGA
Deweloper sugeruje kwietniową premierę remastera Blood
Deweloper sugeruje kwietniową premierę remastera Blood

wiadomość18 marca 2019

Zremasterowana wersja klasycznej strzelanki Blood zadebiutuje w kwietniu – tak wynika ze skasowanego już tweeta jednej z osób pracujących nad projektem. Produkcja zmierza wyłącznie na PC i będzie dostępna na platformach Steam oraz GOG.com.

Blood - zapowiedź remastera klasycznej strzelanki, pierwsze screeny
Blood - zapowiedź remastera klasycznej strzelanki, pierwsze screeny

wiadomość7 grudnia 2018

Firma Atari oraz studio Nightdive ogłosiły, że wkrótce do graczy trafi odświeżona wersja klasycznej strzelanki Blood, która pierwotnie ukazała się w 1997 roku. Nowa wersja tytułu zaoferuje lekko odświeżoną oprawę graficzną oraz wsparcie dla współczesnych systemów operacyjnych, jak i bibliotek DirectX i Vulkan.

Blood – esencja staroszkolnego FPS-a, esencja gier wideo
Blood – esencja staroszkolnego FPS-a, esencja gier wideo

wiadomość1 marca 2013

Blood to dla mnie gra wyjątkowa. Nie, nie z sentymentu, bo poznałem ją dopiero po jej premierze na GOG.com. Również nie z przywiązania do gatunku z lat młodzieńczych, ponieważ jako gracz zaczynałem na konsolach. Blood jest wyjątkowy bo takich tytułów po prostu już nie ma. Mrocznych, zabawnych, ogromnych i magicznych.

Były szef studia Monolith planuje odświeżyć grę Blood
Były szef studia Monolith planuje odświeżyć grę Blood

wiadomość5 sierpnia 2012

Jason Hall, założyciel i były dyrektor zarządzający studia Monolith Productions przymierza się do wydania odświeżonej wersji gry Blood. Strzelanina sprzed 15 lat miałaby doczekać się kilku zmian w mechanice rozgrywki, a także trafić na inne platformy sprzętowe.

Studio Monolith Productions częścią korporacji Warner Bros.

wiadomość13 sierpnia 2004

Potentat w branży telewizyjnej i kinowej, korporacja Warner Bros. wchłonęła znane studio developerskie Monolith Productions. Najbardziej rozpoznawalne produkcje tej drugiej firmy to między innymi Aliens vs Predator 2, Blood, Shogo: Mobile Armor Division oraz No One Lives Forever.