Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 stycznia 2009, 09:32

autor: Damian "Ramsik" Rams

Sony zapowiada mocną listę wydawniczą dla PSP w 2009 roku

Ubiegłe lata raczej nie obfitowały w wysyp hitów na PlayStation Portable. Konsolka Sony widocznie przegrywa z konkurencyjnym DS od Nintendo. Ci pierwsi nie zamierzają się jednak poddawać i zapowiadają, że rok 2009 będzie wyjątkowy.

Ubiegłe lata raczej nie obfitowały w wysyp hitów na PlayStation Portable. Konsolka Sony widocznie przegrywa z konkurencyjnym DS od Nintendo. Przedstawiciele tej pierwszej firmy nie zamierzają się jednak poddawać i zapowiadają, że rok 2009 będzie wyjątkowy.

Sony zapowiada mocną listę wydawniczą dla PSP w 2009 roku - ilustracja #1

Zapewnia o tym sam David Reeves z Sony Computer Entertainment Europe. Raczej niezbyt imponujący line-up konsolki w ubiegłym roku tłumaczy faktem, iż wydawcy mieli do obsłużenia cztery konsole stacjonarne oraz pecety, więc wielu z nich nie zdecydowało się na inwestycje w PSP, głównie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Kilka ciekawych gier, jak na przykład Dissidia: Final Fantasy ukazało się jedynie w języku japońskim, co skutecznie zmniejszyło ich zasięg.

Sytuacja ma się jednak diametralnie zmienić w 2009 roku. „Teraz mogę spojrzeć Wam w twarz i powiedzieć, że Line-up PSP w 2009 roku jest dwa lub trzy razy mocniejszy, niż roku temu ” – mówi Reeves.

Przenośna konsolka japońskiej firmy dała się poznać jako urządzenie, na którym lądują miniaturyzacje serii, które odniosły sukces na dużych konsolach, czyli PlayStation 2 lub rzadziej PlayStation 3. Najlepsze gry na PSP to między innymi God of War: Chains of Olympus, Killzone: Liberation czy Crisis Core: Final Fantasy VII, czyli tytuły bazujące na marce znanej z „czarnuli”. Nieszablonowe gry pojawiają się bardzo rzadko – przeciętnemu posiadaczowi PSP na myśl przyjdą raczej jedynie Patapon i dwie części Loco Roco.

Sony zapowiada mocną listę wydawniczą dla PSP w 2009 roku - ilustracja #2

Na chwilę obecną mówi się, że Nintendo DS zaoferuje w tym roku 185 gier, przy czym PSP jedynie 44. „Wszystko zależy od jakości gier, prawda? (...) To tak, jakbyś oglądał sześcioletnie dzieciaki, ganiające za piłką całą gromadą. Czasem producenci i wydawcy też to robią, i to jest właśnie to, co zrobili z DS-em ” – twierdzi Reeves. Teoria to dość chaotyczna, bo to właśnie kieszonsolka Nintendo pozwala pograć w niekonwencjonalne tytuły.

Niestety David Reeves nie pochwalił się, czym PSP pozytywnie zaskoczy nas w 2009 roku. Na horyzoncie Dissidia: Final Fantasy w wersji angielskojęzycznej, Monster Hunter Freedom Unite i Resistance: Retribution. Pozostaje mieć nadzieję, że Sony szybko wyskoczy z intrygującymi zapowiedziami.