Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 lipca 2006, 13:51

autor: Jiker

PS3 E-Distribution Initiative - odpowiedź Sony na Xbox Live Arcade

O e-Dystrybucji w wydaniu Sony wspominaliśmy już przy okazji opisu niedawnego wywiadu Kena Kutaragiego. Nie zostały jednak wtedy przedstawione żadne szczegóły związane z tzw. PS3 E-Distribution Initiative. Dzisiejsza wiadomość zmienia ten stan rzeczy.

O e-Dystrybucji w wydaniu Sony wspominaliśmy już przy okazji opisu niedawnego wywiadu Kena Kutaragiego. Nie zostały jednak wtedy przedstawione żadne szczegóły związane z tzw. PS3 E-Distribution Initiative. Dzisiejsza wiadomość zmienia ten stan rzeczy.

PS3 E-Distribution Initiative ma być dla Sony tym, czym Xbox Live Arcade jest dla Microsoftu, czyli przede wszystkim systemem rozprowadzania gier za pośrednictwem Internetu. Program jest aktualnie w fazie wstępnej produkcji, która polega głównie na przeprowadzaniu różnego rodzaju badań i tworzeniu bazy sprzętowej. Kilka faktów na jego temat zdradził w rozmowie z redakcją serwisu Gamasutra.com jeden z dyrektorów Sony Computer Entertainment America, John Hight.

Możliwość globalnej sprzedaży za pośrednictwem Internetu z pewnością ułatwia dostęp do wielu międzynarodowych, dalekich rynków. Z biznesowego punktu widzenia zaniża ona również ponoszone przez nas koszty oraz eliminuje ryzyko związane z wprowadzeniem na rynek nowego produktu – stwierdził Hight. Następnie skupił się na korzyściach związanych z wprowadzeniem e-Dystrybycji. Nowa forma dystrybucji gier zniesie wszelkie bariery stojące do tej pory przed wieloma nowymi studiami deweloperskimi. Chęć wykorzystania oryginalnych pomysłów nie będzie się wiązać z ryzykiem, typowym dla dystrybucji gier w klasycznej, pudełkowej formie.

Na pytanie redaktorów, w którym poruszono kwestię kosztów produkcji gier tworzonych dla systemu E-Distribution Initiative, Hight odpowiedział w następujący sposób: Wspieramy finansowo projekty tzw. producentów first party (czyli wchodzących w skład firmy-matki, w tym wypadku Sony). Jesteśmy również otwarci na wszelkie pomysły docierające do nas z zewnątrz. Bierzemy także pod uwagę nie finansowane przez nas gry. Zacytowana właśnie odpowiedź ukazuje, że w przeciwieństwie do Xbox Live Arcade, gdzie dostępne są jedynie pozycje deweloperów third-party, E-Distribution Initiative wspierane będzie także przez samo Sony.

Kolejne pytanie dotyczyło ewentualnych konwersji gier wydanych wcześniej na Xbox Live Arcade i odwrotnie. Szukamy świeżych, nowych pomysłów, które całkowicie wykorzystają moc PS3. Projekty Sony są unikatowe i stworzone jedynie z myślą o PlayStation 3. Niektóre z naszych gier, zważywszy na ich niekonwencjonalną konstrukcję i sprawy związane z hardwarem, nie mogłyby działać poprawnie na Xboxie 360.

Z pewnością nie są to ostatnie wieści związane z E-Distribution Initiative. Czekamy w związku z tym na kolejne, jeszcze dokładniejsze informacje.