Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 26 marca 2005, 10:51

autor: Elrond

Przejęcie Eidosa coraz bliżej

Trzeba przyznać, iż bankrutujący Eidos robi wokół siebie tyle szumu, iż temat na newsy związany z tą sprawą mamy zapewniony prawdopodobnie jeszcze przez jakiś czas. Pod koniec lutego pojawiły się pierwsze informacje na temat potencjalnego nabywcy tej firmy, następnie pogłoski te zostały zdementowane aby wraz z opublikowaniem kiepskich wyników finansowych Eidosa powrócić na nowo. W połowie marca...

Trzeba przyznać, iż bankrutujący Eidos robi wokół siebie tyle szumu, iż temat na newsy związany z tą sprawą mamy zapewniony prawdopodobnie jeszcze przez jakiś czas. Pod koniec lutego pojawiły się pierwsze informacje na temat potencjalnego nabywcy tej firmy, następnie pogłoski te zostały zdementowane aby wraz z opublikowaniem kiepskich wyników finansowych Eidosa powrócić na nowo. W połowie marca sytuacja firma stanęła na krawędzi - banki, główni wierzyciele Eidosa postawili firmie ultimatum - albo znajdzie kupca na wszystkie aktywa albo zaczną po kolei wyprzedawać jej własności intelektualne. I kiedy już wydawało się, że wydawca zostanie sprzedany firmie Elevation Partners, do akcji wkroczyła SCi. Teraz wszystko wskazuje na to, iż Eidos znajdzie się właśnie w jej rękach.

Otóż ofertę SCi (53.6 pensa za akcję) zaakceptowała firma inwestycyjna Schroder, która posiada w sumie prawie 20% wszystkich akcji Eidosa. Schroder Investment Management był jednym z najbardziej aktywnych akcjonariuszy Eidosa w zeszłym roku, agresywnie skupując jego akcje. Firma zgodziła się na sprzedaż SCi 14.99% akcji upadającego giganta, z opcją sprzedaży kolejnych 4.79% w niedługim czasie. Transakcja najprawdopodobniej zostanie przeprowadzona bezgotówkowo, ponieważ zgodnie z porozumieniem zawartym między obydwiema firmami, Schroder za każde 6 akcji Eidosa otrzyma 1 akcję SCi (łatwo zauważyć, jak nisko ceniony jest już Eidos).

Wydaje się więc, że to właśnie SCi stanie się posiadaczem pakietu kontrolnego Eidosa. Konkurencyjna oferta, pochodząca od Elevation Partners jest ofertą gotówkową podczas gdy SCi może proponować akcjonariuszom Eidosa zarówno pieniądze jak i swoje akcje, co jest bardziej kuszącą opcją. Po drugie, przedstawiciele Elevation Partners dali do zrozumienia iż zamierzają pozostawić bez zmian obecne struktury kierownicze Eidosa w przypadku jego zakupu, podczas gdy SCi opowiada się za radykalnymi zmianami zarówno w systemie zarządzania firmą jak i jej wizerunku.