Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 czerwca 2004, 14:47

autor: Speed

Menedżerska karuzela

Sytuacja na rynku gier menedżerskich (tematyka: piłkarska) staje się coraz ciekawsza. Konkurencja dla wielkiego i niezagrożonego Championship Manager, w postaci nowej gry twórców tegoż słynnego programu – Football Manager 2005, może wyjść nam, graczom tylko i wyłącznie na dobre. Zebraliśmy, specjalnie dla naszych czytelników, garść ciekawostek i nowinek z menedżerskiej sceny – a te, jak zwykle, znajdują się w dalszej części wiadomości.

Sytuacja na rynku gier menedżerskich (tematyka: piłkarska) staje się coraz ciekawsza. Konkurencja dla wielkiego i niezagrożonego Championship Manager, w postaci nowej gry twórców tegoż słynnego programu – Football Manager 2005, może wyjść nam, graczom tylko i wyłącznie na dobre. Zebraliśmy, specjalnie dla naszych czytelników, garść ciekawostek i nowinek z menedżerskiej sceny – a te, jak zwykle, znajdują się w dalszej części wiadomości.

CM5 – lokalizacja opóźniona

Informacyjną część rozpoczynamy od Cenegi i jej CM5. Jak donosi krajowy serwis CM Revolution, ekipa tłumacząca najnowszego CeeMa na nasz ojczysty język ma miesięczny poślizg w pracach. Powodem tegoż opóźnienia są pewne komplikacje z bazą danych.

Menedżerska karuzela - ilustracja #1

 

Jak dotąd, niewiadomo czy te opóźnienie wpłynie na polską datę premiery gry – chociaż trzeba przyznać, że do rynkowego debiutu jest zdecydowanie dalej, niż bliżej (Eidos planuje wypuścić grę dopiero wtedy, gdy „będzie gotowa ” – prorokuje się Święta Bożego Narodzenia AD 2004). Warto również dodać, że nad lokalizacją CM5 czuwa szóstka zapalonych i doświadczonych fanów serii, co z pewnością wpłynie pozytywnie na całokształt.

Twórcy FM 2005 pomagają dzieciom

Trudno wywnioskować, czy jest to zwykłe zagranie „pod publiczkę”, czy też faktyczny gest ze strony Sports Interactive – niemniej jednak panowie z tegoż studia developerskiego wspiera akcję charytatywną, organizowaną przez Radio 5 Live. "Shirt amnesty", bo taką nosi ona nazwę, polega na wysyłaniu starych, niepotrzebnych koszulek piłkarskich (naturalnie, takowe koszulki mogą być również nowe!) na wskazany adres – te zaś drogą morską wędrują do potrzebujących piłkarzy w Afryce.

Menedżerska karuzela - ilustracja #2

 

Trykoty piłkarskie rozdawane są najbiedniejszym ludziom, głównie dzieciom. Akcja kierowana jest głównie do ludzi zamieszkałych w Wielkiej Brytanii, aczkolwiek jeżeli ktokolwiek z naszego kraju czuje się na siłach i chce wspomóc ten szczytny ruch – nie widzimy żadnych przeciwwskazań! Szczegóły dostarczy Wam oficjalna strona chłopaków z SI Tower.

Fani CM5 na rzecz baz danych

Użytkownicy oficjalnych for dyskusyjnych obu producentów, co rusz podają nowe, nieraz ciekawe – nieraz nie, pomysły. Jeden z najnowszych tyczy się baz danych i możliwym współtworzeniu takowych przez całą społeczność graczy CM.

Menedżerska karuzela - ilustracja #3

 

Jak miało to by wyglądać? Najprawdopodobniej powstałoby specjalne forum, oddzielne dla każdej ligi, klubu, etc., gdzie gracze – pod ścisłym nadzorem przełożonych (tzw. reasercherów) – będą przesyłać swoje uwagi i sugestie odnośne tego czy innego zawodnika, klubu, etc. Jak dotąd inicjatywa ta wydaje się mało prawdopodobna, jakkolwiek panowie producenci nie przekreślili kategorycznie tego pomysłu. Niestety, nie popadli również w zachwyt. Kiedy ta wizja zostanie w końcu wtłoczona w życie? I czy w ogóle to nastąpi? Trudno cokolwiek prorokować, rzekłbym: wszystko może się zdarzyć...

Propagandy nigdy za wiele

To, że rywalizacja pomiędzy Eidosem, a Sports Interactive, nabierze bardzo barwnych rumieńców, wiadome było od dawna. Obie firmy szukają okazji do wychwalania swojego produktu w każdym możliwym miejscu, co zresztą wydaje się bardzo logiczne.

Menedżerska karuzela - ilustracja #4

 

Tym razem propagandowymi umiejętnościami pochwalił się szef wszystkich szefów w SI Tower, pan Miles Jocobsen. Rozmowa dziennikarza Times OnLine, toczona w siedzibie SI, oczywiście tyczy się głównie tematyki FM 2005 oraz ogólnej rywalizacji z największym, bezpośrednim rywalem – CM5. Bezpośrednie hiperłącze do wspomnianego wywiadu – w tym miejscu.

Chcemy chleba i pracy – pfu! – trzeciej ligi polskiej!

Jeśli już mowa o FM 2005, to na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jednej inicjatywie fanów rzeczonej gry – tym razem tych rodem z Polski. „Chcemy trzeciej ligi polskiej w FM 2006! " – z takim dumnym postulatem wyszli oni na ulice internetowego forum dyskusyjnego SI i, jak sami twierdzą, zamierzają hardo ubiegać się o ten, jakże bezcenny, narodowy skarb.

Menedżerska karuzela - ilustracja #5

 

Liczna grupa strajkujących Polaków, dzielnie wspieranych przez rewolucjonistów z importu, pod przewodnictwem polskiego ambasadora na forum, niejakiego chrisa79, twardo walczy o pojawienie się trzeciej klasy rozgrywkowej w przyszłym FM 2006. Niestety, efekty są dość mizerne. Jedyne oficjalne oświadczenie w tej sprawie brzmi mniej więcej tak: „tego typu wątki nie będą przez nas komentowane ” - co z pewnością optymistycznie nie rokuje na przyszłość. Czy argumenty zapalonych graczy, w tym głównie: siła naszej rodzimej sceny, tradycje piłkarskie oraz duże zainteresowanie trzecioligową piłką, zmiękczą twarde serca programistów? Przekonamy się za rok!

Lista płac

Serwis informacyjny z cyklu „Menedżerska karuzela” sponsoruje, jak najbardziej daleki od komercji, serwis fanowski CM Revolution – wchodząc pod adres www.cmrev.com znajdziecie więcej informacji z tej intrygującej, menedżerskiej sceny.

Z kolei dla wszystkich czytelników, bojących się wychodzić poza łamy naszego serwisu, informujemy i jednocześnie zapowiadamy, że kolejny raport z pola bitwy FM 2005 vs CM5 już wkrótce na naszym, i Waszym, GRY-OnLine.