Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 lutego 2007, 08:34

autor: Łukasz Malik

Czekając na polskie patche...

Oczekiwanie na łatki do zlokalizowanych wersji gier to problem, który nieustannie nęka polskich graczy. Dołożymy wszelkich starań aby monitorować pojawianie się patchy do polskich wersji najważniejszych tytułów i informować Was o statusie ich powstawania. Dziś na tapecie Neverwinter Nights 2 i Age of Pirates: Opowieści z Karaibów.

Oczekiwanie na łatki do zlokalizowanych wersji gier to problem, który nieustannie nęka polskich graczy. Dołożymy wszelkich starań aby monitorować pojawianie się patchy do polskich wersji najważniejszych tytułów i informować Was o statusie ich powstawania. Dziś na tapecie Neverwinter Nights 2 i Age of Pirates: Opowieści z Karaibów.

Praktycznie na równi z premierą polskiej wersji Neverwinter Nights 2 zadebiutował patch 1.03 poprawiający masę błędów, uciążliwą pracę kamery oraz wydajność. Oczywiście Polacy mogli sobie o nim pomarzyć, gra została wydana w wersji 1.02, patch 1.03 do polskiej wersji zadebiutował dopiero 25 stycznia. Został przygotowany przez CD Projekt zamiast przez Obsidian i nie można go pobrać poprzez funkcje automatycznej aktualizacji. Łatka 1.04 do wersji PL pojawiła się praktycznie na równi z resztą świata, niestety dalej jest to wersja na wpół oficjalna, przygotowana przez CD Projekt. Sam dystrybutor za bardzo się do niej nie przyznaje – link do łaty znajduje się tylko w jednym temacie na forum, nie ma o niej wzmianki na stronie CDP, nie znajdziemy jej w dziale z poprawkami ani na stronie pomocy technicznej. Na finalnego patcha 1.04, stworzonego przez Obsidian i dostępnego przez automatyczną aktualizację będziemy musieli poczekać. Jak długo? Odpowiedzi udzielił mi Maciej Figiel z CD Projektu: „Trudno nam ręczyć kiedy to będzie, bowiem już parokrotnie występowały problemy techniczne, przez które Obsidian opóźniał wydanie polskiej łatki.”

Jak widać dalsze wspieranie Neverwinter Nights 2 PL nie jawi się w różowych barwach. Obsidian pokazał już swoje niechlujstwo programistyczne przy okazji KotORa II. NwN 2 kontynuuje tą niechlubną tradycję i zarówno łatki 1.03 jak i 1.04 sprawiają problemy niezależne od wersji językowej o czym już wspominaliśmy na łamach naszego serwisu. Nie liczyłbym więc, że komunikat na poniższym screenie widoczny dla każdego posiadacza polskiej wersji Neverwinter Nights 2 zniknie zbyt szybko i nie będzie się pojawiał w przyszłości.

Czekając na polskie patche... - ilustracja #1
Czytaj: Błogosławieni którzy kupili angielską wersję...

Pora na Cenegę, która w sierpniu ubiegłego roku wydała grę Age of Pirates: Opowieści z Karaibów. Pomimo iż tytuł był obecny na rosyjskim rynku już od grudnia 2005, to w momencie polskiej premiery wciąż zawierał dużo błędów. Dopiero gdy duet Playlogic / Atari zabrał się za wydawanie gry na zachodzie, pojawiły się duże patche 1.42 z początku października, oraz 1.5 z końca grudnia. Niestety żadnego z tych patchy nie znajdziemy na stronie rodzimego wydawcy. Co ciekawe Cenega dwa tygodnie temu wypuściła na rynek reedycję zawierającą zaimplementowaną łatę 1.42. Co z posiadaczami starej wersji? O komentarz zwróciliśmy się do Cenegi. Jak się okazało łatka 1.42 do polskiej wersji nie ujrzy światła dziennego z przyczyn technicznych. Posiadacze sierpniowej wersji Age of Pirates otrzymają grę w wersji 1.42 bezpłatnie (należy zgłosić się do działu pomocy technicznej) i dopiero na tę wersję będzie się dało zainstalować patcha 1.5 PL, nad którym prace trwają, jednak termin jego debiutu nie jest jeszcze znany. Szkoda tylko, że o wymianie starych egzemplarzy wydawca nie chwalił się w informacjach prasowych dotyczących premiery poprawionej wersji.