Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 maja 2016, 20:26

autor: Kamil Zwijacz

Batman: Arkham Knight - kompendium wiedzy [Aktualizacja #12: informacje o łatkach, brak wersji Mac i Linux]

Zebraliśmy dla Was wszystkie najważniejsze informacje o czwartej części serii Batman: Arkham - Batman: Arkham Knight, tworzonej przez deweloperów z RockSteady Studios. Kompendium będzie stale aktualizowane, wraz z pojawianiem się kolejnych informacji.

Batman: Arkham Knight to czwarta odsłona serii Batman: Arkham, opowiadającej o przygodach Mrocznego Rycerza. Poniżej znajdziecie zbiór wszystkich najważniejszych informacji o tej produkcji, który będzie stale uaktualniany, wraz z pojawianiem się kolejnych szczegółów dotyczących nowego Batmana.

Aktualizacja #1: Informacje i gameplay z targów E3. Premiera produkcji została przesunięta na 2015 rok. Szczegóły znajdują się w działach „Rozgrywka” oraz „Inne”.

Aktualizacja #2: data premiery, fragmenty rozgrywki, technologia, wydania kolekcjonerskie (działy 1.1., 5.1., 6.1., 7).

Aktualizacja #3: Przesunięcie daty premiery (dział 1.1.) i nowy gameplay (dział 7).

Aktualizacja #4: wymagania sprzętowe (dział 5.2).

Aktualizacja #5: informacje o przepustce sezonowej i edycji premium (dział 6.1 i 6.2) oraz nowy zwiastun (dział 7)

Aktualizacja #6: informacje o dodatkach, obsadzie aktorskiej i systemie Dual Play (działy 3.2, 6.2 i 7).

Aktualizacja #7: premiera gry (dział 6.3).

Aktualizacja #8: problemy PC-towej wersji (dział 6.4).

Aktualizacja #9: pierwszy duży patch (dział 6.5).

Aktualizacja #10: powrót PC-towej wersji, rozpiska wszystkich dodatków i wyniki sprzedaży (działy 6.6, 6.7 i 7.3).

Aktualizacja #11: powrót PC-towej wersji – informacje o zwrotach (dział 6.6. „Aktualizacja”).

Aktualizacja #12: informacje o patchach, brak wersji Mac i Linux (dział 6.8).

Batman: Arkham Knight - kompendium wiedzy [Aktualizacja #12: informacje o patchach, brak wersji Mac i Linux] - ilustracja #1

1. Informacje ogólne

Spis treści:
  • 1. Informacje ogólne (1.1. Data premiery, 1.2. Przesunięcie premiery)
  • 2. Fabuła
  • 3. Rozgrywka (3.1. Informacje z targów E3; 3.2. Dual Play)
  • 4. Przeciwnicy i pozostałe postacie
  • 5. Technologia (5.1. Różnice między platformami sprzętowymi, 5.2. Wymagania sprzętowe PC-towej wersji)
  • 6. Inne (6.1. Wydania kolekcjonerskie, 6.2. Obsada aktorska, 6.3. Aktualizacja popremierowa / odbiór mediów, 6.4. Problemy PC-towej wersji, 6.5. Pierwszy duży patch, 6.6. Powrót PC-towej wersji, 6.7. Sprzedaż, 6.8. Kolejne patche oraz brak wersji Mac i Linux)
  • 7. Dodatki (7.1. Przepustka sezonowa, 7.2. Batgirl: A Matter of Family, 7.3. Rozpiska wszystkich dodatków)
  • 8. Multimedia

Po budzącej mieszane uczucia grze Batman: Arkham Origins od studia WB Games Montreal, firma Warner Bros. Interactive Entertainment dała zielone światło kolejnemu projektowi „ojców” serii – ekipie RockSteady Studios. Gra ukaże się na komputerach PC i konsolach Xbox One oraz PlayStation 4 najprawdopodobniej jesienią 2014 roku. Niewykluczone jednak, że debiut zostanie przełożony, gdyż niedługo po oficjalnej zapowiedzi tytułu w sieci pojawiły się niepotwierdzone informacje, głoszące przesunięcie premiery na 2015 rok. Projekt ma być ostatnią produkcją z Batmanem wyprodukowaną przez zespół RockSteady.

1.1. Data premiery

We wrześniu 2014 roku firma Warner Bros. Interactive Entertainment, wydawca Batman: Arkham Knight, ujawniła oficjalną datę premiery produkcji. Tytuł ukaże się na konsolach PlayStation 4, Xbox One i komputerach PC 2 czerwca 2015 roku.

1.2. Przesunięcie premiery

Firma Warner Bros. Interactive Entertainment zdradziła, że produkcja nie ukaże się zgodnie z planem. Tytuł zaplanowany na 2 czerwca 2015 roku zaliczy małe opóźnienie i ukaże się 23 czerwca. Studio RockSteady przeprosiło za zaistniałą sytuację, ale zespół nie chce iść na żadne kompromisy, a kilkanaście dodatkowych dni pozwoli twórcom jeszcze bardziej dopieścić wyczekiwany projekt. Jednocześnie w ramach pocieszenia opublikowano nowy materiał wideo z rozgrywką, który obejrzycie w dziale Multimedia.

2. Fabuła

Fabuła gry Batman: Arkham Knight opowiadać ma o wydarzeniach rozgrywających się rok po historii ukazanej w Batman: Arkham City. Strach na Wróble rozmieścił w Gotham City bomby z toksyną strachu, więc mieszkańcy metropolii szybko zostali z niej ewakuowani, a opustoszałe dzielnice i posterunki policji opanowali odwieczni wrogowie Mrocznego Rycerza, w tym Pingwin, Dwie Twarze, Harley Quinn i Hush. Mają oni tylko jeden cel – raz na zawsze rozprawić się z uciążliwym superbohaterem.

3. Rozgrywka

Batman: Arkham Knight utrzymane będzie w duchu poprzedniczek, jednak twórcy zatroszczą się o szereg nowości. Jedną z najważniejszych jest znaczne powiększenie obszaru działania, który ma być pięć razy większy od tego z Arkham City. Akcja rozegra się w centralnej strefie Gotham City, podzielonej na trzy wyspy. Tak duży teren działania wymusił na twórcach wprowadzenie różnych sposobów poruszania się. Oczywiście w dalszym ciągu możliwe ma być przemieszczanie się na piechotę, szybowanie, itd. ale oprócz tego zasiądziemy za sterami Batmobilu. Pojazd nie będzie służyć jednak tylko do jazdy, gdyż wykorzystamy go również w walce. Na jego wyposażeniu znajdą się m.in. rakiety i ogłuszasz, możliwe ma być używanie dopalacza, niszczenie barykad, wykonywanie „skoków” oraz katapultowanie się w czasie jazdy, by od razu przejść w tryb szybowania. Co ciekawe, będzie się go dało wezwać nie tylko stojąc twardo na ziemi, ale także w czasie lotu, by podjechał w wyznaczone miejsce, umożliwiając wpadnięcie Batmanowi do środka.

Rozgrywka w dalszym ciągu opierać ma się na eksploracji otwartego świata. Twórcy przygotują szereg misji fabularnych i sporą ilość zadań pobocznych, w tym zagadki Riddlera (Człowieka Zagadki). Podczas rozwiązywania niektórych z nich wykorzystamy Batmobil. Oprócz tego nie zabraknie walki z wieloma przeciwnikami. Opierać ma się ona na intuicyjnym systemie znanym z poprzedniczek - powróci m.in. kontra, która zostanie jednak nieco ulepszona. Każdy przeciwnik będzie mógł złapać Batmana i atakować „ładowanymi” ciosami. Możliwe ma być nokautowanie kilku wrogów jednego po drugim (maksymalnie trzech). Opcja ta nosi nazwę Fear Takedown i polega na napadaniu na grupki złoczyńców z zaskoczenia. Po każdym nokaucie czas zwalnia, pozwalając bohaterowi namierzyć kolejny cel. Oprócz tego w czasie starć wykorzystamy elementy otoczenia, np. generator prądu.

Batman znany jest z wielu różnorakich gadżetów, których nie zabraknie w Arkham Knight. Ponownie wykorzystamy m.in. Line Launcher, Grapnel Gun oraz Batarangi. Dodatkowo wszystkie gadżety szybkiego użycia będą mogły zostać zastosowane w powietrzu.

3.1. Informacje z targów E3

Podczas tegorocznych targów E3 niewielki fragment Batman: Arkham Knight został udostępniony do ogrania dziennikarzom z całego świata. Do gry udało się także dorwać naszemu wysłannikowi, dzięki czemu dowiedzieliśmy się m.in. jak jeździ się Batmobilem. Przede wszystkim pojazd obsługuje się w dwóch trybach - klasycznym oraz bojowym. W pierwszym przypadku korzystamy z pełnej mocy silnika podczas przemierzania ulic miasta Gotham, a w drugim samochód zachowuje się jak w strzelankach (strafe’owanie, celownik widoczny na ekranie). Wśród dostępnych broni znajdują się takie gadżety jak wyrzutnia rakiet, szybkostrzelny karabin maszynowy Vulcan, czy też wieżyczka strzelnicza ogłuszająca rywali. To jednak nie wszystkie funkcje Batmobilu, gdyż możliwe jest przewożenie w nim dodatkowych osób, a dzięki ukrytemu hakowi da się burzyć ściany, otwierać włazy i podnosić zniszczone fragmenty ulic, by zrobić z nich skocznie.

Pozostałe elementy gameplayu prezentują się podobnie do tego, co widzieliśmy w poprzednich odsłonach. Obawy budzi jedynie walka z pojazdami używanymi przez wrogów, która według UV-a została wciśnięta na siłę, by gracze mieli do czego strzelać w czasie jazdy Batmobilem. Niemniej zaznaczył on, że „potyczki na ulicach prezentują się bardzo widowiskowo”.

Poniżej zamieszczamy dwa materiały wideo z targów E3. W pierwszym przypadku jest to kilkuminutowy fragment rozgrywki (prezentacja tytułu odbywała się na komputerach PC), a w drugim wrażenia naszej ekipy po ograniu dema.

3.2. Dual Play

W Batman: Arkham Knight zastosowano system Dual Play, umożliwiający swobodne przełączanie się pomiędzy kilkoma bohaterami w trakcie zabawy. Opcja ta nie jest dostępna przez cały czas rozgrywki, ale podczas określonych walk możemy zacząć okładać przeciwnika Batmanem i np. wybić wroga w powietrze. W mgnieniu oka przełączamy się wtedy na innego herosa (Robin, Nightwing oraz Catwoman) i wykańczamy bandziora w locie.

Rozwiązanie to urozmaica gameplay oraz pozwala twórcom na budowanie relacji między postaciami nie tylko poprzez scenki przerywnikowe, ale także przez same starcia z wrogami.

4. Przeciwnicy i pozostałe postacie

Mroczny Rycerz nigdy nie miał łatwego życia i od samego początku musiał radzić sobie z pokręconymi antagonistami. Studio RockSteady zatroszczy się o ich całą gamę w Arkham Knight. Na naszej drodze staną: Strach na Wróble, Pingwin, Dwie Twarze, Harley Quinn, Hush i Człowiek Zagadka. Oprócz tego deweloper zatroszczy się o zupełnie nowego łotra, Rycerza Arkham (Arkham Knight), który został stworzony przez autora komiksów Geoffa Johns, we współpracy z wydawnictwem DC Comics. Antybohater ma być brutalniejszą, pozbawioną skrupułów i zmilitaryzowaną wersją Batmana.

Rycerz Arkham – nowy przeciwnik Batmana.
Rycerz Arkham – nowy przeciwnik Batmana.

5. Technologia

Produkcja działać będzie w oparciu o znacznie zmodyfikowaną technologię Unreal Engine 3. Oprócz możliwości generowania znacznie większego świata, twórcy obiecują szereg innych usprawnień. Zniknąć mają m.in. ekrany ładowania, których nie uświadczymy nawet podczas wchodzenia do budynków. Podczas zamieszek na ulicach miasta spotykać mamy grupy składające się nawet z 50 bandziorów, grabiących sklepy i przewracających pojazdy. Usprawnień doczeka się także peleryna Batmana i płaszcz komisarza Gordona. Elementy te otrzymają nową, zaawansowaną fizykę w ramach technologii Apex. Dodatkowo wszystkie scenki przerywnikowe zostaną stworzone na silniku gry, modele postaci będą znacznie bardziej szczegółowe, a deszcz spływający po ubraniu Batmana stworzy dynamiczne odbicia.

Oprawa audio zostanie stworzona przy współpracy Nicka Arundela – kompozytora, który pracował nad Arkham Asylum i Arkham City. Pomagać będzie mu David Buckley, zastępując tym samym Rona Fisha. Wśród aktorów podkładających swój głos widnieją takie nazwiska jak Kevin Conroy (Batman), Nolan North (Pingwin), Troy Baker (Dwie Twarze), Tara Strong (Harley Quinn) oraz Wally Wingert (Człowiek Zagadka).

5.1. Różnice między platformami sprzętowymi

Zafer Coban, jeden z deweloperów Batman: Arkham Knight, wyjawił, że projekt na wszystkich platformach sprzętowych (PC, PS4, XOne) ma wyglądać bardzo podobnie. Naturalnie nie znaczy to, że gra będzie identyczna na każdym urządzeniu i z pewnością użytkownikom PC-tów zostaną udostępnione dodatkowe opcje graficzne, a pomiędzy konsolami być może pojawią się różnicie w rozdzielczości (jak w wielu innych tytułach).

5.2. Wymagania sprzętowe PC-towej wersji

Dzięki firmie Nvidia poznaliśmy wymagania sprzętowe Batman: Arkham Knight, które nie należą do najniższych i niejeden starszy komputer PC niestety nie udźwignie nowych przygód Człowieka Nietoperza.

Minimalne wymagania sprzętowe:

  • Procesor: Intel Core i5-750 2.67 GHz / AMD Phenom II X4 965 3.4 GHz;
  • Karta grafiki: z obsługą bibliotek DirectX 11, układ pokroju NVIDIA GeForce GTX 660 (2 GB minimum) | AMD Radeon HD 7950 (3 GB minimum);
  • Pamięć: 6 GB RAM;
  • Twardy dysk: 45 GB wolnego miejsca;
  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 SP1 lub Win 8.1.

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

  • Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz;
  • Karta grafiki: pokroju NVIDIA GeForce GTX 760 z obsługą bibliotek DirectX 11 i 3 GB pamięci;
  • Pamięć: 8 GB RAM;
  • Twardy dysk: 55 GB wolnego miejsca.

Wymagania sprzętowe do najwyższych detali:

  • Procesor: Intel Core i7-3770, 3.4 GHz | AMD FX-8350, 4.0 GHz;
  • Pamięć: 8 GB RAM;
  • Karta grafiki: pokroju NVIDIA GeForce GTX 980 z obsługą bibliotek DirectX 11 i 3 GB pamięci.

6. Inne

Jak dowiedzieliśmy się na początku czerwca, Batman: Arkham Knight ukaże się dopiero w 2015 roku, jednak wydawca produkcji, firma Warner Bros Interactive Entertainment, nie zdradził jeszcze konkretnego terminu. Jedne źródła podają styczeń jako docelowy termin, a w internetowym sklepie Microsoftu na chwilę pojawiła się data 24 lutego. Mimo wszystko oficjalnego stanowiska w tej sprawie jeszcze nie ma.

6.1. Wydania kolekcjonerskie

Zawartość Batman: Arkham Knight Limited Edition:

  • 80-stronicowy album z grafikami koncepcyjnymi
  • SteelBook i dysk z grą
  • Komiks Batman: Arkham Knight #0 od DC Comics
  • ekskluzywne skórki postaci z komiksów DC Comics w wersji The New 52
  • Figurka Batmana
  • Dostępność: PC, PS4, XONE Cena: PC – 74,99 funtów (ok. 391 zł); PS4/XONE – 89,99 funtów (ok. 469 zł)

Zawartość Batman: Arkham Knight Batmobile Edition:

Batman: Arkham Knight - kompendium wiedzy [Aktualizacja #12: informacje o patchach, brak wersji Mac i Linux] - ilustracja #8

Batman: Arkham Knight Batmobile Edition (anulowana – szczegóły w dziale 6.3):

  • 80-stronicowy album z grafikami koncepcyjnymi
  • SteelBook i dysk z grą
  • Komiks Batman: Arkham Knight #0 od DC Comics
  • ekskluzywne skórki postaci z komiksów DC Comics w wersji The New 52
  • Ruchomy model Batmobila
  • Dostępność: PS4, XONE Cena: PS4/XONE – 169,99 funtów (ok. 886 zł)

Edycja Premium

Batman: Arkham Knight - kompendium wiedzy [Aktualizacja #12: informacje o patchach, brak wersji Mac i Linux] - ilustracja #9

Rzeczone wydanie nie jest przesadnie bogate, gdyż zawiera tylko grę oraz przepustkę sezonową. Cenę tej edycji ustalono na 54,99 funtów (około 307 zł, wersja na konsole PlayStation 4 / Xbox One) i 34,99 funtów (około 196 zł, wersja na komputery PC).

6.2. Obsada aktorska

W poszczególne postacie w grze Batman: Arkham Knight wcieli się następujący aktorzy:

  • Kevin Conroy – Batman;
  • Jonathan Banks (Breaking Bad) – komisarz Gordon;
  • John Noble (Fringe, Denethor z Władcy Pierścieni) – Scarecrow;
  • Ashley Greene (Saga Zmierzch) – Oracle / Barbara Gordon;
  • Troy Baker (Joel w The Last of Us, Talion w Middle-earth: Shadow of Mordor) – Two-Face;
  • Nolan North (Nathan Drake w serii Uncharted) – Penguin;
  • Scott Porter (Luke w The Walking Dead: Season Two od Telltale Games) – Nightwing;
  • Tara Strong (w tej samej roli w poprzednich grach z uniwersum DC) – Harley Quinn.

6.3. Aktualizacja popremierowa / odbiór mediów

23 czerwca 2015 roku Batman: Arkham Knight zadebiutowało na konsolach Xbox One, PlayStation 4 i komputerach osobistych. Tytuł został bardzo ciepło przyjęty przez media, które wychwalały świetną historię, bardzo dobrą oprawę graficzną i dopracowany gameplay. Najważniejszym minusem okazało się zbyt częste wykorzystywanie batmobilu, którym trzeba walczyć chociażby z czołgami, co nieco burzy klimat. Ogólnie produkcja okazała się jednak świetnym tytułem i obowiązkową pozycją dla fanów serii.

Wybrane recenzje gry Batman: Arkham Knight:

Niestety nie wszystko poszło zgodnie z planem. Okazało się bowiem, że wersja na komputery PC nie została do końca dopracowana. Steamową stronę Batman: Arkham Knight zalały setki komentarzy niezadowolonych użytkowników, którzy narzekali głównie na słabą optymalizację i blokadę animacji do 30 klatek. Producent zaleca, by przed rozpoczęciem zabawy zainstalować najnowsze sterowniki (AMD – standardowe i dla serii 300 oraz i Nvidia).

Warto również wspomnieć, że edycja kolekcjonerska Batmobile Edition została anulowana na kilka dni przed premierą, ze względu na niskiej jakości model pojazdu dodawany do zestawu.

6.4. Problemy PC-towej wersji

PC-towa wersja Batman: Arkham Knight okazała się sprawcą jednej z największych tegorocznych afer. Szybko po premierze wyszło na jaw, że port gry jest bardzo niedopracowany, a blokada animacji do 30 klatek na sekundę to akurat najmniejszy problem. Tytuł jest źle zoptymalizowany i kłopoty z jego działaniem mają także użytkownicy dysponujący bardzo dobrymi kartami grafiki pokroju Nvidia GTX 970 i 980. Na jaw wyszło, że za port gry odpowiada niewielka ekipa Iron Galaxy Studios, która nie poradziła sobie z powierzonym jej zadaniem. Nie znamy szczegółów sprawy, ale bardzo możliwe, że deweloper po prostu dostał za mało czasu i za mało środków na wykonanie powierzonej pracy, co zaowocowało taką, a nie inną jakością tytułu.

W związku z licznymi problemami, w Internecie pojawiły się domowe sposoby na polepszenie sytuacji, jednak wymagają one modyfikowania plików ini, a poza tym nie działają w każdym przypadku. Chwilę później zainterweniowało samo studio RockSteady, które poradziło by… zmniejszyć szczegółowość oprawy graficznej. Czarę goryczy przelały doniesienia o gorszych teksturach i braku niektórych efektów dostępnych w wersji konsolowej.

Wszystko to doprowadziło do wstrzymania sprzedaży PC-towej wersji Batman: Arkham Knight. Sytuacja dotyczy także i Polski. Firma Cenega, rodzimy dystrybutor gier Warner Bros. Interactive Entertainment, poinformowała, że gracze mogą zwracać do sklepów zakupione egzemplarze, w tym także te odpakowane i z wykorzystanymi kluczami (w przypadku oddania gry, klucz zostaje zablokowany na Steamie). Jednocześnie osoby, którym dopisało szczęście i nie mają problemów z produkcją, mogą się nią bawić normalnie. Pełny komunikat Cenegi przedstawia się następująco:

„W związku z problemami z wydajnością gry Batman: Arkham Knight na PC i decyzją Warner Bros. Interactive Entertainment o zawieszeniu dystrybucji gry na tę platformę sprzętową, w porozumieniu z wydawcą oraz sieciami sprzedaży rozpoczęliśmy proces wycofywania gry ze sklepów w Polsce. Wszyscy klienci, którzy zdążyli już zakupić grę w wersji na PC i nie spełnia ona ich oczekiwań co do jakości rozgrywki, mogą dokonać zwrotu w miejscu zakupu. Będzie to możliwe również w przypadku tych klientów, którzy zdążyli rozfoliować pudełka i aktywować klucz Steam – w takiej sytuacji wykorzystany klucz zostanie zablokowany w sieci Steam. Jednocześnie informujemy, że serwery gry cały czas działają i będą działały, tak więc osoby, które nie odczuwają niedogodności związanych z wersją na PC, będą mogły kontynuować rozgrywkę nawet w trakcie tymczasowego wycofania gry z sieci Steam.”

Koniec końców, obecnie gry nie da się kupić i nie wiemy, kiedy wróci do sprzedaży. Prace nad naprawą sytuacji trwają, a jej pierwszym efektem jest aktualizacja, z której zawartością zapoznacie się w tym miejscu.

6.5. Pierwszy duży patch

Na początku września 2015 roku posiadacze PC-towej wersji Batman: Arkham Knight doczekali się upragnionego, dużego patcha, niwelującego część błędów, poprawiającego wydajność czy też dającego dostęp do nowych opcji graficznych. Niestety nie wszystko zadziałało jak trzeba i część osób, nawet po zainstalowaniu łatki, w dalszym ciągu boryka się z rozmaitymi problemami. Zapewniono jednak, że prace nad naprawą komputerowego Batmana na tym się nie kończą i następnym celem twórców jest zapewnienie wsparcia dla technologii SLI i Crossfire, wyeliminowanie problemów z działaniem na Windowsie 7 (błąd pojawiający się na niektórych komputerach wyposażonych w 8 GB pamięci RAM) i Windowsie 10 (problemy dotykające użytkowników kart AMD), wprowadzenie trybu fotograficznego, przeniesienie dodatków znanych z konsol itd.

Najważniejsze elementy wrześniowego patcha:

  • poprawa płynności rozgrywki;
  • zoptymalizowane zużycie pamięci VRAM;
  • ulepszona wydajność na wszystkich GPU (wymagane najnowsze sterowniki);
  • nowe ustawienia graficzne;
  • naprawa błędu związanego z niskiej jakość teksturami;
  • lepsza płynność gry podczas korzystania z HDD.

6.6. Powrót PC-towej wersji

28 października 2015 roku PC-towa wersja gry Batman: Arkham Knight wróciła do sprzedaży. W ramach przeprosin firma Warner Bros. Interactive Entertainment rozdaje za darmo wszystkim osobom, które posiadają już tytuł lub kupią go do 16 listopada 2015 roku, następujące produkcje: Batman: Arkham Asylum GOTY, Batman: Arkham City GOTY, Batman: Arkham Origins oraz Batman: Arkham Origins Blackgate. Wymienione pozycje zostaną przypisane do steamowego konta najpóźniej do grudnia 2015 roku.

Oprócz tego w styczniu 2016 roku ukaże się darmowy dodatek Community Challenge Pack, a ponadto wraz z Valve zorganizowano promocję, w ramach której posiadacze gry otrzymają przedmioty do Team Fortress 2.

Jednocześnie wraz z produkcją opublikowano kolejną aktualizację, która ostatecznie przywróciła PC-towe Batman: Arkham Knight do stanu używalności. Deweloperzy stwierdzili jednak, że w przypadku komputerów działających pod kontrolą Windowsa 10 warto posiadać 12 GB pamięci RAM, a na Windowsie 7 przy dłuższych sesjach tytuł może mieć problemy z działaniem – w takim przypadku wystarczy go wyłączyć i włączyć raz jeszcze.

Aktualizacja:

Gdy wydawało się, że PC-towy Batman: Arkham Knight w końcu wrócił do życia i na tym zakończą się wszystkie kłopoty tej produkcji, okazało się, że jednak tak się nie stanie. Spora część użytkowników gry cały czas ma bowiem problemy z rzeczonym wydaniem. W związku z tym firma Warner Bros. Interactive Entertainment, wydawca tytułu, zdecydowała się na kolejny krok. Do końca 2015 roku przyjmowane są wszystkie zwroty produkcji zakupionej w sklepie Steam, bez żadnego wyjątku. Oznacza to, że nieważne czy spędziłeś z grą godzinę, dwie, czy też skończyłeś ją całą – jeżeli nabyłeś tytuł na platformie Valve, to możesz go zwrócić (wraz z nim da się także oddać Season Pass) bez żadnych problemów.

Jednocześnie studio RockSteady zapewniło, że zamierza dalej naprawiać PC-towego Batmana, aczkolwiek przyznało, że z niektórymi problemami nie będzie się dało nic zrobić. O tego typu przypadkach mamy być informowani na bieżąco.

Batman: Arkham Knight - kompendium wiedzy [Aktualizacja #12: informacje o patchach, brak wersji Mac i Linux] - ilustracja #12

6.7. Sprzedaż

Batman: Arkham Knight w ciągu kilku miesięcy od premiery sprzedało się w nakładzie przekraczającym 5 milionów egzemplarzy. Wynik ten osiągnięto głównie na konsolach PlayStation 4 i Xbox One, gdyż wersja PC-towa tuż po premierze została wycofana z obiegu ze względu na liczne problemy techniczne.

6.8. Kolejne patche oraz brak wersji Mac i Linux

Od momentu powrotu do sprzedaży PC-towej wersji gry Batman: Arkham Knight w październiku 2015 roku, tytuł doczekał się kilku kolejnych łatek. Ostatnia z nich ukazała się w marcu 2016 roku i poprawiła płynność oraz dynamikę walki. Natomiast wcześniejsze patche usprawniły i naprawiły szereg rozmaitych elementów, w tym:

  • błąd powodujący zawieszanie się gry na systemie operacyjnym Windows 10, gdy klawiatura była ustawiona na jeden z azjatyckich języków;
  • sterowanie przy użyciu myszki i klawiatury;
  • stabilność działania oraz wykorzystywanie pamięci VRAM;
  • problemy z renderowaniem cieni;
  • złe przyznawanie nagród w AR Challenges;
  • wprowadzono możliwość włączenia Quick Photo Mode przy użyciu myszki i klawiatury w trakcie jazdy batmobilem;
  • ulepszono działanie gry na niektórych notebookach.

Oczywiście to nie wszystko – o pozostałych zmianach przeczytacie w tym miejscu. Warto jednak zauważyć, że starania deweloperów przyniosły efekty i dzięki nowemu systemowi oceniana na Steamie, możemy zauważyć, że obecnie gra zbiera już pochlebne opinie.

Oprócz tego w lutym 2016 roku poinformowano, że Batman: Arkham Knight nie trafi na komputery Mac i system operacyjny Linux.

Batman: Arkham Knight - kompendium wiedzy [Aktualizacja #12: informacje o patchach, brak wersji Mac i Linux] - ilustracja #13

7. Dodatki

Batman: Arkham Knight doczeka się kilku dodatków fabularnych oraz mniejszych DLC. Z ujawnionych przez studio RockSteady informacji wynika, że po premierze gracze otrzymają:

  • Batgirl: A Matter of Family – prequel „podstawki”, w którym wcielimy się w tytułową Batgirl i trafimy do zupełnie nowej lokacji;
  • The Season of Infamy – dodatkowe misje fabularne, w których jako Batman zmierzymy się z kolejnymi super złoczyńcami;
  • Gotham City Stories – kolejne misje, rozgrywane zarówno przed, jak i po wydarzeniach z Batman: Arkham Knight. Podczas zabawy pokierujemy przyjaciółmi Człowieka Nietoperza.

Oprócz tego otrzymamy także Batmobile, czyli dodatek z różnymi modelami pojazdu Batmana, którymi będziemy się ścigać po specjalnych trasach. Ponadto pojawią się mapy dla trybu wyzwań oraz nowe skórki Batmana, Robina, Nightwinga i Catwoman.

7.1. Przepustka sezonowa

Firma Warner Bros., wydawca produkcji, sprzedawać będzie Season Pass, zapewniający dostęp do wszystkich dodatków oraz pozwalający zaoszczędzić nieco pieniędzy w stosunku do sytuacji, gdybyśmy kupowali każde DLC z osobna. Cena przepustki wyniesie 32,99 funtów, czyli około 180 zł. Kolejne rozszerzenia ukazywać mają się przez sześć miesięcy od momentu premiery „podstawki”.

7.2. Batgirl: A Matter of Family

W połowie lipca 2015 roku na konsolach Xbox One i PlayStation 4 zadebiutował pierwszy dodatek fabularny do Batman: Arkham Knight - Batgirl: A Matter of Family. W produkcji wcielamy się w tytułową Batgirl, starającą się wraz z Robinem uratować swojego ojca, komisarza Jima Gordona, który został porwany przez Jokera. Oprócz nowych zadań, deweloperzy (za tytuł odpowiada ekipa WB Games Montreal) udostępnili także lokację Seagate Amusement Park. Akcja dodatku rozgrywa się przed wydarzeniami ukazanymi w „podstawce”.

7.3. Rozpiska wszystkich dodatków

Aktualizacja – wszystkie wymienione niżej dodatki ujrzały już światło dzienne.

Studio Rocksteady w połowie października 2015 roku opublikowało listę wszystkich nadchodzących dodatków. W większości przypadków mamy do czynienia z mniejszymi DLC z rozmaitymi wyzwaniami, ale wymieniono również dodatkowe misje fabularne, czy też skórki dla postaci.

Październik:

  • Batman Classic TV Series Batmobile Pack (trasy Batcave Set i Penguin’s Dockyard, Classic TV Series Catwoman (nowa skórka), Classic TV Series Robin (nowa skórka));
  • 1970s Batman Themed Batmobile (nowa skórka);
  • Crime Fighter Challenge Pack #3 (wyzwania AR: Chemical Reaction, Stage Fright, Cauldron Speedway TT, Guardians, Precinct, Vertigo).

Darmowe aktualizacje:

  • wybór postaci w AR Combat Challenges;
  • tryb trudności Hard w AR Combat i Batmobile Combat Challenges.

Listopad:

  • 2016 Batman vs. Superman Batmobile Pack (2016 Batman vs. Superman – skórka Batmana i 2016 Batman v Superman - Batmobil);
  • Wayne Tech Pack (trasy Proving Ground i Waynetech Loop);
  • Arkham Episode: Catwoman’s Revenge (1 misja fabularna i 2 mapy do wyzwań AR);
  • Arkham Episode: A Flip of a Coin (Robin) (1 misja fabularna i 2 mapy do wyzwań AR);
  • aktualizacja Arkham Episodes AR Challenge zawierająca nowe mapy z GCPD Lockdown;
  • Robin and Batmobile Skins Pack (skórki Robin Themed Batmobile i Original Tim Drake Robin);
  • Riddler Themed Batmobile (nowa skórka);
  • Crime Fighter Challenge Pack #4 (wyzwania AR: Clockwork, Credit Crunch, High Flyers, Quarantine, Wild Cat, Divine Intervention).

Darmowa aktualizacja:

  • wybór postaci w AR Invisible Predator Challenges.

Grudzień:

  • Season of Infamy: Most Wanted Expansion (misje: Beneath The Surface (Killer Croc), In From the Cold (Mister Freeze), Wonderland (Mad Hatter), Shadow War (Ra’s Al Ghul));
  • 2008 Movie Batman (nowa skórka);
  • oryginalny Batmobil Arkham;
  • Crime Fighter Challenge Pack #5 (6 nieujawnionych wyzwań AR).

8. Multimedia