Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

30. Gry RPG PC Windows

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 30. Najpopularniejsze gry z gatunku rpg na platformę PC.

RPG. Gatunek gier, w skład którego wchodzą wszelkie produkcje z przeważającą liczbą elementów rozwoju prowadzonego bohatera (bądź grupy bohaterów) i rozbudowanych statystykach postaci, a także cechujące się wielowątkową fabułą i wielowątkowymi questami. Zaliczmy do niej zarówno klasyczne gry RPG bazujące na walce turowej i zasadach rodem z "papierowych gier RPG" (Baldur's Gate, Fallout), jak i RPG akcji z dynamiczną walką toczoną w czasie rzeczywistym (seria Gothic) oraz jRPG, czyli bardzo charakterystyczne tytuły bazujące na stylistyce i kulturze państw dalekiego wschodu, w tym anime i mandze (cykle Final Fantasy i Kingdom Hearts).

Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?

Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Wybrane:

gry RPG
Wildermyth
Wildermyth

RPG wrzesień 2021 (wczesny dostęp od 13 listopada 2019)

Taktyczna gra RPG, w której przygody są generowane losowo. W Wildermyth prowadzimy do boju drużynę herosów, którzy ze zwykłych farmerów stopniowo przemieniają się w zaprawionych w boju wojowników, łowców czy magów.

Vambrace: Cold Soul
Vambrace: Cold Soul

RPG 28 maja 2019

Przypominająca Darkest Dungeon gra RPG typu roguelike, w której staramy się odbić miasto z rąk złych mocy. Pewnego dnia pojawia się tajemnicza nieznajoma, mogąca stać się ostatnią nadzieją dla walczących.

Immortal: Unchained
Immortal: Unchained

RPG 7 września 2018

RPG akcji zaliczane do podgatunku soulslike. Produkcja studia Toadman Interactive, znanego z Bloodsports.TV, pod wieloma względami przypomina słynny cykl Dark Souls, ale w odróżnieniu od niego skupia się na walce przy użyciu broni palnej. Gracze wcielają się w istotę określaną mianem „żywej broni”, która została wypuszczona z wiecznego więzienia, gdyż tylko ona może powstrzymać nadchodzący kataklizm. Rozgrywka w Immortal: Unchained jest bardzo wymagająca.

Sunless Sea: Zubmariner
Sunless Sea: Zubmariner

RPG 11 października 2016

Podstawowa wersja Sunless Sea wraz z dodatkiem Zubmariner, gry łączącej elementy strategii, przygodówki i roguelike’owego RPG. Sunless Sea przedstawia historię rozgrywającą się w steampunkowym uniwersum. Podczas zabawy musimy dbać o relacje z członkami załogi, a także kontrolować poziom tlenu na pokładzie i monitorować działanie sonaru, wskazującego zarówno potencjalnych przeciwników jak i kolejne miejsca godne odwiedzenia.

Grimm: Dark Legacy
Grimm: Dark Legacy

RPG 2 listopada 2016

Survivalowe RPG z rozbudowanymi opcjami sieciowymi, wydane w modelu free-to-play. Oparta na motywach popularnego serialu telewizji NBC gra Grimm: Dark Legacy jest dziełem studia Artplant, twórców Battlestar Galactica Online. Pod względem rozgrywki i stylistyki tytuł przypomina wysoko oceniany survival Don’t Starve. W Grimm: Dark Legacy wcielamy się w początkującego Grimma, łowcę baśniowych istot znanych jako Weseni, które mieszkają między ludźmi.

The Elder Scrolls V: Skyrim VR
The Elder Scrolls V: Skyrim VR

RPG 3 kwietnia 2018

Specjalna wersja piątej części popularnej serii gier RPG akcji firmy Bethesda, stworzona z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej oraz dedykowanych im kontrolerach ruchowych. Pod względem fabuły The Elder Scrolls V: Skyrim VR nie różni się od tradycyjnej wersji gry i zabiera nas w podróż do fantastycznego świata, który staje w obliczu zagrożenia ze strony smoków i stojącego na ich czele Alduina.

The Elder Scrolls Online: Morrowind
The Elder Scrolls Online: Morrowind

RPG 6 czerwca 2017

Kolejne duże rozszerzenie do MMORPG-a The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited od ZeniMax Online Studios. The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited - Morrowind pozwala nam zwiedzić wyspę Vvardenfell, znajdującą się na terenie tytułowej prowincji Morrowind. Fabuła koncentruje się na tajemniczej chorobie, która dotknęła Viveca – jednego z członków Trójcy, czyli boskich strażników tego terytorium. Zadaniem graczy jest znalezienie lekarstwa i przywrócenie mu sił.

Prince of Qin
Prince of Qin

RPG 22 sierpnia 2002

Gra akcji cRPG przenosząca nas dwadzieścia dwa wieki wstecz, w okres ostatnich 20 lat panowania dynastii Qin, kiedy to jako książe Fu Su walczymy o odzyskanie prawowitego tronu Cesarstwa Chińskiego.

LEGO Universe
LEGO Universe

RPG 22 października 2010

LEGO Universe to gra MMO w całości zbudowana z cyfrowych klocków LEGO. Idealnie wpisuje się ona w filozofię produktów LEGO i ma na celu połączyć całą światową wspólnotę, jaka wytworzyła się wokół nich w ciągu 75 lat, od czasu ukazania się pierwszego wyrobu tej duńskiej firmy.

Albion
Albion

RPG 15 czerwca 1996

Ciekawy cRPG rozgrywający się na obcej planecie Albion, gdzie jako pilot Tom Driscoll musimy poznać obyczaje obcej rasy i uratować planetę od zagłady.

Utopia City
Utopia City

RPG 2 grudnia 2005

Utopia: City to dzieło rosyjskich developerów z firmy Parallax Art Studios, odpowiedzialnych m.in. za Liquidatora. Gra reprezentuje gatunek pierwszoosobowych shooterów z elementami RPG a jej fabuła przypomina nieco główny wątek Matrixa.

Two Worlds II: Pirates of The Flying Fortress
Two Worlds II: Pirates of The Flying Fortress

RPG 20 września 2011

Dodatek do drugiej części serii action RPG polskiego studia Reality Pump, który w naszym kraju ukazał się w ramach wydania Two Worlds II: Game of the Year Edition. Pirates of The Flying Fortress oferuje nową kampanię, która rozgrywa się na niezbadanym dotąd obszarze. Opowieść dodatku koncentruje się na kapitanie piratów i jego załodze, uwięzionych na przeklętym archipelagu. Gracz pomaga korsarzowi w uratowaniu jego ukochanej, odnalezieniu legendarnego skarbu oraz stłumieniu buntu na statku.

Dark Age of Camelot
Dark Age of Camelot

RPG 9 października 2001

Gra typu MMORPG, osadzona w realiach średniowiecza przepełnionego magią i fantastycznymi postaciami. Po śmierci króla Artura dochodzi do konfliktu, w którym uczestniczą trzy strony: Albion, Migdard i Hibernia. Tworzymy postać, opowiadamy się po jednej ze stron i wyruszamy w podróż po mitycznej Europie, pełnej zadań, wyzwań, czarów i przedmiotów. Wraz z innymi graczami możemy tworzyć grupy i przymierza.

The Fall: Last Days of Gaia
The Fall: Last Days of Gaia

RPG 17 listopada 2004

Innowacyjna gra cRPG z pełnym niespodzianek i zarazem bardzo oryginalnym wątkiem fabularnym. Akcja The Fall rozgrywa się w roku 2083, kiedy ludzkość cofnęła się w rozwoju do czysto prymitywnego i anarchicznego poziomu w wyniku konfliktu nuklearnego.

Shakes and Fidget
Shakes and Fidget

RPG 24 lutego 2016

Shakes and Fidget to utrzymana w humorystycznym stylu gra RPG o przeglądarkowych korzeniach. Jako wojownik, mag lub łucznik gracz rozpoczyna awanturniczą karierę w świecie fantasy inspirowanym Światem Dysku Terry'ego Pratchetta.

World of Warcraft: Cataclysm
World of Warcraft: Cataclysm

RPG 7 grudnia 2010

World of Warcraft: Cataclysm to trzeci dodatek do bestselerowej gry MMORPG firmy Blizzard Entertainment. Rozszerzenie zmienia oblicze świata Azerothu, powodując degradację części regionów, ale także udostępniając nowe obszary. Wśród nowości twórcy wprowadzili m.in. dwie grywalne rasy - gobliny i Worgeni, a także podnieśli maksymalny poziom postaci.

World of Darkness
World of Darkness

RPG prace wstrzymane

World of Darkness to oparta na popularnej serii gier fabularnych wydawnictwa White Wolf produkcja z gatunku MMORPG, za której powstanie odpowiada ekipa deweloperska studio Crowd Control. Gracze wcielają się role wampirów zamieszkujących tytułowy Świat Mroku i uczestniczą w trwającym od wieków konflikcie pomiędzy prastarymi rodami.

Zombie Shooter 2
Zombie Shooter 2

RPG 23 września 2009

Zombie Shooter 2 to druga odsłona wydanej w 2008 roku gry action-RPG studia Sigma-Team. Gracz kieruje poczynaniami jednej z kilku dostępnych postaci, a jego zadaniem jest odeprzeć inwazję nieumarłych i przeżyć w zrujnowanym mieście. Twórcy przewidzieli kilka wariantów zabawy, w tym tryby Survive i Gun Stand.

Elsword
Elsword

RPG 27 grudnia 2007

Elsword Online to udostępniana na zasadzie „free-to-play” gra MMO, łącząca elementy side-scrollowej platformówki, bijatyki z rodzaju beat'em up i cRPG. Tytuł wyprodukowany został przez firmę KOG Games. Gracze wcielają się w mieszkańców fantastycznego świata, który staje się celem inwazji potworów. Oprawa wizualna gry utrzymana jest w konwencji komiksu manga.

Might and Magic III: Isles of Terra
Might and Magic III: Isles of Terra

RPG 29 lipca 1991

Trzecia odsłona popularnej serii gier cRPG, wykreowanej przez Jona Van Caneghema i jego studio New World Computing. W grze Might and Magic III: Isles of Terra nikczemny Sheltem, którego ścigaliśmy w poprzednich częściach cyklu, dostaje się w końcu do świata Terra, gdzie pierwotnie sprawował swoje rządy. Jego śladem podąża zaś niestrudzony Corak, spotykając na swej drodze zupełnie nową drużynę śmiałków, pochodzących z ojczyzny Sheltema.

Monster Hunter Online
Monster Hunter Online

RPG 18 sierpnia 2013

Zrealizowana w konwencji MMO, spin-offowa odsłona popularnej serii gier action-RPG, w której podstawowym zajęciem graczy jest polowanie na rozmaite potwory. Cykl zadebiutował w 2004 roku na konsoli PlayStation 2, a za jego powstanie od początku odpowiada japoński gigant Capcom, który tym razem połączył siły ze znaną z Call of Duty Online ekipą Tencent Games. W grze przenosimy się do ogromnego, otwartego świata i wcielamy w tytułowego łowcę potworów.

StarCrawlers
StarCrawlers

RPG 23 maja 2017

Utrzymana w klimacie science fiction z elementami cyberpunku pierwszoosobowa gra RPG, nawiązująca do klasyki gatunku dungeon crawlerów. W produkcji studia Juggernaut Games zwiedzamy wnętrza stacji kosmicznych i walczymy z zamieszkującymi je maszynami. W StarCrawlers stajemy na czele grupy kosmicznych szperaczy, których zadaniem jest zbadanie wraku ogromnego statku, zmierzającego pierwotnie na nieznaną planetę celem jej skolonizowania.

Dragon's Dogma Online
Dragon's Dogma Online

RPG 31 sierpnia 2015

Sieciowa odsłona popularnej serii RPG akcji firmy Capcom, zapoczątkowanej w roku 2012 konsolową grą Dragon’s Dogma. W grze przenosimy się do całkiem nowej krainy zwanej Lestarią i wcielamy się w członka drużyny, która poluje na potężnych przeciwników oraz odkrywa kolejne sekrety świata gry. Kontrolowaną przez nas postać (jak i całą drużynę) możemy stworzyć za pomocą niezwykle rozbudowanego kreatora.

Lords of Xulima: A Story of Gods and Humans
Lords of Xulima: A Story of Gods and Humans

RPG 14 listopada 2014

Klasyczna gra RPG z turowym systemem walki, utrzymana w klimatach fantasy. Gracz wciela się w wybrańca ludzi, który wyrusza na wschód w poszukiwaniu tajemniczej krainy Xulima, według legend zamieszkiwanej przez pradawnych bogów. Celem jest przywrócenie równowagi i okiełznanie tragicznego w skutkach konfliktu wojennego, mogącego doprowadzić gatunek ludzki do zagłady.