Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4XONE
Okładka Mass Effect: Legendary Edition (PS4)

Mass Effect: Legendary Edition

Zestaw zremasterowanych wersji trzech pierwszych części serii Mass Effect. Mass Effect: Legendary Edition pozwala nam przeżyć przygody komandora Sheparda i prześledzić jego przygotowania do batalii pomiędzy rasami zamieszkującymi galaktykę a złowrogimi Żniwiarzami.

RPG | TPP | science fiction | kosmiczne | pakiet | reedycje/remastery/remaki | RPG akcji | Find Your Next Game

Okładka Mass Effect: Legendary Edition (PS4)

data premiery gry:

2021

PS4 XONE

Mass Effect Trilogy: Legendary Edition to kompilacja zremasterowanych wersji trzech pierwszych odsłon kultowego cyklu gier RPG akcji pod tytułem Mass Effect. Za jej wydaniem stoi posiadająca prawa do marki firma Electronic Arts.

Fabuła

Akcja gier tworzących zestaw Mass Effect: Legendary Edition toczy się w XXII wieku. Odnalezienie starożytnej technologii opracowanej przez wymarłą rasę Protean pozwoliło ludzkości na spełnienie marzeń o lotach międzygwiezdnych, a w konsekwencji – znalezienie swojego miejsca w Cytadeli, czyli gigantycznej stacji kosmicznej stanowiącej centrum polityki, handlu i kultury dla całej Drogi Mlecznej.

Głównym bohaterem serii jest komandor Shepard. Jako pierwsze ludzkie Widmo, czyli zaprzysiężony obrońca pokoju, bohater (lub bohaterka, gdyż możemy wybrać płeć prowadzonej postaci) musi pokrzyżować plany Sarena, który nie tylko zdradził zasiadającą w cytadeli Radę, lecz także sprowadził zagrożenie na całą galaktykę. Szybko okazuje się jednak, że Saren jest jedynie pionkiem, a prawdziwym śmiertelnym niebezpieczeństwem dla ras zamieszkujących Drogę Mleczną są Żniwiarze – antyczna rasa maszyn, która cyklicznie sterylizuje galaktykę z organicznego życia. W drugiej odsłonie cyklu Shepard zawiera sojusz z organizacją Cerberus, by rozwiązać zagadkę zaginięć całych ludzkich kolonii na obrzeżach Drogi Mlecznej, i trafia na trop rasy Zbieraczy próbującej przyspieszyć zbliżająca się wielkimi krokami inwazję. Tę ostatnią mamy natomiast okazję zobaczyć w trzeciej części serii, w której chcąc wygrać (a przynajmniej próbując), Shepard musi zdobyć jak najwięcej sojuszników. Wszystko po to, by wspólnie z nimi stanąć do walki w ostatecznej bitwie, w której stawką jest przetrwanie żywych istot zamieszkujących Drogę Mleczną.

Mechanika

W grach zawartych w zestawie Mass Effect Trilogy: Legendary Edition akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Motorem tych produkcji są rozbudowane zadania popychające fabułę do przodu, którym towarzyszą liczne misje poboczne. Komandor Shepard nie jest przy tym skazany na samotną przeprawę, gdyż w miarę postępów dołączają do niego kolejni towarzysze, z którymi z czasem może nawiązywać bliskie relacje. Nasze centrum dowodzenia stanowi natomiast Normandia, czyli futurystyczny statek kosmiczny, którym podróżujemy, wybierając cele na mapie galaktyki. Poza tym jest to swego rodzaju mobilna baza, po której możemy swobodnie się poruszać w przerwach od wykonywania zadań. Choć w drugiej i trzeciej części serii po poziomach ulokowanych przede wszystkim na rozmaitych planetach przemieszczamy się wyłącznie na piechotę, w pierwszej odsłonie cyklu otrzymujemy do dyspozycji również czterokołowy pojazd M35 Mako, pozwalający na szybką eksplorację rozległych połaci terenu.

Ważnym elementem gier tworzących opisywaną kompilację jest również walka z przeciwnikami. Starcia toczą się w czasie rzeczywistym, a w ich trakcie musimy nie tylko umiejętnie korzystać z możliwości dostępnego uzbrojenia (w arsenale znajdziemy głównie broń palną, w tym futurystyczne egzemplarze opracowane przez obce rasy), lecz również robić użytek z rozmaitych zdolności bojowych (na czele z przypominającymi telekinezę umiejętnościami biotycznymi) oraz wydawać polecenia podkomendnym (choć drużyna Sheparda jest znacznie większa, na misje możemy zabierać jedynie dwoje towarzyszy). W zamian za eliminację adwersarzy i realizację zadań otrzymujemy punkty doświadczenia oraz awansujemy na kolejne poziomy, stopniowo rozwijając bohatera i towarzyszące mu postacie.

Warto przy tym pamiętać, że nie samą walką Widmo żyje, a wiele problemów można rozwiązać nie za pomocą siły, lecz rozmowy; z tego względu od czasu do czasu wielce przydatne okazują się nie zdolności bojowe, lecz umiejętności krasomówcze. Ponadto często dokonujemy tu wyborów, które rzutują nie tylko na przebieg opowieści, lecz także na charakter naszej postaci oraz jej relacje z drużyną.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Mass Effect: Legendary Edition

Wymagania wiekowe Mass Effect: Legendary Edition

18+

Mass Effect Legendary Edition otrzymało kategorię wiekową w Korei
Mass Effect Legendary Edition otrzymało kategorię wiekową w Korei

wiadomość14 października 2020

Mass Effect: Legendary Edition pojawiło się na stronie koreańskiej agencji przyznającej kategorie wiekowe grom. Jest to kolejne potwierdzenie istnienia zremasterowanej trylogii kosmicznego cyklu i może zwiastować rychłą zapowiedź pakietu.

Plotka: remaster Mass Effect Trilogy zalicza opóźnienie
Plotka: remaster Mass Effect Trilogy zalicza opóźnienie

wiadomość26 września 2020

Jeff Grubb z serwisu VentureBeat poinformował o przesunięciu premiery rzekomego pakietu Mass Effect: Legendary Edition. Odświeżona kosmiczna trylogia studia BioWare ma ukazać się dopiero w przyszłym roku.

Mass Effect Trilogy Remaster ma mieć podtytuł Legendary Edition
Mass Effect Trilogy Remaster ma mieć podtytuł Legendary Edition

wiadomość22 września 2020

Remaster trylogii Mass Effect podobno otrzyma podtytuł, który nie będzie brzmiał „Remastered”. Poza tym pojawiły się doniesienia, zgodnie z którymi kompilacja miałaby początkowo ominąć konsolę Nintendo Switch.

Mass Effect Trilogy Remastered w portugalskim sklepie
Mass Effect Trilogy Remastered w portugalskim sklepie

wiadomość16 września 2020

Pre-ordery zremasterowanej trylogii Mass Effect weszły do oferty portugalskiego sklepu. Zniknęły jednak tak szybko, jak się pojawiły. Jest to kolejny tego typu przypadek na przestrzeni ostatnich tygodni.

Październikowa premiera Mass Effect Trilogy Remastered niepewna
Październikowa premiera Mass Effect Trilogy Remastered niepewna

wiadomość30 sierpnia 2020

Jeden z dziennikarzy growych zapewnia, że wcześniejsze plotki o remasterze trylogii Mass Effecta są prawdziwe. Premiera gry jest zaplanowana na październik 2020, ale może ulec zmianie.

PS4
XONE