Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Tainted Grail: The Fall of Avalon (PC)

Tainted Grail: The Fall of Avalon PC

Elektroniczna adaptacja kooperacyjnej gry planszowej, osadzonej w mrocznym uniwersum fantasy inspirowanym legendami arturiańskimi. Rozbudowany scenariusz tego tytułu został opracowany przez znanego pisarza fantasy, Krzysztofa Piskorskiego.

RPG | fantasy | turowe | planszowe | elementy strategiczne | polskie | crowdfunding | indie | kooperacja

PC Windows
Okładka Tainted Grail: The Fall of Avalon (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

2020

Tainted Grail: The Fall of Avalon to rozbudowana cyfrowa gra planszowa, której akcja jest osadzona w mrocznym świecie fantasy, inspirowanym legendami arturiańskimi. Produkcja została opracowana przez wrocławskie studio Awaken Realms i sfinansowana dzięki kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarer. Co ciekawe, zebranie potrzebnej kwoty zajęło mniej niż minutę, zaś łącznie udało się zgromadzić blisko 5 mln funtów – czyli ponad 24 mln złotych (to przeszło 123 razy więcej niż oczekiwali twórcy).

Fabuła

Akcja Tainted Grail: The Fall of Avalon toczy się w mrocznym świecie fantasy. Ludzkość zdobyła nad nim kontrolę wbrew woli bogów, a teraz musi zapłacić za to cenę – nadchodzi tajemnicza siła zwana Wyrdness, a jej dotyk sprawia, że kraina umiera kawałek po kawałku – tylko po to, by odrodzić się i ponownie umrzeć. Rozbudowana fabuła gry ma charakter nieliniowy – składa się na nią szereg opowieści (rozdziałów) o łącznej długości przeszło 100 tys. słów. Autorem scenariusza jest pisarz fantasy Krzysztof Piskorski.

Mechanika

Zabawa w Tainted Grail: The Fall of Avalon rozpoczyna się od wyboru bohatera – każdy z nich jest konkretną postacią z własną historią, unikatową umiejętnością dającą przewagę nad innymi oraz wadą, która równie mocno determinuje to, jak się nim gra. Następnie gracz rozgrywa kolejne tury, przemierzając planszę i eksplorując pełną sekretów krainę. Na każdym kroku zmuszeni jesteśmy radzić sobie z różnymi wydarzeniami. Często z sytuacji jest więcej niż jedno wyjście (np. walka lub dyplomacja). Niejednokrotnie musimy też podejmować trudne wybory, które kształtują świat i mogą mieć konsekwencje w dalszej części gry.

W miarę postępów w rozgrywce podróżowanie po mapie staje się coraz cięższe – wszystko dlatego, że słabną tzw. Menhiry Obronne, w efekcie czego Wyrdness dotyka kolejnych regionów. Podróż staje się więc swoistą łamigłówką – musimy planować następne kroki, starając się omijać miejsca, w których nie powinno nas być.

Nasz heros nie jest jednak bezbronny – walcząc i radząc sobie z wyzwaniami fabularnymi, stopniowo rozwija swoje umiejętności i zdobywa nowe przedmioty. Rozwój następuje na kilku osiach przeciwstawnych atrybutów (np. Empatia kontra Agresja czy Praktyczność kontra Duchowość). Nasze wybory i zachowanie decydują o tym, do jakich zdolności będziemy mieli dostęp.

Tryby gry

W Tainted Grail: The Fall of Avalon możemy grać samotnie lub z innymi – w ramach czteroosobowego trybu kooperacyjnego.

Kwestie techniczne

Tainted Grail: The Fall of Avalon jest cyfrową grą planszową, w związku z czym na jej oprawę graficzną składają się głównie interfejs użytkownika oraz dwuwymiarowe ilustracje. Na uwagę zasługuje tutaj niezwykle ciekawy, efektowny, ale i mroczny styl artystyczny, który może przywodzić na myśl m.in. klasyczne uniwersum Warhammer.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   gorące krzesło     Liczba graczy: 1-4  

Oczekiwania czytelników: 6.3 / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Gry podobne do Tainted Grail: The Fall of Avalon

Wymagania wiekowe Tainted Grail: The Fall of Avalon

16+

Tainted Grail The Fall of Avalon - wielki kickstarterowy sukces polskiej gry
Tainted Grail The Fall of Avalon - wielki kickstarterowy sukces polskiej gry

wiadomość29 grudnia 2018

Zakończona właśnie zbiórka na polską grę Tainted Grail: The Fall of Avalon okazała się największym sukcesem roku w serwisie Kickstater. Projekt jest planszówką, ale poza wersją stołową produkcja trafi również na pecety.