Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Tainted Grail: The Fall of Avalon (PC)
OkładkaTainted Grail: The Fall of Avalon (PC)

Tainted Grail: The Fall of Avalon PC

Polska gra RPG, oparta na planszówce o tym samym tytule, osadzona w mrocznym uniwersum fantasy inspirowanym legendami arturiańskimi. Rozbudowany scenariusz Tainted Grail został opracowany przez pisarza fantasy, Krzysztofa Piskorskiego. Za stworzenie gry odpowiada Awaken Realms.

RPG | FPP | fantasy | legendy arturiańskie | polskie | crowdfunding | indie | Find Your Next Game

Tainted Grail: The Fall of Avalon Premiera PC

wczesny dostęp

grudzień2022

data nieogłoszona

producent: Awaken Realms wydawca: Awaken Realms

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

E3 2021

Tainted Grail: The Fall of Avalon jest grą RPG, opracowaną przez niezależne wrocławskie studio Awaken Realms Digital. Projekt został sfinansowany między innymi ze środków pochodzących ze zbiórki na stworzenie gry planszowej pod tym samym tytułem. Kampania crowdfundingowa planszowego Tainted Grail: The Fall of Avalon była wielkim sukcesem; dość powiedzieć, że zgromadzenie potrzebnej kwoty zajęło mniej niż minutę, natomiast łącznie zebrano niemal 5 milionów funtów (ponad 24 miliony złotych). W toku produkcji koncepcja opisywanego dzieła zupełnie się zmieniła. Choć początkowo deweloperzy planowali stworzyć izometrycznego RPG-a, ostatecznie postawiono na prezentację akcji z perspektywy pierwszej osoby (FPP).

Fabuła

Tainted Grail: The Fall of Avalon zabiera nas w podróż do fantastycznego uniwersum inspirowanego legendami arturiańskimi. Król Artur nie żyje, Rycerze Okrągłego Stołu są w rozsypce, a mieszkańcy tytułowej wyspy Avalon muszą desperacko walczyć o przetrwanie, mierząc się z plagą Czerwonej Śmierci i tak zwaną Wyrdness – tajemniczą siłą wypaczającą w chaotyczny sposób wszystko, co znajdzie się w jej zasięgu.

W trakcie rozgrywki wcielamy się w bohatera, który stopniowo odkrywa tę posępną krainę i jej tajemnice, a także poznaje jej mieszkańców i działające tu frakcje, z których każda ma własny pomysł na przyszłość wyspy. W toku przygody przychodzi nam podejmować liczne (często niejednoznaczne moralnie) decyzje, rzutujące zarówno na los prowadzonego herosa, jak i na przyszłość całej krainy.

Mechanika

Tainted Grail: The Fall of Avalon oddaje nam do dyspozycji rozległy otwarty świat. Przemierzając go, odkrywamy posępne lokacje oraz poznajemy ich mieszkańców, realizujemy różnorodne zadania, a także dokonujemy wyborów wpływających na przebieg fabuły. Poza tym ważną rolę odgrywają tu dynamiczne starcia z przeciwnikami. Nieprzyjaciół, wśród których prym wiodą potwory stworzone przez Wyrdness, eliminujemy głównie przy pomocy miecza bądź łuku.

Kwestie techniczne

Tainted Grail: The Fall of Avalon może się pochwalić oprawą graficzną dość wysokiej jakości. Podobać się mogą zwłaszcza posępne, klimatyczne projekty lokacji, a także przeciwnicy zaprojektowani z dbałością o detale. Ponurą atmosferę udało się uzyskać również dzięki oszczędnemu oświetleniu i ubogiej kolorystyce (dominują tu odcienie brązu i szarości).

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7.6 / 10 na podstawie 18 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Tainted Grail: The Fall of Avalon: 18+