Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXSX
Okładka Avowed (XSX)
OkładkaAvowed (XSX)

Avowed

Gra RPG akcji FPP, opracowana przez studio Obsidian Entertainment. Avowed zabiera nas w podróż do świata Eora, a dokładnie – do krainy znanej jako Żywe Ziemie. W trakcie zabawy wcielamy się w wysłannika Imperium Aedyr, a naszym zadaniem jest zbadanie tajemniczej plagi.

RPG | FPP | fantasy | RPG akcji | tytuły ekskluzywne Xbox | Game Pass | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Avowed jest grą RPG akcji, opracowaną przez studio Obsidian Entertainment. Mowa o zespole mającym w swoim portfolio między innymi takie projekty, jak serie Pillars of Eternity oraz The Outer Worlds.

Fabuła

Avowed zabiera nas w podróż do fantastycznego świata Eora, znanego z cyklu Pillars of Eternity, a dokładnie – do dzikiej i w dużej mierze obcej krainy, znanej jako Żywe Ziemie. Choć w omawianej produkcji znalazły się pewne odniesienia do serii Pillars of Eternity (fani rozpoznają między innymi wybrane lokacje, postacie oraz frakcje), jej znajomość nie jest potrzebna, by cieszyć się opowieścią.

W trakcie rozgrywki wcielamy się w postać, która jako wysłannik Imperium Aedyr przybywa do Żywych Ziem, by zbadać sprawę tajemniczej plagi. Na miejscu okazuje się, że większości mieszkańców nie podoba się ta wizyta. Na szczęście nie wszystkim, a wśród przyjaźnie nastawionych do nas osób prym wiedzie Kai; reprezentant rasy Aumaua to były żołnierz, który obecnie pracuje jako najemnik.

Mechanika

W Avowed akcję oglądamy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Zabawę rozpoczynamy od stworzenia postaci, a następnie rzucamy się w wir przygód. Produkcja nie oddaje nam do dyspozycji w pełni otwartego świata. Zamiast tego otrzymujemy szereg różnorodnych lokacji o otwartej strukturze, które możemy swobodnie przemierzać. Motorem gry są misje popychające fabułę do przodu, a towarzyszą im rozmaite zadania oraz aktywności poboczne.

Podróżując po miastach portowych i rozległych, porośniętych fantastycznymi roślinami plenerach Żywych Ziem, często stajemy oko w oko z przeciwnikami. Na naszej drodze stają zarówno inteligentne, wrogo nastawione istoty, jak i przedstawiciele tutejszej fauny; niebezpieczeństwo mogą stanowić również niektóre gatunki roślin. Starcia z nimi są dynamiczne, a w ich trakcie robimy użytek nie tylko z magii oraz broni białej (na czele z mieczem i tarczą), lecz również z broni dystansowej, pokroju łuków czy pistoletów.

Po drodze poznajemy niewielu potencjalnych towarzyszy, którzy mogą się do nas przyłączyć. Jednym z nich jest wspomniany już Kai, którego idealistyczny i pragmatyczny temperament nie przeszkadza mu w sypaniu specyficznymi żartami. W miarę postępów rozwijamy postać, odblokowując rozmaite umiejętności oraz ulepszając już posiadane. Dzięki temu z czasem możemy stawiać czoła coraz większym wyzwaniom.

Kwestie techniczne

Avowed może się pochwalić oprawą graficzną bardzo przyzwoitej jakości. Całość utrzymano w barwnej stylistyce, która może budzić skojarzenia z jednym z wcześniejszych dzieł studia – grą The Outer Worlds.

Ostatnia modyfikacja 21 czerwca 2023

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 123 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Avowed: 16+

PC
XSX